Nowy Świat Czarownic, cz. 26

Tak jak się obawiał, księżna nie dała się zaskoczyć. Nim ognista kula ogarnęła jej postać, otoczyła się migoczącym kręgiem błękitnej poświaty, który powstrzymał płomienie. Berenika nie zrezygnowała, posłała kolejny pocisk. Czerwone i żółte jęzory bez problemu przedzierały się przez rozdzielające celę oraz obydwie przeciwniczki kraty, sięgały ścian pomieszczenia, ale sama Lady Berengaria pozostawała nietknięta za swoją osłoną. Markusowi zdawało się nawet, że uśmiecha się z zadowoleniem. Być może księżniczka też to dostrzegła, zamiast kolejnej kuli rzuciła bowiem teraz w stronę matki prawdziwy strumień ognia. Płomienie rozlały się na podobieństwo fontanny, ogarniając całą przestrzeń lochu za kratą. Pani Siedmiu Bram wytrzymała jednak i ten atak. Przypomniał sobie, jak osłoniła się przed wzbudzoną przez siebie samą eksplozją rumowiska na zasypanej skałami przełęczy i zrozumiał, że Berenika nic w ten sposób nie wskóra. Małżonka nie potrafiła jednak chyba tego pojąć i z całą mocą kontynuowała atak. Nie spodziewał się, że posiada aż tyle siły. Ten płomień mógłby spopielić całą armię!
     Po chwili zdumiał się czymś jeszcze. Księżna i sama Berenika potrafiły zapewne uchronić się przed ogniem, ale jak to się stało, że on sam nie udusił się jeszcze dymem, nie stanął w płomieniach, nie spopielił od żaru, który powinien rozgrzać do białości ograniczoną przecież przestrzeń lochu? A tutaj nawet meble i dywany komfortowo urządzonej celi zdawały się odporne na ogień i gorąco. Ktoś musiał zadbać w magiczny sposób, by wszystko to unieszkodliwić, może dokądś odesłać. Berenika? Raczej nie. Liczyła zapewne na szybkie, rozstrzygające zwycięstwo w pierwszym ataku. Zaskoczona niepowodzeniem, skupiała obecnie całą uwagę oraz zużywała wszystkie siły na wzniecanie coraz potężniejszego ognia. A więc księżna! Ta przebiegła suka musiała się tego spodziewać! Oczekiwała ataku i przygotowała obronę. A nawet więcej, usuwała z lochu żar i płomienie. Nie próbowała też odpowiadać własnymi pociskami, ognistymi czy jakimikolwiek innymi. Broniła się tylko, stała spokojnie i czekała. Na co?
     - Bereniko! W ten sposób nic jej nie zrobisz! Ona chce, żebyś zużyła moc, którą ode mnie przejęłaś!
     Pani i małżonka chyba nawet nie usłyszała tego rozpaczliwego wezwania. Nadal kontynuowała swoje bezowocne próby, sięgając po kolejne pokłady mocy. Mimo wszystko, jednak przecież ograniczone. Czy mógł jej pomóc? Dopiero co pokazała mu sposób wzniecania ognia! Wiedział, jak to uczynić! Co prawda, potrafił rozpalić tylko niewielki płomyk, zdatny w sam raz do rozświetlenia świecy. Przynajmniej obecnie, nie miał nawet kiedy poćwiczyć. I do tego przed chwilą oddał księżniczce całą moc, z której tak hojnie, ale bez powodzenia teraz korzystała. A zresztą, cóż znaczyłby dodatkowy płomyk gdy księżna przygotowała się na odparcie prawdziwej fontanny ognia? Musiał znaleźć inny sposób.
     Tak, sztylet! Ostrze Lady Berengarii, które rzuciła córce, by ta mogła porozcinać jego własne szaty zanim... Zanim zaczęli uprawiać miłość i połączyli się ze sobą, zanim oddał jej nasienie i moc. Odrzuciła gdzieś potem to ostrze. Zsunął się niezgrabnie z łoża. Łańcuchy przeszkadzały, ale nie skuto go zbyt ciasno. W końcu księżna życzyła sobie, by towarzyszył jej w szczególnej wycieczce po lochach. Tam! Oręż leżał nawet niedaleko, sztylet z długim, wykutym z dobrej stali ostrzem! Czy zdoła nim cokolwiek zdziałać? Może odwróci przynajmniej uwagę Lady Berengarii? Choćby na chwilę, wtedy Berenika otrzymałaby jakąś szansę. A on sam? Księżna potrafiłaby spopielić go w jednej chwili. Ale jest dla niej ważny, powtarzała to wielokrotnie, potrzebuje mocy, którą on wytwarza i którą ona pragnie z kolei władać. Kto wie, czy wiedźma nie zawaha się przed zniszczeniem tak cennej własności?
     Nie tracąc czasu na dalsze rozmyślania, odbierające odwagę i zdecydowanie, sięgnął po sztylet. Bardzo dobrze leżał w dłoni. Musi tylko przejść przez uchylone drzwi w kracie i zaskoczyć Berengarię. Porusza się wprawdzie powoli, skuty łańcuchami, ale ona zajęta jest toczonym pojedynkiem, a przecież i tak chodzi głównie o odwrócenie uwagi wiedźmy.
     Po kilku niepewnych krokach stanął w przejściu. Uczynił jeszcze jeden. Księżna skierowała ku niemu słaby strumień ognia, właściwie delikatną iskrę. Nawet taka sparzyła jednak boleśnie dłoń chłopaka. Nie wypuścił oręża, ale wrzasnął z bólu. Zmusił się do przestawienia nóg i kontynuowania marszu. Tylko odwrócić jej uwagę! To już się przecież udało! Tym razem strumień okazał się silniejszy. Ugodził jednak nie w dłoń, ale w ostrze. Rękojeść oręża wykonano wprawdzie z kości jakiegoś zwierzęcia, ale posiadała ona stanowiący przedłużenie brzeszczotu metalowy rdzeń. Rdzeń, z którego wychodziły przebijające kość nity, rozgrzane teraz niemal do czerwoności. Krzycząc, walczył z bólem, by nie wypuścić broni. Wtedy wszystko poszłoby na marne! Nagle cierpienie ustało, zaciśnięta w pięści broń emanowała teraz chłodem, kojąc oparzenia, a dłoń i ramię otoczyło błękitne światło, podobne temu, za którym chroniła się wiedźma. Berenika! To ona dała mu osłonę! Chciał ruszyć dalej, ale okazało się, że nie potrafi wykonać kolejnego kroku. Zastygł w miejscu, zupełnie jak wtedy, na polanie. Księżna znała wiele sztuczek. Błękit nie chronił przed czarem unieruchomienia. Wiedźma posłała kolejną, silniejszą falę ognia. Skierowaną prostu ku Markusowi. Przerażony, zdążył przymknąć powieki i posłyszał krzyk Bereniki.
     - Nie!!!
     Płomienie nie dotarły do chłopaka. Zaskoczony, otworzył oczy i ujrzał otaczający całą jego postać błękit. Dziewczyna zaprzestała własnego ataku i kierowała teraz całą moc na osłonę Markusa. Lady Berengaria przeciwnie, przeszła do natarcia i posyłała kolejne fontanny ognia. O ile potrafił zauważyć, nadal nie czyniły one żadnych szkód w pomieszczeniu. Godziły tylko w samego Markusa, coraz silniejsze i potężniejsze. Berenika wzmacniała w odpowiedzi ochronny pancerz błękitu. Nie miał pojęcia, ile czasu trwała ta walka przeciwstawnych, magicznych sił. Zapewne niezbyt długo, chociaż on sam odczuł to jako wieczność. Co ta suka wyprawia? Chce zabić małżonka swojej córki, najlepsze dostępne źródło mocy? Kolejny, silniejszy od poprzednich atak nie zdołał wprawdzie przebić tarczy, ale jednak buchnął gorącem. Księżna powtórzyła natarcie, żar stał się wyczuwalnie silniejszy. Czyżby Berenika traciła moc? Czy któryś z pocisków przebije się wreszcie i zakończy jego żywot? Ale nie, kule ognia również stały się słabsze. Czyżby i księżna wyczerpywała swoje siły? Przez jedną, krótką chwilę żywił taką właśnie, rozpaczliwą nadzieję. Ale oto nadleciała następna fontanna płomieni. Błękit osłony przybrał barwę najpierw zielonkawą, potem żółtą. Wybuch gorąca zmusił Markusa do zamknięcia oczu i wstrzymania oddechu. Czy to koniec? Czy kolejny atak przesądzi sprawę i pozbawi go życia w ognistej eksplozji?
     Nic takiego się nie stało. Powietrze powoli przestało sprawiać wrażenie płynącego z otwartej, wypełnionej żarem jamy paleniska. Ośmielił się otworzyć oczy. Berenika, nietknięta nawet jedną iskrą, klęczała bezsilnie na kamiennej posadzce lochu. Podpierała się dłońmi, zanosiła kaszlem. Cała jej postać drżała z wyczerpania. Księżna zaprzestała wypuszczania kolejnych pocisków i fal ognia. Stała pewnie, również cała i zdrowa. Jej skórzany kostium oraz cenne, ulubione buty sir Adriana nie doznały żadnego uszczerbku. Sprawiała wrażenie zmęczonej, ale nie do tego stopnia, jak córka. Zdobyła się nawet na uśmiech.
     - Sir Markusie, zechciej, proszę, odłożyć ten sztylet. Zapewniam, że na nic ci się już nie przyda.
     Oręż wypadł bezsilnie z dłoni chłopaka. Teraz dopiero poczuł nowy przypływ bólu oparzeń. Na krótko, księżna posłała bowiem kolejny błękitny obłok, o innym niż poprzednio odcieniu. Cierpienie ustało. Odzyskał też zdolność ruchu, oczywiście, na ile pozwalały łańcuchy.
     - Dziękuję, książę. Jak widzisz, nie jestem mściwa. A ty, moja droga, dowiodłaś wprawdzie dobrego opanowania magii ognia oraz sztuki stawiania osłon, ale w wielu innych kwestiach musisz się jeszcze sporo nauczyć.
     - Jak to możliwe? - Berenika uniosła z trudem głowę. - Czułam wielką moc. Taką, jak nigdy przedtem. Byłam pewna, ze nikt nie zdoła mi się oprzeć.
     - Ona spodziewała się ataku. Przygotowała się do jego odparcia, może nawet sama sprowokowała.
     - Ale jak mogła oprzeć się takiej mocy? Nigdy dotychczas nie dałeś mi jej aż tyle...
     - Sir Markus ma rację. - Lady Berengaria weszła w słowo córce. - Dał ci moc podczas aktu zapłodnienia, nie byłam w stanie temu zapobiec. A przecież wyruszam na wojnę i nie mogłam zostawić cię tutaj, moja droga, wypełnioną magiczną siłą, której mogłabyś użyć w dowolnej chwili. Któż zdołałby cię upilnować? A w ten sposób sama się jej pozbyłaś. Tak, jak na to liczyłam.
     - Ona zbierała moc od wszystkich swoich mężów, tuż przedtem, zanim tu przyszliśmy. Zbierała, co tylko się dało.
     - Także i od ciebie, sir Markusie. Nie zapominajmy również o twoim darze mocy.
     - Bereniko, nie wierz jej. To nie tak, przyszła wczoraj i znowu przybrała twoją postać. Nie wiedziałem, nie mogłem wiedzieć!
     - Tak... Sama jestem temu winna, bo zgadzałam się na to oszustwo. I wspierałam w ten sposób jej zbrodnie. Ty też uwierz, ukochany, nie wiedziałam o tym, co ona tutaj wyprawia.
     - I dlatego tak bardzo szlachetnie uniosłaś się gniewem, stając w obronie uciśnionych ofiar tych moich, jak je nazywasz, zbrodni, gdy tylko nasz książę ci o nich opowiedział. Na co zresztą bardzo liczyłam. Żadne z was mnie nie zawiodło.
     - Ty przeklęta wiedźmo! - Nie wytrzymał Markus. - To dlatego pokazywałaś mi wszystko ze szczegółami. Nie tylko po to, żeby mnie zastraszyć.
     - Berenika musiała przyjąć twoje nasienie, ale nie mogła zachować twojej mocy. A tak, zużyła ją do ostatniej kropli. Sprawdziłam. Teraz nie jest już groźna, za to nosi w łonie twoją córkę. Gratuluję, moja droga. Jakie imię nadamy przyszłej pani Siedmiu Bram, może Blanka? Ale na podobne rozważania mamy jeszcze czas.
     - To musi się skończyć! Zbrodnie pana Czwartego, na które pozwalasz! - Berenika odzyskała jeśli nie utraconą siłę, to przynajmniej godność. Zdołała powstać z kolan.
     - Zbieram moc tam, gdzie mogę ją posiąść. Tymczasem to nie twoja sprawa. Widzę jednak, że wraca ci zwykła zadziorność. Właściwie, to powinnam być z ciebie dumna. Nie przypadkiem płynie w tobie dobra krew. A i sir Markus również spisał się bardzo dzielnie. Nasza Blanka otrzyma wspaniałe dziedzictwo.
     - Co masz namyśli?
     - A to, moja droga, że zależało mi na tym, żebyś zużyła moc dokładnie do ostatniej kropli. Obawiałam się, że może w końcu się opamiętasz i coś zachowasz. Ale liczyłam na młodego księcia. Jak mógłby nie spróbować pomóc swojej pani i małżonce, mając pod ręką oręż? Mając mój sztylet. I starał się pomóc. A gdy skierowałam płomienie w jego kierunku, ty sama, jak przystało na prawdziwą damę szlachetnej krwi, osłoniłaś pierwszego męża nie żałując magicznej siły. Nie żałując i wyczerpując ją całą.
     - I co teraz z nami zrobisz, gdy tak pięknie spełniły się twoje zamiary, matko i pani?
     - To chyba oczywiste. Wyruszam na wojnę i zabieram ze sobą sir Markusa. Z pewnością się przyda, będę potrzebowała wiele mocy. Ty zostaniesz tutaj, pod dobrą opieką. A w twoim łonie rozwinie się nowe życie. Wiem, że córki swojego księcia nie skrzywdzisz, nawet, gdyby taka myśl przyszła ci do głowy. Nie obawiaj się, otrzymasz wszystko, czego będziesz potrzebowała. Wiem, że nawet panie błękitnej krwi mają w takim stanie różne zachcianki. - Roześmiała się dźwięcznie.
     - Nie dam ci mocy, wiedźmo!
     - Ach, powtarzasz to do znudzenia, chłopcze. Oczywiście, że dasz. I wcale nie będę musiała cię skuwać, chłostać biczem czy gwałcić siłą, jak pana Trzeciego, który to uwielbia, albo pana Czwartego, do którego w inny sposób trudno bezpiecznie się zbliżyć.
     - To jak mnie zmusisz? Bereniki tymczasem nie skrzywdzisz, bo też jest ci potrzebna.
     - Czyż koniecznie trzeba, żebym akurat tutaj przypomniała o Demonie? A zwłaszcza o Sudrun? Oni oboje też pojadą z nami. Podobnie jak sir Oswald. Jego mocy również potrzebuję na tej wojnie.
     Zamilkł, nie znajdując odpowiedzi. Nie dopuści, by wierna gwardzistka podzieliła los Anity. Nigdy! Nawet za cenę służenia wiedźmie. Spojrzał na panią i małżonkę, Berenika milczała. Nawet ona nie może go za to potępić. Nie widziała pana Czwartego w akcji. Może kiedyś zrozumie.
     - I myślisz, że zdołasz to wszystko ukryć? - Księżniczka podniosła inny problem. - Jeżeli nawet nikogo w Królestwie nie obejdzie, że twój prawowity małżonek zabija za twoją zgodą barbarzyńskie branki, by podniecać się, zaspokajając swoje chore żądze, to przecież Rada nie ścierpi tego, że korzystasz z mocy męża własnej córki. Z mocy, która w żaden sposób ci się nie należy. To podważa podstawy ładu i równowagi sił. Wszystkie panie szlachetnej krwi wystąpią przeciwko tobie, jeżeli już nie z innego powodu, to ze strachu. A Rada, chociaż zwykle do niczego się nie miesza, tym razem będzie musiała położyć przykładny kres takim praktykom, bo inaczej w podobny sposób zaczną postępować również pozostałe damy i całe Królestwo pogrąży się w chaosie. Taka groźba zjednoczy nawet najbardziej zazdrośnie strzegące swojej niezależności panie księstw i hrabstw. Nie ukryjesz tego, co robisz. Bo inaczej po co zabierałabyś ze sobą sir Markusa, podczas gdy ja zostałam na zamku? Nawet gdybyś próbowała, to na wojnie nie upilnujesz wszystkiego tak skutecznie, jak w Złotej Bramie. Jeden błąd i pojawią się plotki, którym wszystkie damy szlachetnej krwi chętnie nadstawią ucha. Już i tak nasze księstwo ma złą opinię, nie myśl, że o tym nie wiem. I może wcale nie jest to opinia niesłuszna!
     - Nie doceniasz mnie, lady Bereniko. Po raz kolejny mnie nie doceniasz. Sir Markus będzie milczał i współpracował. Z powodów, których nie muszę chyba ponownie wyjaśniać. I przecież on szczerze cię kocha. W przypadku takiego niezrównanego młodzieńca jak nasz książę, to najlepszy sposób pobudzania mocy. To również wykorzystam. A ty sama, moja droga... Ależ wyruszysz na tę wojnę! Czyż następczyni tronu księstwa Siedmiu Bram nie dorosła do tego, by odbyć prawdziwą wyprawę? Czyż nie pragnęła tego od dawna, z całej duszy? Czyż wszyscy nasi ludzie o tym nie wiedzą? I oto poślubiła swojego pierwszego małżonka, posiadła moc, a jej matka, czyli ja, udzieliła jej stosownych nauk... Wyruszysz w towarzystwie prawowitego męża, który będzie regularnie obdarzał cię siłą i walnie przyczynisz się do zwycięstwa. Przecież obiecałam ci to już dawno, a pani Siedmiu Bram zawsze dotrzymuje słowa. Nawet wtedy, gdy ktoś wycofał się z własnych przyrzeczeń. To wszystko skomplikuje trochę moje plany, ale dam sobie radę. A dodatkowym owocem tej wyprawy okaże się lady Blanka, z którą w łonie powrócisz do Złotej Bramy. Taki stan nie jest mi obcy i też potrafię to zaaranżować. Zapewniam, że poczęcie dziedziczki ucieszy naszych poddanych w równym stopniu, jak kolejne zwycięstwo nad barbarzyńcami. A  paniom szlachetnej krwi oraz samej Radzie nie pozostanie nic innego, niż przysłanie gratulacji.

nefer

opublikował opowiadanie w kategorii erotyka, użył 2840 słów i 16028 znaków.

9 komentarzy

 
 • CzarnaKaczuszka

  Tak sobie gdybam i gdybam i dochodzę do wniosku, że intryga musi być całkiem nowa. Gdyby Berengaria-nie-Berengaria ciągnęła tę sprawę od pokoleń, nauczyłaby się po drodze, jak wychować córkę na posłuszną i raczej bezwolną, a Berenika ma charakterek. Poza tym, właśnie przekonaliśmy się, że wiedźma nie cofa się przed niczym, żeby pozyskać moc - dlaczego więc w lochach nie ma jej (pra-) wnuków? Nawet, gdyby wiedźma zwyczajnie nie radziła sobie z kształtowaniem charakterów "córek", któraś z kolei musiałaby być słaba psychicznie i posłuszna po uwięzieniu, podatna na zastraszenie. Ta po urodzeniu dziewczynki zamiast zostać zamordowana mogłaby równie dobrze zostać zmuszona do rodzenia chłopców rok w rok, tak długo, jak długo jej zdrowie by pozwalało. Oczywiście, trwałoby to lata, zanim ci staliby się źródłem mocy, ale tylko w jednym pokoleniu wiedźma uzyskałaby w ten sposób co najmniej czterech chłopców (choć ja znam kilka matek, które mają po dziesięcioro dzieci - bez pomocy magii). Czyli co najmniej podwoiłaby swoje zasoby mocy. Co mogłoby ją powstrzymać? Skrupuły? Dobre sobie. Lęk przed kazirodztwem? Również wątpliwe. Odrzuciłabym więc hipotezę, że wiedźma jest praprapra....babką Bereniki. Wiemy, że jest stara, ale starzy są również mężowie Berengarii, którzy w chwili poślubienia jej byli jej rówieśnikami. Czyli jest równolatką Berengarii, która w międzyczasie została usunięta. Wiemy, że Berenika urodziła się późno (kwestią otwartą jest, czy jest córką "Berengarii" czy prawdziwej Berengarii - choć ja obstawiam to drugie). Może pierwsza córka Berengarii umarła w wieku 8 - 10 lat, więc konieczne było ponowne urodzenie następczyni. Berengaria wiedziała, że jej organizm nie daje rady, więc wezwała jakąś  zaprzyjaźnioną panią, by wspomogła ją swoją magią przy porodzie, a ta przebiegła żmija zamiast pomóc nałożyła jakieś zaklęcie, które powodowało u Berengarii powolną śmierć, udała się na wojnę, żeby "zastąpić niedysponowaną przyjaciółkę", "bohatersko zginęła na polu bitwy", wróciła do zamku pod postacią jakiejś gwardzistki, dokończyła śmierci Berengarii, a sama zajęła jej miejsce. W tym rozumowaniu jest luka - jak w takim razie zyskałaby dostęp do ochraniaczy mężów. Ale z jej podstępnością, mogła przekonać Berengarię, że potrzebuje mocy na wojnie i poprosić, żeby ta pozwoliła jej podszyć się pod nią zaklęciem i skorzystać z mocy jej mężów (w podobny sposób, jak działały podmianki z Bereniką).

 • nefer

  @CzarnaKaczuszka Jak zawsze dajesz do myślenia i skłaniasz do zastanowienia się nad różnymi aspektami intrygi. Berengaria z pewnością nie miałaby skrupułów, to już udowodniła. Może jednak jakieś względy "biologiczne" przeszkadzają w efektywnym wykorzystywaniu mocy własnych potomków? Ale może pojawiłyby się jednak i inne powody? Wychowanie córek, jak słusznie zauważyłaś, to sprawa niełatwa, zwłaszcza jeżeli odziedziczyły silną krew. A przyjmując Twój plan działania, córki powinny być silne, by wydać na świat silnych dawców mocy. Dzięki za wpisy i pozdrawiam

 • POKUSER

  Wielkie podziękowania, za kolejny wspaniały odcinek, a dla komentujących serdeczne pozdrowienia, bo i Wasze komentarze czyta się wybornie :)

 • nefer

  @POKUSER Za podziękowania dziękuję  :) Twoją opinię o komentarzach w pełni natomiast podzielam.

 • Mmakao

  Bardzo intrygująca seria.
  Jak z jakiejś książki fantasy.
  Ciekawe i niespodziewane zwroty akcji.

 • nefer

  @Mmakao W założeniu ma to być właśnie opowieść fantasy. Dzięki za wpis i zapraszam.

 • turbulencje

  @nefer a książki  napisać  nie chcesz?

 • nefer

  @turbulencje W sumie, to już jakby książka, bo trochę stron się zebrało.  ;)  
  Pozdrawiam

 • Milady

  Brawa i ukłony dla królowej!  :bravo: Marcus i Berenika muszą się jeszcze wiele nauczyć o otaczającym ich świecie. Szczęśliwie, mają jeszcze trochę czasu na to.

 • nefer

  @Milady Jak napisał Anonim, rezegrała to po mistrzowsku. Ma doświadczenie w snuciu intryg, manipulowaniu ludźmi i jest osobą bardzo podstępną. Wykorzystała idealistyczny, młodzieńczy zapał bohaterów oraz ich wzajemne uczucia. Prawdę mówisz, muszą się jeszcze wiele nauczyć. Ale może trafią się okazje, by pokrzyżować plany księżnej.

 • Robert72

  Uwzględniłeś tu większość spekulacji , super. Bardzo jestem ciekw magiicznych możliwości Marcusa , kiedyś magowie byli bardzo potężni. Jadą na wojne , wróg mojego wroga jest moim sojusznikiem

 • nefer

  @Robert72 Tymczasem Markus wie niewiele o magii, ale i tak stał się może pierwszym magiem mężczyzną od pokoleń. Co stanie się dalej, zobaczymy. Wojna może przynieść różne możliwości. A i księżna ma zapewne własne plany. Pozdrawiam.

 • Gaba

  A gdzie zgubiłeś to malowanie opisów wszystkiego??? Wybaczę Ci ten przegadany odcinek, ale .... no sam wiesz! Mimo wszystko apetycznie to napisałeś. Pozdrawiam i klepię £apą!

 • nefer

  @Gaba Akcja tego odcinka toczy się w znanej już scenerii. W sumie, to od pewnego czasu bohaterowie przebywają w lochach pod zamkiem. Powtarzanie opisów tego otoczenia uznałem za niecelowe i mogące znużyć, opisy staram się zresztą ukazywać w sposób wycinkowy (wg zasady opisz palec, a czytelnik wyobrazi sobie resztę, czyli całą dłoń, albo nawet rękę). Kolejne założenie to przekazywanie maksymalnej ilości informacji oraz popychanie fabuły w dialogach. Moim zdaniem, ożywia to opowieść i ułatwia lekturę.

 • Gaba

  @nefer to był skrót myślowy - sądziłem, że w końcu wyczłapią się na powierzchnię... Tłumaczyć mi nie musisz "co Autor miał na myśli" bo to wiadomo, wyraziłem tylko moją opinię i oczekiwania. Swoją drogą uważam, że właśnie opisy przyrody, pomieszczeń, ludzi czy ich otoczenia są Twoją, Autorze najmocniejszą stroną. I podkreślam, to jest moja opinia. Pozdrawiam!

 • AnonimS

  Bengaria rozegrała to koncertowo, jak wytrawna szachistka. Dała młodym się wyszaleć, podpuściła ich i uzyskała wszystko co zaplanowała. Nie  na darmo jest potężną władczynią. A oni ? Muszą poczekać na swojá kolejną szansę. Pozdrawiam

 • nefer

  @AnonimS Prawda, pewne partie fabuły, tu oraz w innych opowieściach, staram się rozgrywać na podobieństwo partii szachów. Czyli, należy przewiedzieć reakcję przeciwnika, a najlepiej samemu takową sprowokować i oczekiwać w gotowości z własnymi ruchami.  Markus i Berenika muszą się jeszcze sporo nauczyć, ale nie od razu Kraków... itp.

 • CzarnaKaczuszka

  Znów pierwsza! ;) Ech, cholerna wiedźma. Trzymam kciuki za bohaterów.

 • Pogdybajmy

  @CzarnaKaczuszka  
  Spóźniałaś się o minutę. :dancing:

 • CzarnaKaczuszka

  @Pogdybajmy A niech to! :(

 • nefer

  @CzarnaKaczuszka Prawda, chytrości jej niebrakuje. Ale i ona nie panuje całkowicie nad sytuacją, ani też nie wie o wszystkim. W tym nadzieja bohaterów.

 • Pogdybajmy

  Tym razem dużo o Radzie, balansie sił i niepisanym układzie panującym w Królestwie. Czyżby to była zasługa moich nacisków na rozjaśnienie nieco dokładniej tych kwestii.  :faja:

 • nefer

  @Pogdybajmy NIe nazwałbym tego naciskami, a i temat poruszony został niejako momochodem, w zakończeniu. O instytucji Rady wspominał swego czasu w rozdziale 6 mistrz Matteo. Markus nie wie o tych sprawach zbyt wiele, jego wykształcenie nie dotyczyło takich kwestii i nikt też nie oczekiwał od niego takiej wiedzy. A i on sam specjalnego zainteresowania polityką nie przejawiał, zajęty końmi oraz dziewczętami. Obecnie temat podjęła Berenika, ktorej edukacja powinna była obejmować temat sytuacji politycznej w Królestwie, jej wiedza jest więc zapewne o wiele rozleglejsza od wiedzy Markusa. W obecnej chwili, upokorzona klęską w starciu z matką, starała się rzucić jej w  twarz wszelkie możliwe przeszkody stojące na drodze realizacji planów księżnej i rolę Rady ocenia może na wyrost. Dzięki za wpis i pozdrawiam.

 • Pogdybajmy

  @nefer  
  Wybacz, ale ten cały monolog Bereniki na temat tego, co zrobi rada, dlaczego, jakie motywacje będą miały wiedźmy, tłumacząc wręcz jak dziecku wszystko po kolei: co, kto, na jakiej podstawie, itd. - wygląda bardzo sztucznie. Tłumaczy wręcz tak, jak gdyby nie chciała pozostawić absolutnie żadnych niedomówień w tym temacie. A mówi do matki przecież. Po co miałaby jej tak wszystko tłumaczyć, jak krowie na rowie? Widać po prostu bardzo wyraźnie, że tak naprawdę tłumaczy to nam - żeby wyprzedzić wszelkie ewentualne pytania. Odpowiedź Berengarii zresztą wygląda bardzo podobnie. Zamiast wpleść te informacje jakoś subtelnie, po prostu wepchnąłeś je im w usta. W formie dwóch monologów. Jeden za drugim. Wyszło to bardzo niewiarygodnie.

 • nefer

  @Pogdybajmy  Berenika w złości wygarnia matce wszystko, co akurat przyszło jej do głowy, a co mogłoby utrudnić realizację planów. Natomiast księżna mowi nie o polityce, tylko o zupełnie innych sprawach. No, może poza ostatnim, złośliwym zdaniem o przyszłych gratulacjach. Ale, oczywiście, autor pisze dla Czytelników. Skoro więc tak to widzisz, to masz rację.