Przecinek

PrzecinekJam jest przecinek, twój znak przestankowy, którym cię wywiódł z wieloznaczności niedoli. A jestem znakiem zazdrosnym i bezlitosnym, dlatego będziesz mnie stawiać tam, gdzie należy i nie zapomnisz o mnie.
1.     Będziesz mnie stawiać w zdaniach złożonych, oddzielając od siebie orzeczenia. Dlatego napiszesz: "Boję się próchnicy, więc umyję zęby".  
2.     Nie opuścisz przecinka, napotkawszy imiesłów przysłówkowy, czyli taki, co się kończy na -wszy lub -ąc. Napiszesz więc: "Wypiwszy kawę, nie mógł zasnąć przez piętnaście minut” oraz "Gapiąc się na zgrabną pupkę, przeoczył pypeć na mózgu”.
3.     Nie będziesz mnie jednak stawiać naderemno w miejscach, gdzie stać nie chcę i nigdy nie będę. Na przykład po "jednakże” lub "w tym wypadku” rozpoczynającym zdanie, jak to zwykli robić Anglikowie. Będziesz więc pisać: "W tym wypadku masz rację”, a nie "W tym wypadku, masz rację”. Dlaczego? Nie pytaj. Nie powiem.
4.     Nie będziesz mnie też nadużywać przed porównaniami. Nieprawidłowo jest oddzielać "jak” od reszty zdania. Pisz więc do narzeczonej, że jest "piękna jak kolorowy fiołek”, a nie "piękna, jak kolorowy fiołek”. W przeciwnym wypadku panna cię porzuci, boś głupi kołek.  
5.     Są jeszcze zdania złożone łączne ze spójnikami: i, oraz, tudzież; a także rozłączne ze spójnikami albo, lub, bądź, czy; i wyłączające (spójniki ani, ni). Takimi zdaniami nie zaprzątaj mojej uwagi. Nie warto, uprzejmnie ostrzegam. Pisz bez przecinka: "Premier niezwłocznie opublikuje wyrok trybunału albo nie będzie mieć ochoty. Natomiast kiedy spójnik się powtarza, np.: "Albo opublikuje, albo przestanie być premierem”, przecinek jest wymagany. Nie postawisz, to ciebie ktoś postawi do pionu. Obiecuję, jakem przecinek.
6.     Będziesz też wydzielać z kontekstu frazy wołaczowe, czyli takie frazy, w których rzeczownik występuje w siódmym przypadku. Zaczynając email, pisz zatem: "Cześć, Olu” tudzież "Witajcie, kochani żołnierze”, jeśli nie chcesz wyjść na analfabetę już przy pierwszym zdaniu.
7.     Jestem przecinkiem złośliwym i mściwym. Gdy o mnie zapomnisz, zmienię ci sens zdania, tak że się nie pozbierasz. Spróbuj odpowiedzieć komuś, kto pyta, czyś głupi: "Nie jestem mądry”. Zrozumie, nie to, co chciałeś powiedzieć.
8.     Nieznoszę niechlujnych patałachów. Takich, co się nauczyli w jakiejś tam szkole, że przed "że” trzeba mnie stawiać i stawiają bezmyślnie, rozrywając spójniki złożone. "Mimo(, ) że kulista, mówią, że okrągła” – jak to wygląda! Pierwszy przecinek jest tutaj zbędny. Rozbij "mimo że” jak ten patałach, a będziesz mieć z przecinkiem do czynienia.  
9 i 10. Dwa przykazania zostawiam do uzupełnienia. Nie jestem Jehową ani ty Mojżeszem, nie żyjemy w epoce kamienia. W dobie elektronu mogę dopisać w każdej chwili, co tylko zechcę. I zmienić treść reguł, żeby nadążyć za Radą Języka Polskiego, albo z przecinkowej złości, też mogę. Więc słuchaj się przecinka, pókim dobry.

MrHyde

opublikował opowiadanie w kategorii felieton i inne, użył 532 słów i 3173 znaków, zaktualizował 31 sty 2018. Tag: #przecinek

6 komentarzy

 
 • Hipokryta

  Piękne. Przydatne. I pewnie nie do ogarnięcia, dla misia o tak małym rozumku, jak pewien Hipokryta. Jak znam życie, pewnie nawet w tym komentarzu, źle powstawiałem przecinki (nie, nie zrobiłem tego specjalnie - naprawdę starałem się je wstawić dobrze). Ale trud doceniam i do tej strony będę często wracał - a może kiedyś te przykazania ogarnę.

 • Princesska

  Pomysłowe, autentycznie zabawne i pouczające w dodatku! Bardzo fajna rzecz, ten Twój przecineczek. ;) Łap łapkę.

 • agnes1709

  A czy tu nie powinno być dedykacji dla MNIE?: nunu::D Bo odnoszę wrażenie, że autora zmotywowały zadawane przeze mnie ostatnio pytania;) Czyż nie mam trochę racji? Przyznawać się!:lol2: Oświadczam, że doceniam Pana poświęcenie, że dodałam do ulubionych i na pewno będę korzystać. Dziękuję:kiss:

 • MrHyde

  @agnes1709 A zaproszenie swego czasu do zajrzenia do Poczekalni to co? ;) Dedykacji wpisać nie mogę. Przecinek nie lubi, gdy  się ingeruje w Jego teksty. To tak, jakby Mojżesz podłubał w tabliczkach, które wyciągnął z popieliska na górze Synaj. ;)

 • agnes1709

  @MrHyde A skąd wiesz, że nie dłubał? Może też chciał powstawiać przecinki?:lol2: Ok, ok, akceptuję decyzję Jegomościa:D

 • MrHyde

  @agnes1709 Może i dłubał, może nawet przed wypeczeniem tabliczek. Twierdzi jednak (on albo ci, co się za niego podpisali) coś innego. ;)

 • violet

  Brawo :) Bardzo lubię się z tymi  małymi  robaczkami. Często nawiedzają mnie w nadmiarze, choć czasami  kapryśne nie pojawiają się wcale ;)

 • Somebody

  Walenie jak grochem o ścianę... Albo przykazaniami w Izraelitów.

 • MrHyde

  @Somebody o ścianę płaczu ;)

 • agnes1709

  @MrHyde Bankomat?:eek::lol2:

 • Jagna

  Kochany Panie Przecinku,
  doceniam trud, który włożył Pan w sformułowanie tych, jakże ważnych przykazań, muszę Pana jednak zmartwić. Niektóre jednostki (w tym moja skromna osoba) pomimo różnych prikazów, mają problem gdzie wstawiać Waszą Kurduplowatość.  

  Z wyrazami najwyższego szacunku, Jagna, co łupała dupą orzechy

 • MrHyde

  @Jagna wstawiać kurdupla, gdzie pasuje. ;)

 • Ness2812

  @Jagna Cieszę się, ze nie jestem sama. Tez mam odwieczny problem z przecinkami