Tradycja Świąt Bożego Narodzenia

Tradycja Świąt Bożego NarodzeniaDogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny został ogłoszony 8 grudnia 1854 r. przez Piusa IX jako dogmat wiary.
Nie ma on żadnego związku z poczęciem Jezusa, o czym jest przekonanych nawet wielu katolików. Dogmat ten związany jest wyłącznie z konsekwencjami grzechu pierworodnego, a niepokalane poczęcie oznacza, że Maria przyszła na świat bez tego grzechu, w przeciwieństwie do wszystkich pozostałych i to predestynowało ją na matkę Jezusa.

Jednym z najpopularniejszych świątecznych zwyczajów jest kolędowanie.`
Wędrowanie po domach w przebraniu to stary obrzęd ludowy. Kolędnicy odwiedzali mieszkańców poszczególnych miejscowości, aby śpiewając życzyć im szczęścia i pomyślności w Nowym Roku. W zamian otrzymywali zaś drobne podarunki w postaci jedzenia lub pieniędzy.

Jasełka są widowiskami o charakterze religijnym, a ich najważniejszym wątkiem są narodziny Jezusa Chrystusa.
Kiedyś jasełka przyjmowały przede wszystkim formę przedstawień kukiełkowych, jednak z czasem zaczynali odgrywać je aktorzy. Dziś przedstawia się je przede wszystkim w przedszkolach, szkołach lub w kościołach.

12 POTRAW NA WIGILIJNYM STOLE
Nie zawsze z okazji Wigilii na stole znajdowało się 12 potraw.
Kiedyś było ich siedem, ponieważ to właśnie ta liczba symbolizuje doskonałość. Ponadto właśnie tyle jest dni w tygodniu. Później postanowiono, że dań wigilijnych powinno być dziewięć, gdyż tyle jest chórów anielskich. Ostatecznie jednak przyjęło się, że powinno przygotować się aż 12 potraw wigilijnych.
Dla przodków był to zarówno symbol bogactwa, jako że nie każdego było stać na tak obfitą wieczerzę, a także nawiązanie do 12 apostołów czy 12 miesięcy w roku.
Do dziś niektórzy Polacy uważają, że trzeba spróbować każdej z 12 potraw wigilijnych, aby nie mieć pecha w Nowym Roku.
Kolejna stara wigilijna tradycja to ryba na wigilijnym stole, która jest symbolem chrześcijan i ma przypominać o chrzcie oraz zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. Ma również oznaczać długowieczność, więc domownicy, którzy jej skosztują, mogą liczyć na długie życie.

Sianko pod obrusem jest symbolem skromności oraz ubóstwa, w jakim przyszedł na świat Jezus Chrystus. W czasach pogańskich uważano natomiast, że sianko pod obrusem może sprowadzić na daną rodzinę dobrobyt, a karmione nim zwierzęta miały pozostać zdrowe.

Puste miejsce przy stole to bardzo stary zwyczaj świąteczny, który dziś symbolizuje co innego niż kiedyś.
Według zapomnianej tradycji, związanej z obchodami przesilenia zimowego, pozostawiano je dla zmarłych.
Kiedy jednak Wigilia zaczęła być świętowana jako część świąt Bożego Narodzenia, puste miejsce przy stole zaczęto przeznaczać dla wędrowca jako przejaw chrześcijańskiej gościnności.

To tylko kilka z wielu świątecznych zwyczajów. Choinka też ma dużo krótszą tradycję. Jeżeli znacie jakieś inne , to proszę o ich zamieszczenie.  

Życzę wam wszystkim zdrowych , spokojnych Świąt Bożego Narodzenia. AnonimS

AnonimS

opublikował opowiadanie w kategorii felieton, użył 501 słów i 3086 znaków.

1 komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Załóż darmowe konto

  • agnes1709

    Wzajemnie 🎄

    22 gru 2021

  • AnonimS

    @agnes1709  :kiss:

    22 gru 2021