Tradycja Świąt Bożego Narodzenia

Tradycja Świąt Bożego NarodzeniaDogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny został ogłoszony 8 grudnia 1854 r. przez Piusa IX jako dogmat wiary.
Nie ma on żadnego związku z poczęciem Jezusa, o czym jest przekonanych nawet wielu katolików. Dogmat ten związany jest wyłącznie z konsekwencjami grzechu pierworodnego, a niepokalane poczęcie oznacza, że Maria przyszła na świat bez tego grzechu, w przeciwieństwie do wszystkich pozostałych i to predestynowało ją na matkę Jezusa.

Jednym z najpopularniejszych świątecznych zwyczajów jest kolędowanie.`
Wędrowanie po domach w przebraniu to stary obrzęd ludowy. Kolędnicy odwiedzali mieszkańców poszczególnych miejscowości, aby śpiewając życzyć im szczęścia i pomyślności w Nowym Roku. W zamian otrzymywali zaś drobne podarunki w postaci jedzenia lub pieniędzy.

Jasełka są widowiskami o charakterze religijnym, a ich najważniejszym wątkiem są narodziny Jezusa Chrystusa.
Kiedyś jasełka przyjmowały przede wszystkim formę przedstawień kukiełkowych, jednak z czasem zaczynali odgrywać je aktorzy. Dziś przedstawia się je przede wszystkim w przedszkolach, szkołach lub w kościołach.

12 POTRAW NA WIGILIJNYM STOLE
Nie zawsze z okazji Wigilii na stole znajdowało się 12 potraw.
Kiedyś było ich siedem, ponieważ to właśnie ta liczba symbolizuje doskonałość. Ponadto właśnie tyle jest dni w tygodniu. Później postanowiono, że dań wigilijnych powinno być dziewięć, gdyż tyle jest chórów anielskich. Ostatecznie jednak przyjęło się, że powinno przygotować się aż 12 potraw wigilijnych.
Dla przodków był to zarówno symbol bogactwa, jako że nie każdego było stać na tak obfitą wieczerzę, a także nawiązanie do 12 apostołów czy 12 miesięcy w roku.
Do dziś niektórzy Polacy uważają, że trzeba spróbować każdej z 12 potraw wigilijnych, aby nie mieć pecha w Nowym Roku.
Kolejna stara wigilijna tradycja to ryba na wigilijnym stole, która jest symbolem chrześcijan i ma przypominać o chrzcie oraz zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. Ma również oznaczać długowieczność, więc domownicy, którzy jej skosztują, mogą liczyć na długie życie.

Sianko pod obrusem jest symbolem skromności oraz ubóstwa, w jakim przyszedł na świat Jezus Chrystus. W czasach pogańskich uważano natomiast, że sianko pod obrusem może sprowadzić na daną rodzinę dobrobyt, a karmione nim zwierzęta miały pozostać zdrowe.

Puste miejsce przy stole to bardzo stary zwyczaj świąteczny, który dziś symbolizuje co innego niż kiedyś.
Według zapomnianej tradycji, związanej z obchodami przesilenia zimowego, pozostawiano je dla zmarłych.
Kiedy jednak Wigilia zaczęła być świętowana jako część świąt Bożego Narodzenia, puste miejsce przy stole zaczęto przeznaczać dla wędrowca jako przejaw chrześcijańskiej gościnności.

To tylko kilka z wielu świątecznych zwyczajów. Choinka też ma dużo krótszą tradycję. Jeżeli znacie jakieś inne , to proszę o ich zamieszczenie.  

Życzę wam wszystkim zdrowych , spokojnych Świąt Bożego Narodzenia. AnonimS

AnonimS

opublikował opowiadanie w kategorii felieton, użył 501 słów i 3086 znaków.

3 komentarze

Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Załóż darmowe konto

 • AlexAthame

  Nie wiem co ma dogmat o niepokalanym poczęciu Marii do Świat, ale nie muszę tego wiedzieć. Maria nie przyszła na świat bez grzechu, jedyną osobą bez grzechu, ktora przyszła na Ziemię, w ciele, był Jezus Chrystus. W mieście, w którym mieszkam, przed jedną z chrześcijańskich szkół jest zwykle napis w tych dniach. Jezus jest powodem tego sezonu. Mój kolega ma w Montrealu polską cukiernie i twierdzi, że w tym okresie sprzedaje 70 % rocznej produkcji. Nie wiem jak w tym roku, ze względu na plandemie, ale zwykle w sklepach był wzmożony ruch, głównie związany z tradycją prezentów. Być może tak jest z tymi prezentami jak napisałeś Stanislawie, ale ja czytalem, że w dniu 25 grudnia poganie świętowali dzień Saturna i dawali sobie upominki. Reasumując tradycja Bożego Narodzenia  nie jest bibilijna. Niektórzy wcale nie wierzą, że taki ktoś jak Jezus się urodził, jednak w samej Biblii nie jest napisane, że Jezus urodził się w tym czasie. Zaryzykuję twierdzenie, że napewno się nie urodził 25 grudnia. W Biblii nigdzie nie jest napisane, by to celebrować. W odróżnieniu od czasu Jego śmierci, gdzie jest napisane, żeby czynić to na Jego pamiątkę. Jezus urodził się na wiosnę, kiedy rodzą się baranki i owieczki. Biblia jednoznacznie się odnosi do obchodzenia urodzin. Trzy lub cztery razy są opisy kogoś urodzin i zawsze towarzyszyła temu śmierć. Nie posuwam się do twierdzeń Świadków Jehowy, że opisane oddawanie czci drzewu z lasu z księgi chyba Jeremiasza czy Ezechiela, odnosi się do choinki świątecznej. Sam mam choinkę i obchodzę te święta i kupuję prezenty. Choinka stoi u nas do marca, raz się utrzymała do Wielkanocy. Nie mam dwunastu potraw, ale staramy się coś zrobić lepszego.Obowiazkowo jest makowiec. To że robię dobrego makowca jest jednym z dwóch powodów dla którego żona za mnie wyszła. Felieton mi się podoba i miło, że go wstawiłeś. Pozdrawiam wszystkich obchodzących te święta.

 • AnonimS

  @AlexAthame  wielu ludzi w tym katolików wierzy , że Maria była dziewicą dosłownie. Dlatego wrzuciłem tą informację żeby chętni mogli sobie to sprawdzić . Z tej informacji wywodzi się wiarą we wniebowstąpienie. " Najświętszej Maryi Panny, łac. Assumptio Beatissimae Mariae Virginis in caelum – przedmiot wiary chrześcijańskiej dotyczącej wzięcia do nieba z ciałem i duszą Najświętszej Maryi Panny po zakończeniu jej ziemskiego życia." Też czytałem że niektórzy naukowcy twierdzą że data narodzin Jezusa jest inna. Dlatego ten artykuł zatytułowałem Tradycja Świąt Bożego Narodzenia. Wiele z tych zwyczajów zostało zaakceptowanych później. Są takie jak jemioła i jej rola. Pominęłem ją celowo licząc że ktoś z Was ją przytoczy. Dzięki za życzenia.

 • AlexAthame

  @AnonimS Już to chyba dyskutowaliśmy. Nie wiem na czym opiera się wiara katolików. Jezus nie poszedl do nieba z ciałem i krwią. Biblia wyraźnie to pisze, że ciało i krew nie dziedziczy królestwa niebieskiego. Juz pisalem to wiele razy, ze dla niektórych katolików Maria jest swiętsza od Boga. Nigdy nie słyszałem by ktoś mówił najświętszy Bog, natomiast wszyscy słyszeli najswiętsza Maria panna. Tradycja. Wiesz co Biblia mówi o tradycji ludzkiej? Albo katolicy mają rację albo Biblia. Jednego i drugie nie da się pogodzić. Biorąc pod uwagę morza przelanej krwi przez KK uważam ten kościół i religię za wyjątkowo odstepczą. Ty możesz wierzyć inaczej. Moja babcia była katoliczką i bardzo ją kochałem. Modlila się do sw Antoniego kiedy coś zgubiła i zwykle znajdowała. Coś słyszałem o jemiole, ale nie wiem dokładnie. Nie ja jestem sedzia i nie bede ocenial czy ktos będzie zbawiony czy nie. Biblia pisze, że niektorzy ludzie będą sądzić anioły natomiast nigdzie nie jest napisane, że ludzie będą sądzić ludzi..

 • AnonimS

  @AlexAthame Jemioła - symbol życia i płodności. Poznaj całą symbolikę gałązki jemioły
  Jemioła to symbol świąt Bożego Narodzenia - tradycja strojenia domów jemiołą rozpoczęła się już w XVII-wiecznej Anglii. Pocałunek pod jemiołą ma zapewnić szczęście w miłości i powodzenie. Jemioła symbolizuje życie, płodność i dostatek.Zwyczaj zawieszania gałązek jemioły podczas świąt wywodzi się z Anglii, gdzie najprawdopodobniej zaczął obowiązywać około XVII wieku. Jednak wierzy się, że źródło tego obyczaju jest znacznie starsze, przypuszczalnie Anglicy zaczerpnęli pomysł od Celtów, którzy niegdyś zamieszkiwali tereny Brytanii.Oni to też, jak twierdzą historycy, używali naparu z jemioły jako odtrutki, wierzyli również, że magiczna moc tego krzewu jest w stanie obronić ich przed demonami i innymi złymi mocami.XVII-wieczni Anglicy zapoczątkowali również tradycję całowania pod jemiołą, która to obecnie jest tak popularna na całym świecie, a już zwłaszcza w USA. Zgodnie z obyczajem mężczyzna po każdym pocałunku pod gałązką, miał zrywać jeden z owoców jemioły. Jeżeli udało mu się zerwać również i ostatni owoc, oznaczało to, że otrzyma dar płodności. Najprawdopodobniej wiara w magiczną moc jemioły wiązała się ze specyficznym lepkim sokiem z jej owoców, który brano za boskie nasienie.

  Jemioła - symbol płodności, słońca i życia
  Jemioła w zabobonach, czy też pradawnych wierzeniach, miała wiele znaczeń, my jednak skupimy się na najważniejszych:
  Słońce i Księżyc - źródło tego symbolu najprawdopodobniej wywodzi się jeszcze od Celtów; związany jest on z rytualnym, corocznym ścinaniem przez druidów krzaków jemioły z dębu, przy pomocy sierpa, wykonanego ze złota.
  Życie - symbol ten związany jest z biologicznym ukształtowaniem jemioły, jest rośliną wiecznie zieloną.
  Płodność - symbol wywodzący się z wierzeń Celtów.Zgodnie z obyczajem, gałązka jemioły powinna być zawieszona nad:
  wigilijnym stołem, ale nie później niż przed pierwszą gwiazdką na niebie,
  nad kuchnią,
  nad frontowymi drzwiami.
  Bożonarodzeniowej gałązki jemioły nie wolno jednak wyrzucać prosto po świętach. Powinno się ją ususzyć i przechować cały rok, do następnych świąt, by jej magiczna moc mogła działać przez okrągły rok. W przeciwnym razie jej czar pryśnie. Zakochani pokłócą się, a przyjaźń się rozpadnie.

 • AlexAthame

  @AnonimS Byl taki film polski, Miś. I tam facet chciał nazwać córkę, Tradycja. I kumple mu mówili, że dziecko nie może się nazywać Tradycja. Jak wiesz, wszystkie oryginalne imiona żeńskie w języku polskim kończą się na A, czyli teoretycznie może dziewczyna sie tsk nazywać. Nikomu nie dają imienia Judasz. A ten facet co zdradzil Jezusa był Juda. Podobnie Jezus nazywał się Joshua. Gdzie kończy się tradycja a zaczyna zabobon? Kiedyś facet opluł moją żonę, bo czarny kot mu przebiegł drogę. Oczywiście napluł za siebie i nie wiedział, że ktoś za nim idzie. Jak się mówi, każdy kij ma dwa końce. Może pani Lampart i Pan Biedron walczą z zabobonami lub z tradycją. Temat jest bardzo szeroki. Jak wszystko zabierzesz ludziom, to staną się nikim, przynajmniej większość. Człowiek jest jedynym ssakiem, którego łatwo można modelować. Można chłopcu wmówić, że jest dziewczynką i uwierzy,  można facetowi wmówić, że seks z drugim facetem to normalne i bedzie tego bronił. Można bardzo łatwo wmówić ludziom, że trucizna jest lekarstwem i będą brać preparat aż umrą.  Nie ma drugiego tak łatwego tematu do modelowania jak religia. Jest jedna Biblia a 30000 religii chrześcijańskich, może więcej i wszystkie twierdzą, że się opierają na Biblii. Jak powiesz katolikowi, że korzenie jego religii biorą się z hinduizmu to się obrazi. A jest tego mnóstwo. Kiedyś pracowałem w żydowskiej piekarni. Żyd pozwalał brać nam jeden chleb. Kiedyś położyłem chleb do góry. Grek ortodoksyjny, który miał stół obok, mówi. Nie kładź tak chleba. Czlowieka kładzie się do grobu twarzą do góry. Tak położono Chrystusa. Zastanawiałeś się dlaczego ludzi tak kładą do grobu? Nawet na stosie do spalenia tak kładzie się ludzi. Jest to z pewnością związane z tym, że niebo jest u góry, a piekło na dole. Kiedy Mojżesz poszedł spotkać się z Bogiem, to izraelici zaraz zrobili złotego cielca. Ludzie muszą mieć coś widocznego, namacalnego. Mówią, że wierzą w niewidzialnego Boga, ale muszą coś mieć namacalnego. Obraz, rzeźbę, krzyż. A jak im powiesz, że są poganami, to się obrażą. W życiu nawet ateisty jest setki tradycji i zabobonów, ale tego nie widzi. Sadze, ze dużo z tych tradycji pochodzi z  wierzen i traducji Slowian.A jak moze wiesz lub nie Dlowianie mieli podobne wierzenia i przekonania jak Hindusi. Mieli wedy, mieli Swietowita odwzorowanie Branana o czterech twarzach. Przyszedł Mieszko, wyciął święte drzewa, spalil pomniki Świętowita, wygnałem lub zabił ludzi zyjacych z Ziemią i wprowadzal Chrystusa ogniem i mieczem, czego Chrystus NIGDY nie nakazał.

 • MrHyde

  @AlexAthame "Zaryzykuję twierdzenie, że napewno się nie urodził 25 grudnia". Ja też. Wg naszego kalendarza jest to zdecydowanie inna data. ;)

 • MrHyde

  Wesołych!
  Zastanawia mnie, o jakich czasach pogańskich (czas i miejsce) piszesz i skąd masz wiedzę o obrusach:
  "W czasach pogańskich uważano natomiast, że sianko pod obrusem"

 • AnonimS

  @MrHyde  Jak wiele wynalazków w historii, pierwowzoru serwetki historycy doszukują się w starożytnym Rzymie. Może kojarzysz z różnych filmów kostiumowych sceny, w których puszyści senatorzy ocierają sobie czoła kawałkiem materiału, po który sięgają pod poły tuniki? Takie „serwetki” nazywano „sudaria”. Historia serwetek biegnie dwutorowo. Po drugie pierwowzorem dzisiejszych serwetek były materiały, które służyły podczas biesiad zarówno, jako obrusy, jak i serwetki do wycierania się po uczcie (tzw. „maapae”). W średniowieczu i renesansie, o ile na stole pojawiał się obrus, pełnił także funkcje serwety, czyli służył do otarcia po posiłku. Jako coś oddzielnego, serweta zaczyna funkcjonować na stołach od XVIII wieku. Z kolei rozwój przemysłu, a w szczególności papierniczego, odpowiada za pojawianie się pod koniec XX wieku takich wynalazków, jak: serwetki papierowe, chusteczki higieniczne czy papier toaletowy. To też wtedy zaczęto przywiązywać dużą rolę do sposoby prezentowania serwetki na stole.
  Dzięki za życzenia.

 • MrHyde

  @AnonimS Dzięki. Czyli z czasami pogańskimi chodzi o Rzym? Że senator albo jakiś zwykły pater familias wkładał siano pod serwetę/obrus/sudarium, żeby wg mechanizmu jakiejś magii szczęściło się domowi?

 • agnes1709

  Wzajemnie 🎄

 • AnonimS

  @agnes1709  :kiss: