Przewodnik ds. równości autor komisarz Helena Dalli.

Boże Narodzenie zakazane. KE opublikowała listę.
|03.12.2021 10:33

Unia Europejska przygotowuje projekt związany z powszechna równością. (Pixabay)

Komisja Europejska opublikowała listę słów i zwrotów, których nie powinno się używać. W przewodniku "komunikacji inkluzywnej" znalazły się m.in. "Boże Narodzenie", "pan", "pani" i "homoseksualista". Na KE spłynęła fala krytyki.
Przewodnik Komisji Europejskiej wskazuje jakie zwroty powinny być wycofane z naszego języka, a jakich powinniśmy używać. "Nasza komunikacja nigdy nie powinna zakładać, że ludzie są heteroseksualni, identyfikują się z płcią przypisaną przy urodzeniu lub identyfikują się w sposób binarny" – podkreślono w przewodniku.
"Boże Narodzenie" i "homoseksualista" na czarnej liście
Aby nie wskazywać na płeć, powinno się unikać zwrotów "pan" i "pani" po to "aby nie czynić niewidzialnymi osób interpłciowych lub queer". Zalecana forma to "Mx". Obraźliwy jest także termin "homoseksualista".
Przewodnik porusza także tematy wiary. Zalecono, aby nie używać słów "Boże narodzenie" i zastąpić je "okresem świątecznym". Nie powinno się także używać imion "imion typowych dla religii", takich jak "Maria i Jan", które należy zastąpić np. imionami "Malika i Juliusz". Jest to ważne, ponieważ nowa wersja "uwzględnia bezpaństwowców i imigrantów".

Przewodnik po raz pierwszy zaprezentowała w październiku komisarz ds. równości Helena Dalli. 30-stronicowy dokument spotkał się z ostrą krytyką Watykanu, prawicowych polityków, a nawet byłego komisarza UE. Dalli wycofała się z pomysłu, tłumacząc, że przewodnik nie jest jeszcze dopracowany.
Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin powiedział Vatican News, że wytyczne KE to "wymazywanie chrześcijańskiej Europy". Przypomniał, że jednym z filarów Europy było chrześcijaństwo..

AnonimS

opublikował opowiadanie w kategorii felieton, użył 341 słów i 2103 znaków, zaktualizował 4 gru 2021.

1 komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Załóż darmowe konto

 • MEM

  ""Aby nie wskazywać na płeć, powinno się unikać zwrotów "pan" i"pani""  

  Oczywiście, że tak. Wszyscy będziemy do siebie peselem wołać (albo nam nadadzą inny numerek). :rotfl:

  "Przewodnik porusza także tematy wiary. Zalecono, aby nie używać słów "Boże narodzenie" i zastąpić je "okresem świątecznym". "

  Ciekawe, że pomysłodawcom się system nie wiesza, gdy zabraniają używania określeń dotyczącej jednej kultury i religii, a inne (np. muzułmańską) promują pod płaszczykiem "poszanowania różnorodności kulturowej", nie?

  A sama cenzura (zakaz używania różnych słów i określeń) w tym "wolnym i demokratycznym" unijnym świecie to najwyraźniej dla pomysłodawców norma. Ale, urr... durr..., to przecież tylko te wstrętne "nacki" (wiadomo, "faszyści" i "naziści" ;)) zamordyzm chcą wprowadzić... :rotfl:

  ______
  Ale tak właściwie to nie jest to wina Unii jako takiej (tak jak np. Polska, jako twór, nie jest winna temu, że kacza partia rządzi). To wina ludzi, że jak stado tępych baranów głosują za lewicowymi i komunistycznymi imbecylami. UE niech zostanie. To wspomnianych imbecyli trzeba na przysłowiowych taczkach wywieźć, i to nawet jeszcze przed Kaczyńskim.

  4 gru 2021

 • AnonimS

  @MEM Po raz pierwszy zgadzam się z Tobą. Moja siostra uczy w ogólniaku i wystarczy że uczeń złoży pisemnie informację że nie chce żeby go nazywać Grzesiek tylko Kamila i to wystarczy . Bez oficjalnej zgody rodziców ani bez zmiany w USC. Ciekawe czemu nie zaproponowali jak zmieniać imiona religii islam.  Od razu by wydali fatwę

  4 gru 2021

 • MEM

  @AnonimS "Po raz pierwszy zgadzam się z Tobą."

  Nie po raz pierwszy, bo bywało. Ale kto by to pamiętał. ;)

  "Moja siostra uczy w ogólniaku i wystarczy że uczeń złoży pisemnie informację że nie chce żeby go nazywać Grzesiek tylko Kamila i to wystarczy . Bez oficjalnej zgody rodziców ani bez zmiany w USC."

  W tym akurat nie ma nic złego. Jak ktoś sam chce, żeby go jakoś tam nazywać, to jest to całkowicie co innego, niż gdy ktoś ma narzucone z zewnątrz przez jakąś cenzurę to, jakich określeń może, lub nie może, używać, tylko dlatego, że się komuś z powodów ideologicznych te określenia podobają lub nie. A nikomu przecież nie przyniesie to szkody, jeśli na tego Grześka powie "Kamila". Tak samo jak ludzie mają różne ksywy, których przecież żaden USC nie rejestruje i problemu na ogół też z tym nie ma.

  "Ciekawe czemu nie zaproponowali jak zmieniać imiona religii islam.  Od razu by wydali fatwę"

  To nawet nie chodzi tylko o samą fatwę, a o to, że system by się lewicowym ideologom zawiesił. No bo jak tu promować multikulti i jednocześnie zabraniać czegoś tym przedstawicielom tego multikulti, co jest podstawową częścią ich kultury? :) Urzędas o tym pomyśli i mu z mety wywala w głowie "blue screen", ;) a póki się skupia tylko na chrześcijaństwie i na "rdzennych" Europejczykach, to problemu z tym "zawieszeniem się systemu" nie ma, to po co ma sobie komplikować życie.

  4 gru 2021