Żywioły osobowości

Jak większość z nas wie, są cztery typy osobowości. Na pewno znajdzie się choć jeden pasujący akurat do Ciebie.
Rzadziej zdarza się, że trzy lub wszystkie cztery typy są do nas dopasowane, jednak takie wyjątki się zdarzają. Ja jestem tego przykładem, ponieważ do mnie pasują trzy.
Zacznę może od tych łagodniejszych, że tak powiem.

Melancholik -jego żywioł to woda. Zazwyczaj ulubionym kolorem melancholików jest niebieski, ale to jest tylko moja teoria. Jeżeli lubisz kolor czarny, czy biały nie oznacza to, że nie możesz być melancholikiem, tylko dlatego, że lubisz inne kolory niż niebieski. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jakie cechy charakteru posiadasz.
Melancholik jest to osoba bardzo wrażliwa, można powiedzieć, że wręcz przewrażliwiona, nerwowa, lecz nigdy nie daje tego po sobie poznać. Tłumi emocje w sobie. Jest introwertykiem (samotnikiem) i pesymistą (myśli negatywnie np.: nic mi się dziś nie uda... ja zawsze muszę wszystko zepsuć...) kamienna twarz jest u niego maską. Zakłada ją, zwłaszcza gdy ktoś powie mu coś przykrego lub po prostu będzie płakać w samotności tak, aby nikt tego nie widział. Jest to osoba raczej cicha. Planująca -mam plan mogę działać, nie mam planu -nie ma szans, że coś zrobię. Perfekcjonista. Dobrze zorganizowany. Często miewa stany depresyjne/apatyczne. Jest to osoba lękliwa/strachliwa bardzo łatwo ją wystraszyć. Powściągliwa i sztywna, uległa i niepewna, wycofana, obrażalska i to bardzo. Jak obrazisz melancholika, to potem musisz stawać na głowie, żeby go przeprosić. Ma też zalety. Melancholik jest wrażliwy na piękno i sztukę. Kreatywny, miły. Kiedy pośle komuś uśmiech za chwilkę się zawstydzi i zarumieni. Wtedy najchętniej melancholik schowałby twarz np. za książką. Ja na melancholików mówię zawsze smutas z duszą artysty. Z melancholikiem współpracuje się dobrze, lecz nie wolno na nim wywoływać presji. Trzeba dać mu czas. Są też marzycielami bujającymi w obłokach lub myślącymi o niebieskich migdałach.


Flegmatyk -jego żywioł to ziemia. Zazwyczaj jego ulubionym kolorem jest zielony, brązowy. Powiem jak powyżej. To, że lubisz inny kolor, nic nie szkodzi. Wszystko zależy od cech charakteru.
Flegmatyk jest osobą ostrożną, spokojną, powolną. Zanim coś zrobi, pomyśli, pomyśli i jeszcze raz pomyśli i potem zrobi. Flegmatycy są bardzo inteligentni. W tym, co robią, są powolni i dokładni co może denerwować innych współpracowników. Flegmatycy zawsze mówią: ``ja mam czas, nie będę się spieszył, denerwował, bo to jest zupełnym bezsensem... o Jezu no i dlaczego ty się tak denerwujesz? Spokojnie mamy czas na wszystko....``Flegmatycy są poważni, lecz mają pogodnego ducha. Flegmatyk jest zrównoważony emocjonalnie. Ma dystans do czegoś lub kogoś nowo poznanego. Nie lubi zmian. Monotonia mu nie przeszkadza, wręcz praca w zawodzie monotonicznym, spełnia go. Flegmatycy są chłodni i oschli. Zawsze pierwszy wyciąga dłoń na zgodę. Nie lubi się kłócić. Niesamowicie cierpliwy. Jak trzeba czekać cztery godziny, to poczeka. Jest to słuchacz nie mówca. To znaczy jak, masz coś do powiedzenia, flegmatyk Cię wysłucha, nie będzie ci przerywał. Flegmatyk zachowa spokój nawet w sytuacji naprawdę ciężkiej. Są oni łagodni, solidni. Mają wysoką samokontrolę. Są uparci niesamowicie bardzo. Jak się zaprze, to nie ma żadnej siły, żeby coś wskórać. Często jest tak, że flegmatyk będzie nadopiekuńczy i będzie dbał o kogoś bardziej niż o samego siebie.

Choleryk -jego żywioł to ogień a ulubiony kolor to zazwyczaj czerwony, ale popiele, granaty i tego typu kolory też są mile u nich widziane. Choleryk nie jest takim złym, za jakiego go mają.
Każdy mówi, że choleryk to nerwus, że jest apodyktyczny po części to racja, ale każdy z nas ma swoje wady i zalety. Nikt nie jest ideałem i nigdy nie będzie. Każdy reaguje na coś inaczej niektórzy bardziej gwałtownie niektórzy mniej. Choleryk zdecydowanie reaguje gwałtownie. Jest wybuchowy, dominujący. Każdy współpracujący z nim ma się do niego dostosować, w przeciwnym razie choleryk chętnie otworzy paszczę. Nie boi się mówić tego, co myśli. Z tym że on powie co myśli i zapomina o całej sprawie. Da się z nim dogadać, tylko najpierw trzeba umieć się dostosować. Choleryk jest ambitny i pobudzony, uwielbia rywalizować, bo wie, że wygraną ma w kieszeni. To jest optymista. Jest on towarzyski i potrafi się śmiać. To, że nerwus nie znaczy, że jest jakimś potworem. Choleryk jest ekstrawertykiem (towarzyski). Najpierw robi potem myśli (zupełnie odwrotnie niż flegmatyk). Jest jego zupełnym przeciwieństwem. Nie umie przyznać się do błędu. Jak ktoś go krytykuje, to krzyczy, przeklina, robi awanturę. Lubi się kłócić, bo wie, że i tak to wygra. Jest zdecydowany i zdeterminowany. Czasami zdarza mu się dążyć do celu po trupach. Potrafi szybko podejmować trafne decyzje. Bardzo przezywa emocje. Od innych oczekuje współpracy i dostosowania się. Choleryk bywa czasami uparty, ale dzieje się tak tylko wtedy kiedy chce postawić na swoim. Są to urodzeni przywódcy. Impulsywni (działają pod wpływem emocji). Nie lubi się mylić, a jak już się myli, to zawsze wymyśli coś, żeby nie wyszło, że to właśnie on się pomylił. Są bardzo drażliwi.
Z cholerykiem da się żyć tylko, trzeba się nauczyć.

Sangwinik -jego żywioł to powietrze a ulubiony kolor to żółty. Sangwiników jest najwięcej. Jest to osoba o optymistycznym podejściu do życia. Zawsze uśmiechnięty, wesoły. Ma duże poczucie humoru, lubi żarty. Otwarty na nowe znajomości, lubiący zmiany tak samo, jak choleryk. Żyje chwilą, beztrosko. Lubi być w centrum zainteresowania. Również nadaje się na przywódcę i również jest dominujący i potrafi przewodzić w grupie. Czasem pokazuje, jak bardzo jest dumny. Ma dar do przyciągania ludzi do siebie. Jest jak magnez. Tryska energią, uwielbia komplementy i flirty, szybko odwzajemnia uczucia. Jest kochliwy. Sangwinik jest zrównoważony emocjonalnie jak flegmatyk. Nie boi się podejmować wyzwań tak samo, jak choleryk, ponieważ jest optymistą. Również jest ekstrawertykiem. Jest duszą towarzystwa, nie lubi się nudzić. Dla niego praca monotonna odpada. Jest to osoba bardzo gadatliwa, spontaniczna. Sangwinik jest chaotyczny. Jest go wszędzie pełno. Zapominalski i czasami leniwy. Często denerwuje innych ludzi właśnie tym swoim gadaniem, chaotycznością i innymi cechami charakteru. Sangwinicy chętnie opowiadają o sobie, mniej słuchają, co inni mają do powiedzenia. Jeżeli sangwinik ma do zrobienia, dwie rzeczy powie, że zrobi pięć, po czym wszystko idzie do kosza. Tak on przecenia swoje możliwości.

  
Który pasuje do Ciebie? A może jest ich kilka lub wszystkie?

Kocica69

opublikowała opowiadanie w kategorii felieton, użyła 1148 słów i 6906 znaków, zaktualizowała 19 lut o 9:00. Tag: #psychologia

4 komentarze

Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Załóż darmowe konto

 • Margerita

  łapka w górę ja jestem romantyczką i marzycielką ale bywam również i melancholiczką

 • Kocica69

  @Margerita dziękuję  :przytul:
  No tak melancholicy często bywają właśnie romantykami, to urocze 🤗

 • AnonimS

  Typy powszechnie znane ale warto sobie przypomnieć. Jak skoncetruję się  na kolorach . W naturze lubię zieleń wszelakie odcienie i błekit. No i wszystkie barwy wody poza takim powodziowym brunatnym. I oczywiście  słoneczny. Czerwień podoba mi się u kobiet zarówno jako kolor stroju jak i na ich ustach i  paznokciach. W naturze nie lubię szarości i czerni . Ale poza przyrodą mi ten kolor nie przeszkadza. Coś jesteś w stanie powiedzieć na tej podstawie ? :) łapka na tak. Pozdrawiam

 • Kocica69

  @AnonimS Powiedziałabym, że pasują do Ciebie wszystkie rodzaje osobowości, lub większość z podanych wyżej cech, jednak przyznam się szczerze, że na podstawie podania cech charakteru ocenia się najlepiej :D. Często jest tak, że przynajmniej jedna cecha charakteru każdego z czterech typów do nas pasuje. Oczywiście, jeżeli na przykład dominuje u Ciebie spokój lub jeżeli odczuwasz go najczęściej, to istnieje prawdopodobieństwo, że jesteś flegmatykiem :D. Mam nadzieję, że pomogłam. Może być też tak, że lubisz wszystkie kolory ponieważ jesteś, optymistą jak sangwinik. :).

 • AnonimS

  @Kocica69 zdradzę Ci troszkę o sobie. Tak jestem optymistą ale przede wszystkim jestem dominujący w kazdej dziedzinie życia.  Kiedys byłem cholerykiem ale z wiekiem.nabrałem dystansu :). Coś Ci to mówi więcej o.mnie ? :)

 • Kocica69

  @AnonimS O wiele więcej! Cholerycy są dobrymi ludźmi, a kiedy znajdą już wewnętrzny spokój ich układ nerwowy staje się bardziej ustabilizowany. Tylko pytanie czy to zasługa Twoja czy kogoś? Bo jak np. poznałeś kogoś o charakterze flegmatyka, pomimo jego uległości miał jednak wpływ na Ciebie i dlatego udało się temperament choleryka stonować :). Widzę sama po sobie. Z tym, że ja jestem pomieszana  :lol2:.

 • agnes1709

  To raczej do felietonów. Dam łapkę za debiut :D

 • Kocica69

  @agnes1709 Dziękuję bardzo już przypisałam do grupy felietonów  :hi:

 • Kocica69

  Witam wszystkich bardzo serdecznie. Jest to mój pierwszy tekst opublikowany tutaj. Nigdy wcześniej nie dodawałam tutaj nic. Mam nadzieję, że będzie się Wam fajnie czytało. Jeżeli się spodoba to zamieszczę więcej tekstów/opowiadań lub co będziecie chcieli  :).

 • AnonimS

  @Kocica69 obiecujesz ze wszystko co będziemy chcieli?  :danss:

 • Kocica69

  @AnonimS Haha, źle się wyraziłam :). Oczywiście wszystko związane z pisaniem tekstów :D. Miałam na myśli wszystkie kategorie ^^.

 • AnonimS

  @Kocica69 dobrze że skorygowałaś bo mogła byś mieć pw zawalone różnymi propozycjami , podejrzewam że w znacznej części niemoralnymi.  :P

 • Kocica69

  @AnonimS Mogłabym, mogłabym :D. Teraz jak już jest wyjaśnione, to może nie będę mieć :D.