List do mózgu państwa (#szczepionki)

Panie Prezydencie,

powiedział Pan, że nie jest Pan “zwolennikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych.” Dodał Pan później w tweecie, że “co do innych chorób, to zupełnie co innego. Inna rozmowa.” Więc jest Pan za szczepieniami obowiązkowymi, czy nie? Proszę o jasne stanowisko, ponieważ słuchają Pana miliony Polaków i ma to realny wpływ na ich decyzje zdrowotne. Jeśli ma Pan wciąż wątpliwości co do skuteczności i wartości szczepionek, nie wierzy Pan lekarzom i trzeba coś wyjaśnić, to możemy porozmawiać — nawet “inaczej”, jeśli Pan woli.

W 1955 roku mając 6 miesięcy zachorowałam na polio — tego samego roku w USA zaczęły być wprowadzane pierwsze skuteczne szczepionki, w Polsce kilka lat później. Od 1988 (350 tys. przypadków rocznie), kiedy ONZ rozpoczął globalną akcję mającą na celu pokonanie polio, w ciągu niecałych 20 lat udało się tego dokonać na 4 kontynentach. W 2018 roku odnotowano 33 przypadki na całym świecie. W Polsce nie zdiagnozowaliśmy polio od 1984 roku DZIĘKI OBOWIĄZKOWYM SZCZEPIENIOM.  

Nikomu nie życzę polio. Bo na polio wciąż nie ma lekarstwa — można jedynie szczepić. Nie chcę się rozpisywać, jak trudno jest oddychać w żelaznych płucach, poruszać się całe życie o kulach, dochodzić do siebie po dziesiątkach operacji, które w życiu przeszłam, czy po prostu funkcjonować w Polsce jako osoba niepełnosprawna. Dzięki szczepionkom, żadnemu dziecku w Polsce polio już nie grozi. Proszę o tym pamiętać.

Tylko dzięki obowiązkowym szczepionkom nie umieramy na gruźlicę, odrę, polio czy ospę. Ale to może się zmienić, jeśli będzie Pan dawał wprost antyzdrowotne wypowiedzi. Ludzie Pana słuchają i tak jak w przypadku słów o tym, że LGBT to nie są ludzie — wszystkie późniejsze próby sprostowań są bez znaczenia, jeśli słowo się rzekło, narracja jest kontynuowana, a przytaczanie Pańskich słów jest według Pana manipulacją. Między innymi przez takie wypowiedzi 10-krotnie wzrosła liczba przypadków uchylania się od obowiązkowych szczepień między 2003 a 2019 r. Dlatego jeszcze raz: proszę nie odwracać kota ogonem i wziąć na siebie odpowiedzialność, jaka spoczywa na funkcji Prezydenta RP. Proszę powiedzieć wyborcom, czy jest Pan za obowiązkowymi szczepieniami i co to za inna rozmowa na temat innych chorób.

P.S.
Załączam stanowisko Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie:
„Tocząca się kampania wyborcza nie może usprawiedliwiać promowania postaw antyzdrowotnych i szkodliwych dla zdrowia społeczeństwa, a doraźny interes polityczny nie może być ważniejszy niż zdrowie Polaków. To na osobach publicznych ciąży szczególna odpowiedzialność za słowa, jak również za promowane postawy. Za absolutnie nie do przyjęcia uznajemy słowa Pana Prezydenta Andrzeja Dudy, które padły w trakcie organizowanej przez TVP ,,debaty”, a w których Pan Prezydent podważył sens obowiązkowych szczepień ochronnych, a także sens szczepienia na grypę. Zwracamy się do Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia a także Rzecznika Praw Pacjenta o pilną reakcję i zajęcie stanowiska w tej sprawie. Jednocześnie, Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie, dopełni wszelkich starań, aby nadal przekazywać lekarzom i pacjentom rzetelną, naukową wiedzę nt. szczepień ochronnych.”

Janina Ochojska, 6.8.2020

MrHyde

opublikował opowiadanie w kategorii felieton i inne, użył 547 słów i 3405 znaków.

2 komentarze

 
 • MEM

  "Więc jest Pan za szczepieniami obowiązkowymi, czy nie? Proszę o jasne stanowisko,"

  Cóż... kaczy długopis wpisuje się tu w polityczne tradycje III RP – jest "za, a nawet przeciw". ;)

  "proszę nie odwracać kota ogonem i wziąć na siebie odpowiedzialność, jaka spoczywa na funkcji Prezydenta RP."

  Długopis i jakakolwiek odpowiedzialność? Litości... Chyba tylko przed władcą marionetek na kaczych łapach. Ochojska stara się rzecz wyrazić możliwie uprzejmie, ale uprzejmością się do takich nie dociera (o ile w ogóle się da w jakikolwiek sposób dotrzeć). Z "**ujami się postępuje po **ujowemu". Gdyby opozycja nazywała rzeczy po imieniu lata temu (a do dziś tego właściwie nie robi), zamiast skakać jak wokoło zepsutego jajca, żeby czasem nie urazić, to może dziś kacze marionetki nie sprawowałyby w imieniu kurdupla władzy.

 • agnes1709

  Nie ma słów na to, co ten debil wyprawia. Hyde na prezydenta,  głową państwa powinna być osoba inteligentna, myśląca racjonalnie :D;) Duda przeciw szczepieniom i to widać - nie zaszczepił się na głupotę:smh:

 • merlin

  @agnes1709 Nawet jakby była na to szczepionka to PAD i tak z niej nie skorzysta, poza tym głupota to nie choroba to stan umysłu. :shrug:

 • agnes1709

  @merlin Czyli choroba umysłowa :lol2:

 • merlin

  @agnes1709 Coś w tym rodzaju, fizycznych objawów nie widać, chyba że uznamy za takowe brak szyi i niskie czoło, przejawia się najczęściej w mowie i piśmie. ;)

 • agnes1709

  @merlin :lol2:

 • merlin

  @agnes1709 Powodzenia. Życzę trafnych wyborów. :jupi:

 • agnes1709

  @merlin Dziękuję, wzajemnie ;)

 • MrHyde

  @agnes1709 haha Hyde nie jest altruistą-masochistą. Niech się poświęci ktoś inny.

 • agnes1709

  @MrHyde Wiem, że  nie jest, chciałam się tylko podlizać. :lol2: Jest, jest, Hyde to dobry chłop. I ma kran na przecinki :lol2:

 • MEM

  @agnes1709 "Duda przeciw szczepieniom i to widać - nie zaszczepił się na głupotę"

  Bo jak to Tusk ostatnio gdzieś w internecie napisał: "Na to, co im dolega nie ma szczepionki". ;)

  Przerażający jest stan naszego społeczeństwa w ponad 40% popierający takich ludzi jak członkowie kaczej partii. Oni są w stanie doprowadzić do powtórki z III Rzeszy.

 • MEM

  @MrHyde "haha Hyde nie jest altruistą-masochistą. Niech się poświęci ktoś inny."  

  Aaaa..., do krytyki to każdy, tylko robić nie ma komu... ;)

 • merlin

  @MEM Dzięki ci panie w końcu wróciła" Dobra, Wyrozumiała i wyjątkowo tolerancyjna @MEM."
  :smile: Naprawdę tęskniłem. :jupi:

 • AnonimS

  @agnes1709 za to Hyde jako jeden z nielicznych "lolowiczów" zaszczepił się na " przecinkowce"... :blee: . Moją droga w Polsce prezydent nie jest głową państwa. Rządzą inni a on reprezentuje....

 • MEM

  @merlin "Dobra, Wyrozumiała i wyjątkowo tolerancyjna @MEM."  

  I do tego skromna. ;)

  A poza tym, skąd wróciła? :) Ja nigdy nie popierałam PiS, jako partii, a Kaczyńscy zamordyzmem to już śmierdzieli mi 15+ lat temu. Natomiast krytyka dawniej rządzących (a obecnie opozycji) przy wytykaniu im różnych rzeczy, w których PiS ma niestety rację, to jest co innego.

 • MEM

  @AnonimS "Moją droga w Polsce prezydent nie jest głową państwa. Rządzą inni a on reprezentuje...."  

  ...podpisując potulnie na kolanach na wycieraczce prezesa, co mu zostanie podetknięte... Naprawdę uważasz, że gdyby faktycznie był uczciwy i miał tzw. "jaja", to by robił z siebie coś... coś takiego, zamiast wykorzystać swoje uprawnienia do zablokowania kaczych zapędów do dyktatury?

  Poza tym stanowisko prezydenta jest w Polsce najwyższym organem państwa właśnie w zakresie władzy wykonawczej.

 • merlin

  @MEM Przepraszam! Zapomniałem, że też skromna. ;)

 • MEM

  @merlin "Przepraszam! Zapomniałem, że też skromna."  

  No.  :kiss:   ;)