Życie i inteligencja

Człowiek - Homo sapiens, człowiek myślący, bezwłosy ssak z grupy małp z nadgrupy naczelnych, podobno szczyt drabiny ewolucyjnej, wielu uważa go za jedyne inteligentną istotę, a religie i wierzenia jeszcze barsziej to potwierdzają.
Nie. Po prostu nie. Nie szczyt drabiny ewolucyjnej. Nie jedyna inteligentna istota na Ziemi. Nie dostał panowania nad zwierzętami i roślinami od Boga, Zeusa, Allaha czy kogoś innego. To my sami się tak ustawiliśmy. Żaden bóg nam nie dał władzy. Sami ją sobie wzieliśmy, tylko dla tego, że nikt inny się nie pchał.
Człowiek to nie jedyna istota z inteligencją na Ziemi. Piszę na Ziemi, bo muszą istnieć inne rasy inteligentne. Kosmos jest za duży dla ludzi. Delfiny, człekokształtne, wilki i mrówki oraz inne stworzenia żyjące w grupach. Tak, one też. Wilki wiedzą, że współpraca jest najważniejsza. Dlatego uznaje je za imteligentne.  
Człowiek to nie istota doskonała, nie obraz Boga. Człowiek to narzędzie. Narzędzie Życia. Życie wraz z Ewolucją stworzyło istotę inteligentną tylko po to aby ta przeniosła Życie na inne planety. Aby terraformował co da rade i potem zasiedlał tam Życie. Dlatego Życie i Ziemia godzą się na tak okropne traktowanie. Czekają. Czekają, aż człowiek dorośnie do inteligencji i władzy.  
Taki jest cel istnienia mózgu. Mózg niszczy i truje Życie. Wydobywa minerały, wycina lasu, niszczy całe ekosystemy i morduje całe gatunki. Ale Mózg może chronić i dbać o Życie. Pielęgnować je. Taki jest cel instnienia człowieka. Nie żywy pomnik Boga, nie władca Ziemi.  
Rozmnażanie się i migracja na inne planety - to prawdziwy cel twojego życia.
Człowiek to kurier Życia. Tylko niszczy przesyłkę.  
Ale coraz więcej ludzi dba o środowisko, o Życie. Wygląda na to, że ktoś sprawdził co jest w paczce i stara się ją naprawić. Choć zmiany są nieodwracalne, to z odrobiną myślenia i pracy możemy wypełnić zadanie.
Taki jest stosunek Życia do Inteligencji.

Ps. Felieton napisany pod wpływem innego z lol'a.

WereWolfMax

opublikował opowiadanie w kategorii felieton, użył 359 słów i 2057 znaków. Tagi: #Życie #inteligencja #człowiek #celżycia

1 komentarz

 
  • MrHyde

    Przepraszam, ale to że łysy i wydepilowany, to jeszcze nie znaczy że zupełnie bezwłosy. ;)

  • WereWolfMax

    @MrHyde Poniekont masz racje. Ale chodziło mi o co innego.