Kto czyta książki-żyje podwójnie

"Kto czyta książki-żyje podwójnie" mawiał Umberto Eco.Ten cytat idealnie podsumowuje to dlaczego sięgamy po książki.Często czujemy się ograniczeni do własnego życia-jedynego jakie mamy.Nierzadko nudzi nas.Chcemy odmiany dlatego sięgamy po coraz to nowsze książki.Wkraczamy w świat nieznanych nam ludzi od których ,z każdą stroną uczymy się coraz więcej.Ich doświadczenia dają nam do myślenia.Zastanawiamy się wtedy co my byśmy zrobili na ich miejscu.Skłania nas to do refleksji nad własnymi wyborami.To jakie książki czytamy bardzo dużo mówi o naszej duszy i o tym czego w danym momencie pragniemy.
Zatracamy się w książkowy świat zapominając o własnym.Dlaczego?Bo nasze życie aktualnie toczy się właśnie w tych kilkuset stronach.Ludzie maja świadomość ,że mają tylko jedno życie i dlatego próbują to w pewien sposób zmienić.
Czytając dajemy sobie szanse na wtórne życie.Niemożliwe staje się możliwe.
Czasami zdarza się ,że wracamy do danej książki.Wracamy by spotkać się z dawnymi przyjaciółmi ,by powspominać i by cofnąć się do sytuacji ,w których poznawaliśmy się lepiej.
Czytając nie widzimy liter i mimo ,że nie byliśmy jedynymi ,którzy przeczytali daną książkę to z pewnością widzieliśmy i czuliśmy co innego.
Z każdym dniem coraz więcej osób sięga po książkę.Uważam ,że jest to skutek tłumienia naszej wyobraźni.W dzisiejszych czasach wszystko zostaje nam przedstawione, nie zostawiając miejsca na własną inicjatywę.Życie staje się zbyt realne ,za dużo w nim rutyny ,"normalności".Powoli nas to męczy.Uważam ,że czytanie książek jest nam bardzo potrzebne bo dzięki nim możemy "oszukać " jednorazowe istnienie.

~Rosee

rosee00

opublikowała opowiadanie w kategorii felieton, użyła 317 słów i 1766 znaków, zaktualizowała 29 paź 2019. Tagi: #książki #innyświat #wyobraźnia

2 komentarze

 
  • AlexAthame

    Sorry, nie zauważyłem, że już zaczęłaś pisać...

  • AlexAthame

    Ja myślę, że ludzie czytają bardzo mało. Szczególnie kiedy maja zapłacić to ich jeszcze bardziej zniechęca. Kto zbyt dużo czyta może wpaść w sidła iluzji. Ale akurat z książkami jest mniejszy problem niż na przykład grami komputerowymi. Tak jak i w innych sprawach nie ma chyba recepty. Ja próbuje pisać, więc dla mnie byłoby fajnie gdyby ludzie czytali, bo przecież nie pisze tylko dla siebie, ale głównie dla innych. Widzę, że napisałaś na razie felietony. Pewnie masz potencjał by napisać opowiadanko. Tylko masz dziecko i jesteś dobrą matka, więc pewnie czas jest  przeszkodą. Ale kiedy już zaczniesz pisać, może zaczniesz się zastanawiać co jest bardziej istotne. Czytać czy pisać. :P