Tam pisze rzeby nie wyłanczać

Czytasz tytuł. Myślisz- zwariowała. Twój mózg budzi się do pracy, gotowy jest wyłapać każdy malutki błąd. Dziewczyna nie potrafi posługiwać się ojczystym językiem- myślisz. Otóż muszę cię rozczarować, drogi czytelniku. Potrafię. Robię błędy, bo któż ich nie robi. Zapewne walnęłam się już na jakimś przecinku lub składni. Niewykluczone, że popełnię błędy językowe. Ale co z ludźmi, którzy nie przyswoili jakichkolwiek zasad rządzących naszym przepięknym językiem? Dlaczego kilka regulaminowych lekcji "polaka" tygodniowo poszło w las? Myślę, że nie tylko uczniowie są tu winni. Nauczyciele? Możliwe, ale nie zaprzeczysz, iż w szkołach uczy wielu kompetentnych polonistów, tudzież nauczycieli "z powołania". Zatem kto? Kto ponosi winę za fatalną znajomość języka u młodych ludzi? Papierki, drodzy czytelnicy, papierki, czyli bezsensowne ustawy, coraz to nowsze (bynajmniej nie lepsze) systemy edukacji. Wprowadzanie niepotrzebnej teorii w miejsce starego, sprawdzanego systemu. Przeważnie nazywają to podstawą programową. Jakiś czas temu miałam wątpliwą przyjemność przejrzenia podręcznika do gimnazjum. I co ukazało się moim oczom? Ano rysowanie wykresów opisujących budowę zdania. Każdy na pół strony formatu A5. Badanie zależności między poszczególnymi częściami mowy. A nawet lekcja anatomii. Zabrakło tematu poświęconego interpunkcji. Ortografia została rozpisana w jednym akapicie. Dla jasności: nie twierdzę, iż wszystko jest złe i niedobre. Wyłapałam parę fajnych tematów, których ja nigdy na oczy nie widziałam. Podobał mi się dział o neologizmach, temat o wzbogacaniu słownictwa też. Może zamiast uczyć dzieci i młodzież niepotrzebnych dupereli warto skupić się na "praktycznych" umiejętnościach, które uchronią przed popełnianiem głupich, a jakże popularnych błędów. Albo to ja jestem nieopisanie dziwnym przedstawicielem swojego gatunku, który nie jest nawet w stanie ułożyć wykresu do zdania złożonego podrzędnie okolicznikowego przyczyny. Wy mi powiedzcie :)  

Kilka słów extra:
Mam nadzieję, że mój tekst wam się spodobał. Nie nazwałbym go do końca felietonem, a raczej czymś felietonowatym, takie przemyślenia profesor Ingrid :D

Ingrid

opublikowała opowiadanie w kategorii felieton, użyła 375 słów i 2311 znaków, zaktualizowała 13 maj 2015.

3 komentarze

 
  • Użytkownik Lilith

    Cóż, ja oczywiście zgadzam się z Twoim tekstem. Wtrącę jednak swoją tezę, czyli - jak mniemam - za jakiekolwiek błędy (stylistyczne, ortograficzne etc.) winne są wszelakie media; w szczególności internet. Gdyby dzieci zajmowały się odrabianiem lekcji i nauką polskiego, a nie komentowały sobie wzajemnie zdjęcia na portalach społecznościowych (popełniając przy tym masę błędów) to jestem niemal pewna, że to, o czym piszesz trzymałoby się na wyższym poziomie ;) A rodzice zamiast się wziąć i zabrać im od czasu do czasu te wszystkie laptopy, telefony, i Bóg wie co jeszcze to najzwyczajniej w świecie tłumaczą się dysgrafią, dysleksją, bla, bla, bla... I nagle ich dzieci stają się DYSdziećmi ;)

    13 maj 2015

  • Użytkownik Ingrid

    @Lilith Wszelkie możliwe "dys-ki" to żadne schorzenia tylko lenistwo i niedbalstwo. Niestety...

    13 maj 2015

  • Użytkownik Lilith

    @Ingrid - O tym mówię, w tym właśnie rzecz ;)

    13 maj 2015

  • Użytkownik badhairday21

    @Lilith Cóż, ja mam dysleksję i to na prawde nie wina moich rodziców, ani moja, że czasami nie mogę odróżnić literki 'd' od 'b' i ciężko mi się nauczyć cyrylicy. :)To nie moja wina, że mam dysortografie o robię błędy w prostych wyrazach. Znam wszystkie zasady ortograficzne, ale i tak zawsze dostaję jedynki z dyktanda. Ale co tam, moja mama e nie umiała mnie wychować i zagnac do książek:) ten papierek.w ze mam dysleksje wcale nie jest czymś fajnymi i dalabym wiele, zeby go nie mieć:" więc proszę, nie komentujcie bezmyślnie skoro nie macie pojęcia o sprawie:)

    24 maj 2015

  • Użytkownik Lilith

    @badhairday21 - Nie miałam na pewno na celu nikogo urazić - mówię tylko, jak ja to postrzegam; nie wymuszam, żeby ktoś się ze mną zgadzał.

    25 maj 2015

  • Użytkownik badhairday21

    @Lilith jednak mnie uraziłaś. Osoby z dysfunkcjami nie są leniami - miałam obowiązek chodzenia na dwie dodatkowe godziny zajęć po szkole, żeby nauczyć się czytać musiałam poświęcić więcej czasu niż inni i z pewnością nie nie byłam leniwa, a moja mama nie tłumaczyła sobie moich złych ocen moimi dysfunkcjami. Dlaczego? Bo nigdy takich nie miałam. Nie wrzucaj wszystkich do jedego worka i czasami zastanów się zanim coś napiszesz:)

    25 maj 2015

  • Użytkownik Lilith

    @badhairday21 - Tracę wiarę...  :smh:  Dobrze, jeśli rzeczywiście Cię uraziłam to PRZEPRASZAM. Pamiętaj tylko, że jeżeli już dajesz mi rady to sama się także do nich stosuj; nie bierz wszystkiego do siebie, bo życie nie na tym polega. Nie wymieniłam Cię przecież z imienia, więc nie spinaj gumy ;) Trochę dystansu ;)

    25 maj 2015

  • Użytkownik badhairday21

    @Lilith okej, nie ważne

    25 maj 2015

  • Użytkownik nemfer

    wszystko w granicach normy... Nie dajmy sie zwariować... Nie wychowujmy prof. Miodków bo to sie może skończyć tragicznie... Może troszku nie na temat zdania pisanego aczkolwiek... Po co tracić czas na monologi typu "bardzo mnie irytują nierówności chodnika...". Język polski jest podzielony na gwary (Poznańska, śląska, kaszubska, etc...) Dbając o "piękno" j. pl musielibyśmy to wszystko zlikwidować i ujednolicić... (nie mając wzorca)...Za bardzo sie ukukorzeniły w mowie polskiej perełki w stylu "wziąść" czy nawetmakaronizmy...

    12 maj 2015

  • Użytkownik nienasycona

    @nemfer, robaczku mój, nie chodzi o regionalizmy, a o błędy. To dwie odmienne kwestie

    12 maj 2015

  • Użytkownik nemfer

    @nienasycona... błędy... A co za różnica czy naczczo jesz chyćke czy hyćke...

    12 maj 2015

  • Użytkownik Ingrid

    @nemfer Nie można przesadzić ani w jedną, ani w drugą stronę. Nie stanie się tragedia jeśli strzelisz zwykłego "orta" albo uzyjesz wyrazu typowo regionalnego, ale prawdziwymi "nierównościami w chodniku" są chociażby perełki z tytułu :)

    12 maj 2015

  • Użytkownik nienasycona

    @nemfer, zasadnicza i "na czczo" piszemy rozdzielnie:P

    12 maj 2015

  • Użytkownik nemfer

    @nienasycona... I tak zwracasz każdym możliwym "końcem"... :P a no i czyta sie tak samo...

    12 maj 2015

  • Użytkownik nienasycona

    @nemfer, ale pisze się inaczej:) I nie pyskuj, bo, jak będę jechała do rodziców, to mam Cię po drodze- znajdę i zleję na kwaśne jabłko:P

    12 maj 2015

  • Użytkownik nemfer

    @nienasycona tak?? No to dalej... Se urządzimy sparing... Na gołe klaty... :P

    12 maj 2015

  • Użytkownik nemfer

    @KontoUsunięte jakiego znowuż wymarłego?? Archaizmem nie jest...

    13 maj 2015

  • Użytkownik nienasycona

    Bardzo mi się podoba Twoje felietonowate coś:) Wykresy są łatwe, gdy załapiesz zasadę, a gdy to już się stanie, nigdy nie zgubisz przecinka i nie zrobisz błędu składniowego..Przyczyn tego, o czym mówisz jest wiele, niekompetentni nauczyciele, podstawa programowa, jak dla analfabetów, ale moim zdaniem, największym złem są media. Teksty dziennikarzy, pełne błędów wszelkiego typu, dziennikarze telewizyjni i radiowi niepotrafiący poprawnie akcentować, w ich wypowiedziach kolokwializm goni kolokwializm. Jeśli otoczenie wypowiada się nieprawidłowo, to samo dzieje się z nami, raz, przez brak wzorca, dwa- przez asymilację społeczną. To tak w skrócie:)

    12 maj 2015

  • Użytkownik Ingrid

    @nienasycona Jak miło coś takiego przeczytać :) Zgodnie z sugestią zrobiłam notatkę-plan, która okazała się być bardzo pomocna. Co do wpływu otoczenia- dzisiaj skupiłam się na wytycznych w podstawie, ale jak najbardziej się zgadzam- z domu wynosimy wiele nawyków, również sposób mówienia, operowania językiem. Jednak o tym można napisać osobny tekst, tak samo jak o tzw pożyczkach językowych, czyli języku codziennym telewizji.

    12 maj 2015

  • Użytkownik nienasycona

    @Ingrid, cieszę się, że mogłam pomóc:) Czekam na kolejny tekst:)

    12 maj 2015

  • Użytkownik Ingrid

    @nienasycona Jest już w poczekalni, a następny, zupełnie innej kategorii, opublikuję w piątek jeśli dobrze pójdzie :)

    13 maj 2015

  • Użytkownik meme

    @nienasycona hej. w internecie również można znależć takie wykresy?z interpunkcją nie jest u mnie zle, ale składnia szwankuje :(

    23 maj 2015

  • Użytkownik nienasycona

    @meme, znajdziesz je w podręcznikach ze szkoły podstawowej:)

    23 maj 2015

  • Użytkownik meme

    @nienasycona dziękuję. Przeraża mnie perspektywa sięgnięcia po nie. Chyba odkopię stare ściągi :)

    24 maj 2015

  • Użytkownik nienasycona

    @meme, trzymam kciuki :P

    24 maj 2015

  • Użytkownik meme

    @nienasycona 3 maj - bo jak zaczne grzebac w przepasciach piwnicy może tylko szkielecik zostać :D

    24 maj 2015