Smoke and mirrors

Smoke and mirrorsZgasił papierosa, żeby móc już zapalić kolejnego. Maleńki płomień zapalniczki rozświetlił letnią noc. Zaciągnął się głęboko, bardziej dla samej czynności niż rzeczywistej potrzeby, bo przecież nie palił. Tylko okazjonalnie, chcąc obniżyć poziom stresu. Nerwowym gestem rozpiął dwa guziki koszuli i poluzował krawat.  Za sobą słyszał przytłumioną muzykę, śmiechy, brzęk szkła oraz głośne "gorzko gorzko" wymuszane przez podpitych gości. Czy wyjście "po angielsku" byłoby bardzo nie na miejscu? Pewnie tak. W końcu był świadkiem. Właśnie, był świadkiem, do cholery. Powinien ruszyć swój leniwy zad i podkręcić zabawę. Tyle że… Nie potrafił. Wolał postać tutaj, oparty o wciąż nagrzaną elewację, używając papierosów jako usprawiedliwienia swojej nieobecność na sali pełnej znajomych przyjaciela, przecież nie swoich.  

- Tu się chowasz… - zapach słodkich perfum zmieszany z aromatem szampana standardowo odebrał mu zdolność mówienia.  

- Lena… T-ty też? - wykrztusił, wbijając wzrok w jej bose stopy, wystające spod białej sukni. Delikatny róż na równo spiłowanych paznokciach dawał pewne pojęcie o subtelności ich właścicielki. Przesunął spojrzenie wyżej na drobną dłoń trzymającą szpilki. Dłoń ozdobioną od kilku godzin obrączką. Blondynka roześmiała się cicho.  

- Chciałabym. Mogę? - zapytała, wskazując paczkę chesterfieldów. Bez słowa, drżącą ręką wsunął papierosa między jej wargi, następnie odpalił. Wciągnęła dym, po czym zaczęła się krztusić, chichocząc jak nastolatka.  

- Chyba nie jesteś w tym najlepsza, co? - mruknął bardziej do siebie niż do niej. Przygryzła wargę zakłopotana.  

- Mój pierwszy raz… - odparła lekko zachrypniętym tonem. Kurwa, jego myśli momentalnie stały się brudne. Jakimś herkulesowym wysiłkiem zdołał oderwać wzrok od ust Leny i zająć się obserwacją nieba. Czerwiec, słońce w Raku… Raki są emocjonalne, ale on nie jest rakiem. Jest koziorożcem, a koziorożce są oschłe i wyniosłe.  

- Jaki masz znak?  

- Panna…  

- Już nie - mruknął z krzywym uśmiechem - Nie złożyłem wam życzeń - przypomniał sobie nagle - Chciałbym wam życzyć… Tego, żebyście się nie rozwiedli za szybko. Współczynnik rozwodów jest obecnie bardzo wysoki, wiesz?

Brawo. Najgorsze życzenia wypowiedziane kiedykolwiek. W myślach uderzył się w czoło, natomiast w rzeczywistości spuścił wzrok, intensyfikując go na białej koronce sukni.  

- Wow… Cóż, dziękuję…

- Daj spokój… Nie umiem składać życzeń, to było straszne…  

- Nie no, nie przesadzaj, w końcu nie ty przysłałeś mi wieniec pogrzebowy, prawda? - zaśmiała się z pozorną beztroską dziewczyna.  

- To tylko czyjś głupi żart, Lena. Ten wieniec nic nie znaczy - zapewnił ją, delikatnie ujmując jej drobną, drżącą dłoń.  

- Powinnam wrócić na salę. Paweł czeka… - pospiesznie wsunęła stopy w szpilki i odeszła, walcząc ze łzami. Zapalił kolejnego papierosa, wpatrując się jakiś bliżej nieokreślony punkt przed sobą. Roześmiał się gorzko. Boże, jaki był głupi! Gonił iluzję za iluzją, zostając z niczym za każdym razem.  


***
Smoke and mirrors - technika stosowana przez iluzjonistów od 1770r. Pozwalała uzyskać efekt unoszenia się postaci.  
W mowie potocznej oznacza coś, co wydaje się prawdziwe, lecz ostatecznie stanowi kłamstwo. Odpowiednik polskiego wyrażenia "pic na wodę".

9 komentarzy

Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Załóż darmowe konto

 • AlexAthame

  Z tą panną dobrze mu nie wyszło. I aż musiałem zajrzeć co te słowo znaczy, intensyfi...Wiem z piątki, ale od razu odczułem dawną relację, która nadal żyje i pewnie wcale nie ma zamiaru umrzeć. :)

 • Somebody

  @AlexAthame To dobrze, że napięcie jest wyczuwalne

 • AlexAthame

  @Somebody  :)

 • AnonimS

  Aż się wróciłem do części pierwszej ...

 • Somebody

  @AnonimS Prawidłowo  ;)

 • kaszmir

  Wesele pośród topienia łez w alkoholu i w oparach papierosowego dymu. Przejście obok chwili i pójście dalej zamyka już powrót. Potem rozgoryczenie i zal, ze los poszedł inną drogą. Obraz powinien być radosny: ślub, przysięga i miłość i rodzina. Jednak przeszłość zawsze zapuka do drzwi.  
  Gonił iluzję za iluzją, zostając z niczym za każdym razem… piękne i takie prawdziwe. Niektórzy tak mają całe życie. czy to pech, czy może szczęście?
  Pozdrawiam cieplutko i lecę dalej.  
  :przytul:

 • Somebody

  @kaszmir Pech czy szczęście? Chyba jedno i drugie. Każdy dar jednocześnie stanowi przekleństwo. Dziękuję za podzielenie się wrażeniami

 • Indragor

  Nie pierwsza i nie ostatnia taka sytuacja, gdy oboje są zbyt głupi lub zbyt dumni, lub zbyt ślepi lub... powodów może być setki...
  czytając, trochę się zakrztusiłem tym dymem papierosowym. My koty, mamy wrażliwe płuca ;) . Prośba, abyś na przyszłość ograniczyła palenie w opowiadaniach  :nunu:
  PS. Miło, że wyjaśniłaś znaczenie tytułu. Wielu, nawet uznanym autorom, po prostu się nie chce.

 • Somebody

  @Indragor Palenie brzydki nawyk, ale jak uspokaja  :lol2: Może rzucę w kolejnej części  :D Wyrażenie, stanowiące tytuł, uznałam za całkiem przyjemną ciekawostkę, więc wypadało się nią podzielić.

 • agnes1709

  Napisz mi ostrego zdołowanego shota do Darii, nikomu innemu nie powierzę tego zadania. Taki krótki, żeby Klarze pokazać. Nikt nie da rady, A Som ma ten styl (podlizka :D) Do przemyślenia i czekam na pozytywny odzew.

 • Somebody

  @agnes1709 Nie podlizuj się tylko łokcie w stół i do roboty  :D Kto lepiej ubrany Darię zrozumie niż ty?

 • agnes1709

  @Somebody Ty! I nadal nie wierzę, że tym top są takie ustawienia. No brak słów. No jak poczytam (kawałek) niektóre...  :sciana:

 • Somebody

  @agnes1709 Oj tam, kto by się jakąś topką przejmował...  :shrug:

 • agnes1709

  @Indragor Git:lol2:

 • Morfina

  Cóż ... Koziorożec....  Nie umiał powstrzymać się od wypowiedzenia słów, z których echem będzie musiał nauczyć się żyć do końca swoich dni...
  Prawdziwe...
  Piękne...
  Jak zawsze...

 • Somebody

  @Morfina No niestety, koziorożce są średnio zręczne towarzysko, wiem po sobie... A potem zostaje gdybanie  i płakanie nad rozlanym mlekiem :D

 • Morfina

  @Somebody mam to samo  :devil:

 • Duygu

  Widzę, że wiosna Ci dopisuje, bo pomysły masz świetne. Uwielbiam Twoją oryginalność i będę to podkreślać za każdym razem  <3  Dziękuję za chwilę relaksu wśród tego szkolnego pędu  :przytul:

 • Somebody

  @Duygu Nie ma za co  :D Staram się coś pisać, chociaż ciężko się ogarnąć ostatnimi czasy, leń łapie  :przytul:

 • Duygu

  @Somebody Jak tak dalej pójdzie, to człowiek się zasiedzi w domu  :D

 • Gaba

  Jak zawsze bdb+. A co ja się będę powtarzać.... I już! O takach i £apach nie wspominam.

 • Somebody

  @Gaba Dziękuję pięknie  <3

 • agnes1709

  Nie ma to jak subtelne życzenia:lol2: Ale jakaż w nich prawdziwość :D Piknie, jak zawsze:kiss:

 • Somebody

  @agnes1709 Ja sama jestem mistrzem wszelkich życzeniowych "fo pa" także ten...  :lol2: Dziękuję  <3

 • agnes1709

  @Somebody Nie lubię tradycji życzeń, bo słyszę tylko "wszystkiego najlepszego, zdrowia, szczęścia..." bla, bla, bla. Masakra, powiadam Ci :D