Materiał znajduje się w poczekalni. Prosimy o łapkę i komentarz.

Czego to ludzie nie wymyślą

Panseksualizm (stgr. πας, παντός – wszystko + łac. sexus – płeć) – termin odnoszący się do ludzkiej seksualności, w szczególności dla oznaczenia jednej z współczesnych tożsamości seksualnych, charakteryzującej się pociagiem do ludzi niezależnym od ich płci i tożsamości płciowej. Osoby określające się jako panseksualne podkreślają, że ich działania nie obejmują pedofilii, zoofilii czy nekrofilii, a jedynie zgodne zachowania seksualne między dorosłymi.

Panseksualizm to także pogląd, według którego głównym motorem ludzkiego działania jest popęd seksualny, każde działanie można wytłumaczyć motywami seksualnymi. Obecnie teoria ta nie znajduje potwierdzenia[5]. Zarzut panseksualizmu często stawiany jest psychoanalizie, ze względu na twierdzenie Freuda o fundamentalnym znaczeniu libido (choć Freud rozumiał libido szerzej niż jedynie popęd seksualny i się od takiego podejścia odżegnywał).

W psychiatrii przez panseksualizm (Pan-Sexualität) rozumie się uogólnioną seksualność przejawiającą się w wielopostaciowej perwersji - od wyraźnej dewiacji seksualnej do licznych i chaotycznych fantazji perwersyjnych oraz czynów - w tym znaczeniu używany jest do określenia jednego z trzech typowych objawów zaburzenia osobowości typu bordeline. Pojęcie to wprowadzili do psychiatrii P. H. Hoch i P. Polatin, a za nimi Otto F. Kernberg.

W neurologii termin ten jest również używany do opisu zainteresowania seksualnego, które jest również skierowane do zwierząt i przedmiotów (w Polsce raczej jako hiperseksualność). Może to wynikać np. z obustronnego uszkodzenia płata skroniowego przedniej części skroniowej (zespół Klüvera-Bucy'ego).
" czego to ludzie nie wymyślą, powiedział plemnik spływają c po ścianie"

362 czyt.
80%10
AnonimS

opublikował opowiadanie w kategorii felieton, użył 281 słów i 1825 znaków.

4 komentarze

 
 • AlexAthame

  Zgadzam się z Kaszmir.Prawdopodobnie  pansexualizm wymyślono żeby Miłej Cyrus czuła się lepiej. Jakkolwiek jej (MC) punkt widzenia potwierdza prawdziwość przekonań Freuda.

  92%

 • PD

  pan wikipedia zabrał głos...

  92%

 • kaszmir

  Cisza

  92%

 • kaszmir

  Witam
  Myślę, że to jest jeszcze jeden kaprys ludzi bogatych i szukających poklasku.
  O panseksualizmie zaczęto mówić po tym, jak wiele gwiazd i celebrytów przyznało się do tej orientacji seksualnej.
  Miley Cyrus w 2016 przyznała się publicznie.
  … Zawsze nienawidziłam słowa 'biseksualna", bo ono mnie szufladkowało. Nigdy nie myślę o kimś jako o chłopaku albo o dziewczynie. Patrzę na ludzi na zupełnie innym poziomie. Swoją pierwszą relację nawiązałam z dziewczyną. To, jaka jestem, nie ma nic wspólnego z seksem. Jestem super otwarta, jestem panseksualna, to po prostu ja...

  Jej słowa tylko potwierdzają zdanie specjalistów, że panseksualizm to nie tylko seks. To bardzo głębokie relacje.
  Panseksualista wiąże się z drugą osobą, nie do końca patrzy na jej płeć. Raczej interesuje jej osobowość.  

  Inna celebrytka Bella Thorne mówi:
  ... Jestem osobą panseksualną i nie wiedziałam o tym. Lubisz istoty. Lubisz to, co lubisz. Nie musi to być dziewczyna, chłopak, ona czy on, czy to czy tamto. Lubisz osobowość. To nie ma znaczenia, kim jesteś. Jeśli mi się podobasz, to mi się podobasz...

  Świat pędzi do przodu, a ludzie doszukują się nowej inności.
  Dzisiaj już wiemy, że ok. 1% populacji ludzkiej to osoby panseksualne. Termin panseksualizm to właśnie nowe określenie, nowa orientacja seksualna. Możliwe, że będzie przybywać wciąż więcej osób, które zaczną się z nią identyfikować.
  Ciekawy felieton i ciekawe dywagacje. Ludzkie umysły są tak skomplikowane i emocjonalne, że nic nie dziwi.  

  Zestaw na tak i pieknie pozdrawiam

  92%