Praktyki dużych sieci hipermarketów.

W Niemczech żywność jest droższa? Niekoniecznie. Sprawdziliśmy to
W Polsce tani olej palmowy, a w Niemczech - znacznie zdrowszy - olej słonecznikowy. Te same chipsy, ten sam smak, na dodatek w naszym kraju minimalnie... droższe. Tak samo, jak w 40 proc. przypadków.

Sprawdzamy, jak różnią się składy i ceny artykułów spożywczych po przekroczeniu Odry.
Badanie artykułów spożywczych przeprowadził na zlecenie money.pl i Wirtualnej Polski Instytut Badawczy ABR Sesta.

Ankieterzy sprawdzali ceny oraz skład produktów w czterech popularnych sklepach za naszą zachodnią granicą – padło na Edekę, Rewe, Diskę oraz Kaufland. Następnie te same produkty zostały skontrolowane w supermarketach w Polsce – Carrefourze, Kauflandzie, e.Leclercu oraz Tesco.

W naszym zestawieniu znalazło się 30 produktów. Wśród nich nabiał, napoje, słodycze, produkty sypkie oraz przetworzone. I okazuje się, że w 11 widoczne są różnice w składzie. Ale uprzedzamy - nie zawsze na korzyść tych niemieckich.

Z drugiej strony, stereotyp taniej żywności w naszym kraju w porównaniu z Niemcami też może się zachwiać. Okazuje się bowiem, że za 40 proc. artykułów więcej muszą zapłacić... Polacy.   Jaki z tego wniosek? Potwierdzają się opinie z innych krajów Europy srodkowej jak Czechy, Węgry czy Słowacja, że duże sieci sprzedają w naszych krajach żywność gorszej jakości na dodatek duża ilość produktów ms wyższą cenę niż w Niemczech.

AnonimS

opublikował opowiadanie w kategorii felieton i inne, użył 242 słów i 1483 znaków.

3 komentarze

Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Załóż konto za darmo.

  • Użytkownik agnes1709

    To Ty w Szkocji nie byłeś, wtedy powiedziałbyś coś o jakości produktów. Ręcy łopadajo:smh::sad:

    17 lis 2018

  • Użytkownik AnonimS

    @agnes1709 nie byłem fakt ale byłem w Niemczech i wiem jakie tam produkty są wystawiane a jakie u nas. Dziekuję za komentarz :)

    17 lis 2018

  • Użytkownik Somebody

    Ale też konsumenci pozwalają na to częściowo... Wiele osób jest wciąż mało świadomych jeśli chodzi o wybranie najlepszej jakości i biernie kupuje to, co jest, zamiast zawalczyć o lepsze.

    15 lis 2018

  • Użytkownik AnonimS

    @Somebody masz rację. Ale wina jest hipermarketów zze nie dają mozliwosci wyboru

    15 lis 2018

  • Użytkownik AuRoRa

    To smutne, że trzeba wyjechać za granicę, żeby kupić wartościowe produkty. Podobnie z jakością powietrza czy zarobkami, nie dziwić się, że część Polaków tam emigruje.

    13 lis 2018

  • Użytkownik AnonimS

    @AuRoRa bo u nas brakuje rzetelnej kontroli konsumenckiej i nie tylko. Jest co prawda Główna Inspekcja Handlowa i Wojewódzkie Inspekcje Handlowe ale są one słabo umocowane personalnie. Brakuje laboratoriów i rzetelnych ocen jakości sprzedawanych produktów. Poza tym po chudych latach PRR-u u nas kupowało się wszystko jak leci.

    13 lis 2018