TRADYCJA CHOINKI

TRADYCJA CHOINKI"Czym jest choinka
Choinką nazywa się udekorowane drzewko iglaste (świerk, jodła, sosna) które dekoruje się zgodnie z tradycją w wigilię. W ludowych wierzeniach drzewo jest symbolem życia, płodności i odrodzenia. Co ciekawe zwyczaj dekorowania drzewka początkowo traktowany był przez kościół jako pogański i mocno krytykowany. Zyskiwał jednak coraz więcej zwolenników w wielu krajach.

W Europie zwyczaj ten zapoczątkowali Niemcy, dominował tam protestantyzm, a głównym zwolennikiem choinki na święta był Marcin Luter. Następnie tradycja objęła m.in. Francję i Anglię. Do Polski ta tradycja przywędrowała wraz z zaborem pruskim między XVIII a XIX wiekiem. Zachęcali do tego stacjonujący na naszych terenach żołnierze oraz urzędnicy. W tamtych czasach największą popularność choinka zyskała wśród arystokracji, a dopiero późnej przyjęła się wśród pozostałej ludności. Na wsi choinki pojawiły się dopiero w okresie międzywojennym – głównie w rejonach Polski południowej i centralnej.

Warto wiedzieć: Jaką choinkę kupić, by długo była świeża i pachnąca  

Zwyczaj przyozdabiania drzewka szczególnie upodobali sobie mieszkańcy południa Polski. Górale mieli swoją, odrębną koncepcję, którą nazywali "jutka". Góralska tradycja różniła się tym, że drzewko wieszało się do góry nogami i przyozdabiało się różnego rodzaju słodyczami i suszonymi owocami. Słodkie łakocie wieszano specjalnie nad płonącymi świeczkami, aby te mogły spadać na ziemię i być zjadane przez domowników.

Na samym początku do przyozdabiania choinek używano różnego rodzaju owoców, orzechów, słodyczy oraz innych przedmiotów codziennego użytku. Nadawano tym przedmiotom różne znaczenie religijne, jak i pogańskie."  
Życzę wszystkim Autorom i Czytelnikom LOL zdrowych, pogodnych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku. AnonimS .
W załączeniu zdjęcie mojej tegorocznej choinki.  
Treść znaleziona w necie.

AnonimS

opublikował opowiadanie w kategorii felieton, użył 332 słów i 2025 znaków, zaktualizował 22 gru 2018.

4 komentarze

Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Załóż darmowe konto

 • Somebody

  Garść ciekawostek zawsze mile widziana. Przy okazji wesołych, zdrowych i etc  ;)

  23 gru 2018

 • AnonimS

  @Somebody wzajemnie. Ten tekst dał mi pretekst do złożenia życzeń  :P

  23 gru 2018

 • nefer

  Ciekawy, swiateczny tekst. Pozdrawiam serdecznie wszystkich z kraju w ktorym co prawda choinek raczej sie nie stroi, ale ludzie są bardzo mili i uczynni po prostu na codzień.

  23 gru 2018

 • AnonimS

  @nefer wzajemnoe . Wszystkiego najlepszego podróżniku :)

  23 gru 2018

 • nefer

  @KontoUsunięte Birma. Chrzescijanie to tutaj 6% spoleczenstwa. Wiekszosc to buddysci. Ogolnie z obchodów świąt Bożego Narodzenia to kojarzą głównie św. Mikołaja w wersji hollywoodzkich kreskowek. Ale zyczliwosci dla bliznich zdecydowanie wiecej u nich na codzien niz u chrzescijan od swieta.

  23 gru 2018

 • nefer

  @KontoUsunięte Dzięki. Podróżujemy tu we dwoje od 10 dni i jeszcze dwa tygodnie planujemy, więc życzenia z pewnością się przydadzą. Bywalo już, że miejsca odwiedzone w różnych częściach świata dostarczyły scenerii... Pewnie w taki czy inny sposób się przetrawia... Wzajemnie życzę udanych świąt w tej śnieżnej a nie blotnej i deszczowej części ojczystego kraju. 😀

  24 gru 2018

 • nefer

  @KontoUsunięte Wbrew pozorom, potrafi tu byc zimno, nawet tuz powyzej zera (rankami w górach). Tylko w Rangunie i pkolicsch (to na poludniowym wybrzezu) typowe tropiki. Laureatce Nobla chcą jakoby obdierac za to, ze przymknela oczy (a po cichu zaakceptowala, o ile sama nie polecila zorganizowac) ostrej rozprawy z muzelmanami. Probowali tu zaprowadzac swoje porzadki przy granicy z Bangladeszem w typowym stylu: prawo szariatu w wioskach, hasla dzihadu itp. I dostali po prostu w czape od miejscowych, przy cichym poparciu wladzy i wojska. Obecnie muzulmanow "zacheca sie" do zminy religii na jakakolwiek inna. W jaki sposob? Specjalnymi podatkami, brakiem posad panstwowych, przymusowymi rozsiedleniami. Procentowy udział wtznawcow tej religii sapda, obecnie do ok. 2 -3 %. Co o tym sadzic? Biorac wszystko pod uwage, Birmanczycy maja chyba prawo bronic wlasnych wartosci, wlasnego stylu zycia i wlasnego panstwa. A tutaj mamy Azje. Istandardow europejskich przykladac nie nalezy. Zreszta, czy one nie zostaly w tym przypadku po prostu wykorzystane przez islamistow? Oto pytanie. W kazdym razie wszyscy spotkani tutaj ludzie są baaardzo mili o uczynni. Pozdrawiam.

  25 gru 2018

 • Obca

  Super wstęp. Moja chinka ubrana od 15 grudnia. Twoja też jest piękna. Iwielbiam takie kształty choinek. Tobię życzę wszystkiego naj najlepszego pod każdym względem przede wszystkim jeśli chodzi o zdrowie.

  23 gru 2018

 • AnonimS

  @Obca tradycja.  Zawsze żywe i zawsze dość duża.  Ubrana,  bo młody człowieczek niecierpliwy i dotąd molestował aż wywalczył ubieranie w sobotę.

  23 gru 2018

 • agnes1709

  Wzajemnie, kochany! Pe.es. Czy ta choinka coś piła? Dlaczego jest bokiem?

  23 gru 2018

 • AnonimS

  @agnes1709  ta choinka stoi.  Ale coś mi tablet psikusy płata.

  23 gru 2018

 • agnes1709

  @AnonimS W tablecie jest pionowo? Oj, chyba nie,  nie wstawiłoby se w poprzek. Obróć w jakimś programie.

  23 gru 2018

 • AnonimS

  @agnes1709 nie znam się  na tym . Jest pionowo jak oglądam to zdjęcie.

  23 gru 2018

 • agnes1709

  @AnonimS :woot:

  23 gru 2018