TRADYCJA CHOINKI

TRADYCJA CHOINKI"Czym jest choinka
Choinką nazywa się udekorowane drzewko iglaste (świerk, jodła, sosna) które dekoruje się zgodnie z tradycją w wigilię. W ludowych wierzeniach drzewo jest symbolem życia, płodności i odrodzenia. Co ciekawe zwyczaj dekorowania drzewka początkowo traktowany był przez kościół jako pogański i mocno krytykowany. Zyskiwał jednak coraz więcej zwolenników w wielu krajach.

W Europie zwyczaj ten zapoczątkowali Niemcy, dominował tam protestantyzm, a głównym zwolennikiem choinki na święta był Marcin Luter. Następnie tradycja objęła m.in. Francję i Anglię. Do Polski ta tradycja przywędrowała wraz z zaborem pruskim między XVIII a XIX wiekiem. Zachęcali do tego stacjonujący na naszych terenach żołnierze oraz urzędnicy. W tamtych czasach największą popularność choinka zyskała wśród arystokracji, a dopiero późnej przyjęła się wśród pozostałej ludności. Na wsi choinki pojawiły się dopiero w okresie międzywojennym – głównie w rejonach Polski południowej i centralnej.

Warto wiedzieć: Jaką choinkę kupić, by długo była świeża i pachnąca  

Zwyczaj przyozdabiania drzewka szczególnie upodobali sobie mieszkańcy południa Polski. Górale mieli swoją, odrębną koncepcję, którą nazywali "jutka". Góralska tradycja różniła się tym, że drzewko wieszało się do góry nogami i przyozdabiało się różnego rodzaju słodyczami i suszonymi owocami. Słodkie łakocie wieszano specjalnie nad płonącymi świeczkami, aby te mogły spadać na ziemię i być zjadane przez domowników.

Na samym początku do przyozdabiania choinek używano różnego rodzaju owoców, orzechów, słodyczy oraz innych przedmiotów codziennego użytku. Nadawano tym przedmiotom różne znaczenie religijne, jak i pogańskie."  
Życzę wszystkim Autorom i Czytelnikom LOL zdrowych, pogodnych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku. AnonimS .
W załączeniu zdjęcie mojej tegorocznej choinki.  
Treść znaleziona w necie.

AnonimS

opublikował opowiadanie w kategorii felieton, użył 332 słów i 2025 znaków, zaktualizował 22 gru 2018.

6 komentarzy

Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Załóż darmowe konto

 • AlexAthame

  Jest juz po Świętach to mogę chyba napisać. Od razu mówię że sam mam.Nie jestem Świadkiem Jehowy i obchodze Święta. Tym niemniej Święto Bożego Narodzenia wywodzi się z poganskiego święta Dnia Saturna.I bezpośrednio pochodzi z Wieży Babel.Zreszta jak wszystkie religie.Jezus urodził się ale z całą pewnością nie 25 grudnia.Jedni mówią ze na jesieni inni że na wiosnę. Ja zgadzam się z tymi którzy mówią ze w czasie kiedy rodzą się baranki.Znowu ubieranie choinki jest czysto pogańskie zwyczajem a dawanie prezentów w tym dniu jest kopią tego co poganie robili w tym dniu.Pismo Święte dokładnie mówi kiedy Jezus umarl ale wogóle nie mówi kiedy się urodził. Sam Jezus prosił by pamiętać o dniu jego śmierci a nigdy nie wspomniał by obchodzić dzień Jego urodzin.Oczywiscie Trzech król nie miało tak na imię jak podaje tradycja bo to były imiona trzech młodzieńców którzy nie chcieli poklonic się przed pomnikiem ze snu Nabuchuduzora.I ci mędrcy ze wschodu dotarli do Jezusa jak miał pewnie dwa lub trzy lata.To również nie wynika dokładnie z PS ale wiadomo że ni przybyli dzień po Jego urodzeniu.Tradycja nie zawsze jest zgodna z pismem. CZY pismo zabrania obchodzić to święto i mieć choinkę? Nie uważam tak. Jak ktoś ma tylko ten grzech to mu przejdzie .Inne sprawy są bardziej ważne. To moje zdanie.Nie wiem.Obchodze bo mam żonę i rodzinę

 • AnonimS

  @AlexAthame czemu po świętach.  Choinka i prezenty są tradycją bez względu na to czy człowiek  wierzy ł czy nie.

 • AnonimS

  @AlexAthame poza tym szkoda by było dzieci pozbawiać  radości

 • AlexAthame

  @AnonimS Po świętach, bo nie chciałem być dupkiem.Wszyscy się cieszą a tu im jakiś palant wyjeżdża, ze to i tamto.Z tradycja nie wygrasz.Tak jak schabowy musi być z ziemniakami a nie z ryżem czy kaszą  :smiech2: Dlatego SJ są dziwni.Nie obchodzą choinki ale jak jest gwałt w zborze to nie ujawniają dla dobra zboru.

 • AnonimS

  @AlexAthame rozumiem.  
  ŚJ  generalnie starają się ukrywać wszystko we wlasnym gronie.

 • Somebody

  Garść ciekawostek zawsze mile widziana. Przy okazji wesołych, zdrowych i etc  ;)

 • AnonimS

  @Somebody wzajemnie. Ten tekst dał mi pretekst do złożenia życzeń  :P

 • nefer

  Ciekawy, swiateczny tekst. Pozdrawiam serdecznie wszystkich z kraju w ktorym co prawda choinek raczej sie nie stroi, ale ludzie są bardzo mili i uczynni po prostu na codzień.

 • MrHyde

  @nefer  Gdzie jest taki rajski kraj? Myślałem, że choinka jest wszędzie ;)

 • AnonimS

  @nefer wzajemnoe . Wszystkiego najlepszego podróżniku :)

 • nefer

  @MrHyde Birma. Chrzescijanie to tutaj 6% spoleczenstwa. Wiekszosc to buddysci. Ogolnie z obchodów świąt Bożego Narodzenia to kojarzą głównie św. Mikołaja w wersji hollywoodzkich kreskowek. Ale zyczliwosci dla bliznich zdecydowanie wiecej u nich na codzien niz u chrzescijan od swieta.

 • MrHyde

  @nefer Niech cię prowadzą bothisattwowie... na codzień, nie tylko od święta ;) Podróże podobno kształcą. Ciekawym, czego Cię nauczył Mjanma. (to nieśmiała sugestia literacka ;))

 • nefer

  @MrHyde Dzięki. Podróżujemy tu we dwoje od 10 dni i jeszcze dwa tygodnie planujemy, więc życzenia z pewnością się przydadzą. Bywalo już, że miejsca odwiedzone w różnych częściach świata dostarczyły scenerii... Pewnie w taki czy inny sposób się przetrawia... Wzajemnie życzę udanych świąt w tej śnieżnej a nie blotnej i deszczowej części ojczystego kraju. 😀

 • MrHyde

  @nefer Dziękuję za życzenia. Może się kiedyś spełnią. ;) Zazdroszczę Ci podróży. Ciekawe, jak wygląda kraj rządzony przez laureata nagrody Nobla (historia zna tylko kilka przykładów) z tylnego siedzenia (paralela do perwnego kraju w Europie?). Pozdrawiam i życzę ciepła. (To życzenie raczej nie ma szans się nie spełnić) :)

 • nefer

  @MrHyde Wbrew pozorom, potrafi tu byc zimno, nawet tuz powyzej zera (rankami w górach). Tylko w Rangunie i pkolicsch (to na poludniowym wybrzezu) typowe tropiki. Laureatce Nobla chcą jakoby obdierac za to, ze przymknela oczy (a po cichu zaakceptowala, o ile sama nie polecila zorganizowac) ostrej rozprawy z muzelmanami. Probowali tu zaprowadzac swoje porzadki przy granicy z Bangladeszem w typowym stylu: prawo szariatu w wioskach, hasla dzihadu itp. I dostali po prostu w czape od miejscowych, przy cichym poparciu wladzy i wojska. Obecnie muzulmanow "zacheca sie" do zminy religii na jakakolwiek inna. W jaki sposob? Specjalnymi podatkami, brakiem posad panstwowych, przymusowymi rozsiedleniami. Procentowy udział wtznawcow tej religii sapda, obecnie do ok. 2 -3 %. Co o tym sadzic? Biorac wszystko pod uwage, Birmanczycy maja chyba prawo bronic wlasnych wartosci, wlasnego stylu zycia i wlasnego panstwa. A tutaj mamy Azje. Istandardow europejskich przykladac nie nalezy. Zreszta, czy one nie zostaly w tym przypadku po prostu wykorzystane przez islamistow? Oto pytanie. W kazdym razie wszyscy spotkani tutaj ludzie są baaardzo mili o uczynni. Pozdrawiam.

 • MrHyde

  @nefer Religie są jak komunizm. Wszystkie walczą o pokój. ;) i narody prześcigają się w świętości, a jak spojrzeć dokładniej, każdy ma coś za uszami. ;)

 • Obca

  Super wstęp. Moja chinka ubrana od 15 grudnia. Twoja też jest piękna. Iwielbiam takie kształty choinek. Tobię życzę wszystkiego naj najlepszego pod każdym względem przede wszystkim jeśli chodzi o zdrowie.

 • AnonimS

  @Obca tradycja.  Zawsze żywe i zawsze dość duża.  Ubrana,  bo młody człowieczek niecierpliwy i dotąd molestował aż wywalczył ubieranie w sobotę.

 • agnes1709

  Wzajemnie, kochany! Pe.es. Czy ta choinka coś piła? Dlaczego jest bokiem?

 • AnonimS

  @agnes1709  ta choinka stoi.  Ale coś mi tablet psikusy płata.

 • agnes1709

  @AnonimS W tablecie jest pionowo? Oj, chyba nie,  nie wstawiłoby se w poprzek. Obróć w jakimś programie.

 • AnonimS

  @agnes1709 nie znam się  na tym . Jest pionowo jak oglądam to zdjęcie.

 • agnes1709

  @AnonimS :woot:

 • MrHyde

  Zajrzyj do działu "Fotki" ;)  
  Można jeszcze dodać, że pierwotnie t.j. w Średniowieczu dekorowano drzewo (rajskie drzewo) jabłkami, nawiązując do biblijnej legendy o Adamie i Ewie. Jak podaje Wikipedia, w północnych Niemczech do XIX wieku na choinkę wieszano figurki Adama, Ewy i węża wykonane z drewna lub chleba. Encyclopaedia Britannica przywołuje skandynawski przedchrześcijański zwyczaj dekorowania domów i budynków gospodarczych roślinami zimozielonymi dla odstraszenia Złego oraz zwyczaj zdobienia drzwi i izb w domach jemiołą.  
  Choinka ładna, tylko czy właściciel był grzeczny i zasłużył na wizytę Mikołaja? ;)))

 • agnes1709

  @MrHyde Oby tylko nie Mikołaja Ździcha, to byłby niefart:D

 • AnonimS

  @agnes1709 właściciel ma swoje grzeszki ale do wnuczka już od 6.12. Mikołaj przychodzi więc i ja się  pewnie  załapię.  :P . Chociaż teraz fajniej jest dawać i widzieć radość obdarowanych niż samemu dostawać. :)