TRADYCJA CHOINKI

TRADYCJA CHOINKI

"Czym jest choinka
Choinką nazywa się udekorowane drzewko iglaste (świerk, jodła, sosna) które dekoruje się zgodnie z tradycją w wigilię. W ludowych wierzeniach drzewo jest symbolem życia, płodności i odrodzenia. Co ciekawe zwyczaj dekorowania drzewka początkowo traktowany był przez kościół jako pogański i mocno krytykowany. Zyskiwał jednak coraz więcej zwolenników w wielu krajach.

W Europie zwyczaj ten zapoczątkowali Niemcy, dominował tam protestantyzm, a głównym zwolennikiem choinki na święta był Marcin Luter. Następnie tradycja objęła m.in. Francję i Anglię. Do Polski ta tradycja przywędrowała wraz z zaborem pruskim między XVIII a XIX wiekiem. Zachęcali do tego stacjonujący na naszych terenach żołnierze oraz urzędnicy. W tamtych czasach największą popularność choinka zyskała wśród arystokracji, a dopiero późnej przyjęła się wśród pozostałej ludności. Na wsi choinki pojawiły się dopiero w okresie międzywojennym – głównie w rejonach Polski południowej i centralnej.

Warto wiedzieć: Jaką choinkę kupić, by długo była świeża i pachnąca  

Zwyczaj przyozdabiania drzewka szczególnie upodobali sobie mieszkańcy południa Polski. Górale mieli swoją, odrębną koncepcję, którą nazywali "jutka". Góralska tradycja różniła się tym, że drzewko wieszało się do góry nogami i przyozdabiało się różnego rodzaju słodyczami i suszonymi owocami. Słodkie łakocie wieszano specjalnie nad płonącymi świeczkami, aby te mogły spadać na ziemię i być zjadane przez domowników.

Na samym początku do przyozdabiania choinek używano różnego rodzaju owoców, orzechów, słodyczy oraz innych przedmiotów codziennego użytku. Nadawano tym przedmiotom różne znaczenie religijne, jak i pogańskie."  
Życzę wszystkim Autorom i Czytelnikom LOL zdrowych, pogodnych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku. AnonimS .
W załączeniu zdjęcie mojej tegorocznej choinki.  
Treść znaleziona w necie.

357 czyt.
100%46
AnonimS

opublikował opowiadanie w kategorii felieton, użył 332 słów i 2025 znaków, zaktualizował 22 gru 2018

Komentarze (6)

 
 • AlexAthame

  AlexAthame 30 gru 2018

  Jest juz po Świętach to mogę chyba napisać. Od razu mówię że sam mam.Nie jestem Świadkiem Jehowy i obchodze Święta. Tym niemniej Święto Bożego Narodzenia wywodzi się z poganskiego święta Dnia Saturna.I bezpośrednio pochodzi z Wieży Babel.Zreszta jak wszystkie religie.Jezus urodził się ale z całą pewnością nie 25 grudnia.Jedni mówią ze na jesieni inni że na wiosnę. Ja zgadzam się z tymi którzy mówią ze w czasie kiedy rodzą się baranki.Znowu ubieranie choinki jest czysto pogańskie zwyczajem a dawanie prezentów w tym dniu jest kopią tego co poganie robili w tym dniu.Pismo Święte dokładnie mówi kiedy Jezus umarl ale wogóle nie mówi kiedy się urodził. Sam Jezus prosił by pamiętać o dniu jego śmierci a nigdy nie wspomniał by obchodzić dzień Jego urodzin.Oczywiscie Trzech król nie miało tak na imię jak podaje tradycja bo to były imiona trzech młodzieńców którzy nie chcieli poklonic się przed pomnikiem ze snu Nabuchuduzora.I ci mędrcy ze wschodu dotarli do Jezusa jak miał pewnie dwa lub trzy lata.To również nie wynika dokładnie z PS ale wiadomo że ni przybyli dzień po Jego urodzeniu.Tradycja nie zawsze jest zgodna z pismem. CZY pismo zabrania obchodzić to święto i mieć choinkę? Nie uważam tak. Jak ktoś ma tylko ten grzech to mu przejdzie .Inne sprawy są bardziej ważne. To moje zdanie.Nie wiem.Obchodze bo mam żonę i rodzinę

 • Somebody

  Somebody 23 gru 2018

  Garść ciekawostek zawsze mile widziana. Przy okazji wesołych, zdrowych i etc  

 • nefer

  nefer 23 gru 2018

  Ciekawy, swiateczny tekst. Pozdrawiam serdecznie wszystkich z kraju w ktorym co prawda choinek raczej sie nie stroi, ale ludzie są bardzo mili i uczynni po prostu na codzień.

 • Obca

  Obca 23 gru 2018 ip:8121036

  Super wstęp. Moja chinka ubrana od 15 grudnia. Twoja też jest piękna. Iwielbiam takie kształty choinek. Tobię życzę wszystkiego naj najlepszego pod każdym względem przede wszystkim jeśli chodzi o zdrowie.

 • agnes1709

  agnes1709 23 gru 2018

  Wzajemnie, kochany! Pe.es. Czy ta choinka coś piła? Dlaczego jest bokiem?

 • MrHyde

  MrHyde 22 gru 2018

  Zajrzyj do działu "Fotki"   
  Można jeszcze dodać, że pierwotnie t.j. w Średniowieczu dekorowano drzewo (rajskie drzewo) jabłkami, nawiązując do biblijnej legendy o Adamie i Ewie. Jak podaje Wikipedia, w północnych Niemczech do XIX wieku na choinkę wieszano figurki Adama, Ewy i węża wykonane z drewna lub chleba. Encyclopaedia Britannica przywołuje skandynawski przedchrześcijański zwyczaj dekorowania domów i budynków gospodarczych roślinami zimozielonymi dla odstraszenia Złego oraz zwyczaj zdobienia drzwi i izb w domach jemiołą.  
  Choinka ładna, tylko czy właściciel był grzeczny i zasłużył na wizytę Mikołaja? ))