Materiał znajduje się w poczekalni. Prosimy o łapkę i komentarz.

Działania władz Warszawy

"Prezydentowi stolicy może grozić odpowiedzialność z tytułu naruszenia dyscypliny finansów publicznych lub nawet karna – takie ostrzeżenie już w zeszłym roku wystosowało… Biuro Audytu Wewnętrznego stołecznego ratusza.
Chodzi o dokument pt. „Raport otwarcia. Diagnoza wstępna organizacji i funkcjonowania m.st. Warszawy”, przygotowany w sierpniu 2019 r. W dokumencie Biuro Audytu Wewnętrznego (BAW) urzędu miasta analizuje sytuację finansową stolicy, strukturę zarządzania czy kluczowe obszary działalności (np. edukacja, ochrona zdrowia, bezpieczeństwo).
Jeden z zawartych tam wniosków dotyczy polityki zakupowej. Audytorzy zwracają uwagę, że burmistrzowie stołecznych dzielnic, działając w zakresie prawa zamówień publicznych (PZP) i na podstawie upoważnień prezydenta miasta, realizują zamówienia publiczne jako samodzielni zamawiający. – Skutkuje to tym, że 18 dzielnic i dodatkowo urząd miasta (rozumiany jako centrala) może dokonywać w odrębnych postępowaniach podobnych zakupów. Taka praktyka może spotkać się z ewentualnym zarzutem dla prezydenta doprowadzenia do podziału zamówień lub niestosowania ustawy wobec wielu podobnych zamówień udzielanych w trybie do 30 tys. euro, ale też dotyczy to wyższych progów unijnych zapisanych w ustawie – wynika z raportu. Wskazano w nim również, że dzielnice prowadzą własne rejestry zamówień podprogowych i sumują zamówienia według własnych kryteriów. Tymczasem ustawa nie uprawnia dzielnic i ich zarządów do pełnienia roli zamawiającego. – Sytuacja ta może skutkować odpowiedzialnością prezydenta z tytułu naruszenia dyscypliny finansów publicznych lub nawet karną – ostrzega BAW.

Ratusz zapewnia, że podjął już działania. – Biuro Zamówień Publicznych Urzędu m.st. Warszawy zmieniło zasady udzielania pełnomocnictw w obszarze zamówień publicznych oraz opracowało wytyczne w zakresie prowadzenia postępowań dla dyrektorów biur i burmistrzów dzielnic. Z uwagi na przewidywane wejście w życie nowej ustawy dotyczącej zamówień publicznych proces wdrażania procedur uwzględniających wskazane w raporcie ryzyka znajduje się na etapie uzgodnieniowym – mówi Karolina Gałecka ze stołecznego ratusza.

– Sprawa jest niezwykle interesująca, myślę, że Urząd Zamówień Publicznych powinien się do niej odnieść. Istnieją bowiem poważne wątpliwości co do transparentności działania dzielnic, dlatego też Rafał Trzaskowski musi wyjaśnić, czy i jakie działania podjął, zapoznawszy się z wnioskami zawartymi w „raporcie otwarcia” – komentuje Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości.

O sprawę pytamy osoby znające realia funkcjonowania stołecznego ratusza. – Dzielnice są samodzielnymi podmiotami, prowadzącymi własną gospodarkę finansową, ale zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym ich bud żety stanowią załącznik do budżetu miasta i każde zobowiązanie formalnie zaciągają w imieniu miasta stołecznego.  Jego zdaniem ostrzeżenie BAW o odpowiedzialności Rafała Trzaskowskiego jest na wyrost. – Prezydenta to bezpośrednio nie powinno uderzyć, bo on nie podpisuje umów, tylko poszczególni burmistrzowie dzielnic czy dyrektorzy urzędów. Można mu ewentualnie próbować postawić zarzut niedopełnienia procedur czy braku należytej staranności". ,.   Ciekawe co będzie dalej będzie... Myślę, że nic

AnonimS

opublikował opowiadanie w kategorii felieton, użył 517 słów i 3436 znaków.

8 komentarzy

Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Załóż darmowe konto

 • AnonimS

  "Udrożnienie tunelu "Czajki", który uległ zniszczeniu po awarii w sierpniu 2020 roku, będzie kosztowało prawie 21,5 mln złotych. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji m. st. Warszawy podpisało 9 grudnia umowę z firmą, która podejmie się tego zadania.
  Do przetargu zgłosiły się cztery firmy.
  Budżety wahały się między 21 a 32 mln zł.
  MPWiK wybrało najkorzystniejszą cenowo ofertę firmy ARGO-BUD z Lipkowa.
  Rzecznik MPWiK w Warszawie, Marek Smółka poinformował, że 8 grudnia została zawarta umowa na "Zaprojektowanie i wykonanie robót demontażowych rurociągów technologicznych syfonu w tunelu pod Wisłą po awarii w 2020 roku". Firma, która wygrała przetarg jest firma Zakład Remontowo-Budowlany ARGO-BUD Artur Gołofit, która za wykonanie prac otrzyma wynagrodzenie w kwocie 21 490 000 zł netto.
  Pod koniec października Smółka stwierdził, że odgruzowanie tunelu jest "przedsięwzięciem trudnym", w swoim charakterze "zbliżone do prac górniczych", dlatego muszą być przeprowadzone zgodnie ze sztuką budowlaną i "spełniać najwyższe wymogi bezpieczeństwa zarówno dla ludzi jak i samej konstrukcji". "Z tych przyczyn tak ważne jest przeprowadzenie wszelkich czynności przygotowawczych z należytą starannością, tak, by wybrana firma sprostała zadaniu" - dodał.

  Rzecznik MPWiK podkreślił, że rozbiórka realizowana będzie pod nadzorem ekspertów i przy udziale prokuratury. "Do rozebrania pozostają całe rurociągi i pozostałe urządzenia. Działania muszą być przeprowadzone z najwyższą ostrożnością i starannością" - przekazywał PAP rzecznik stołecznych wodociągów.

  Dopiero po zakończeniu prac przez firmę ARGO-BUD będzie możliwe przeprowadzenie kolejnych oględzin tunelu i pobranie do próbek do badań laboratoryjnych.

  Na początku września prokurator z Prokuratury Regionalnej w Warszawie, wraz z Komendą Stołeczną Policji i ekspertami z Politechniki Warszawskiej oraz Krakowskiej dokonali pierwszych oględzin tunelu "Czajki". Prokuratura informowała wówczas, że "z uwagi na brak możliwości dotarcia bezpośrednio do uszkodzonego rurociągu, dalsze czynności oględzin zostaną wykonane przez prokuratorów niezwłocznie po usunięciu przez MPWiK zalegających elementów uszkodzonego tunelu".

  Śledztwo Prokuratury Regionalnej w Warszawie prowadzone jest w sprawie niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych zobowiązanych do nadzoru nad prawidłowym wykonywaniem kontroli funkcjonowania rurociągów technologicznych, transmitujących ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do Oczyszczalni Ścieków "Czajka" oraz zapewnienia prawidłowego działania systemu odbioru ścieków. Postępowanie dotyczy także sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób w postaci zagrożenia epidemiologicznego i spowodowania zniszczenia w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach lub istotne obniżenie jakości wody w Wiśle, do której wpuszczano ścieki.

  Prokuratura przesłuchała już m.in. osoby pracujące na terenie obiektu sieci przesyłowej przy ul. Farysa Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie - w tym mistrza tego obiektu, kierownika oraz jednego z brygadzistów. Z treści ich zeznań, a także z zapisów monitoringu i danych informatycznych wynika, że do awarii w "Czajce" doszło 29 sierpnia o godzinie 10.27. Informacje zarejestrowane przez komputery w MPWiK zweryfikuje jeszcze biegły z zakresu informatyki."
  Spore te koszty rozbiórki.

 • AnonimS

  "Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji dokończyło przewiert pod Wisłą - podała na Twitterze rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka. Jak dodała, prace nad alternatywnym przesyłem ścieków do Czajki są zaawansowane.

  "Jak poinformowało #MPWiK, w nocy dokończono przewiert pod Wisłą. Prace nad alternatywnym przesyłem ścieków do #Czajki są już na zaawansowanym etapie. Przed nami jeden z ostatnich kroków-podłączenie układu i rozpoczęcie przesyłu ścieków nowym rurociągiem. Prace trwają 24/h na dobę" - zapewniła Gałecka w niedzielę po południu na Twitterze.". Można ? MOŻNA ! MOJE pytanie . Czemu takiej decyzji nie podjęto po pierwszej awarii.

 • MEM

  @AnonimS  
  "Można ? MOŻNA ! MOJE pytanie . Czemu takiej decyzji nie podjęto po pierwszej awarii."  

  Żeby PiS-owski elektorat szukający na siłę "kija, by psa uderzyć", nie wrzeszczał, że władze Warszawy wydają kupę forsy na budowę kolejnego rurociągu, zamiast ułamek z tego na naprawę awarii.

 • AnonimS

  @MEM od razu nawet dla laika było wiadomo że to się do.naorawy nie nadaje. Natomiast to że wreszcie to zrobili to jest plus. Niech jeszcze spalarnię naprawią. Bo to też trwa już parę lat te ciągłe awarie.

 • MEM

  @AnonimS "od razu nawet dla laika było wiadomo że to się do.naorawy nie nadaje."

  Nieprawda. I wałkowane już to było przecież wcześniej w komentarzach.

 • AnonimS

  @MEM prawda . Z oszczędności zastosowano azbestowocenentowe zbrojone rury zamiast stalowych. Ale inżynier nadzoru który im to mówił podczas projektowania i budowy został zwolniony z pracy.

 • MEM

  @AnonimS "Z oszczędności zastosowano azbestowocenentowe zbrojone rury zamiast stalowych."

  No przecież to już wałkowaliśmy i w jednym z komentarzy masz podane, jaki rodzaj rur zastosowano (Dlaczego do Ciebie nic nie dociera i co minie trochę czasu, to zaczynasz pisać te same rzeczy, których nieprawdziwość już Ci udowadniano? To czyni bezsensownym w ogóle jakiekolwiek próby dyskusji. Co temat kręcimy się w kółko, a ta sama propaganda po raz n-ty jest powtarzana co jakiś czas.). To nie jest rura azbestowo-cementowa (bo tych się od lat w ogóle nie stosuje, ani nawet już chyba nie produkuje, tylko kompozytowa.

 • AnonimS

  MPWiK nie udrożniło tunelu . – Będzie to przedsięwzięcie trudne, porównywalne do prac górniczych – poinformowali wodociągowcy. Obecnie trwa wybór firmy, która mogłaby się podjąć tego zadania! To już ponad rok od pierwszej awarii.

 • AlexAthame

  Słusznie kolega S zauważyl w ostatnim zdaniu.Nic. Komentarz szanownego kolegi S jest nieco krotszy niz sam felieton :yahoo: Zaskoczony jestem, ze szanowna kolezanka Marta napisala tak krotko.Nie jestem zaskoczony krotkim komentarzem pana Jackala.Jak zawsze sie nie zgadza z szanownym kolega S. Większośc szanownych lolków nie podziela mojego zdania, że nierząd PiS jest to zgraja demonów 3 stopnia.To znaczy pomniejszych szubrawców.Demon 3 stopnia Duda został wybrany bo ignoranccy wyborcy uwierzyli w jego kolejne kłamstwo, że bedzie bronił praw rodziny w sprawie innej grupy demonow z LGTBQ.Pan Trzaskowski smieje sie z wyborcow, podobnie jak byly minister zdrowia pan pijak, demon 4 stopnia Łukasz S. Moja propzycja to bez względu na straty: powywieszać szubrawców na latarniach, bo drzew szkoda.Ratować co się da z Polski.Chyba, że spoleczenstwo woli by Niemcy lub Amerykanie rządzili.Lub oczywiście panstwo Izrael.Abraham sie w grobie przewraca.Modlić sie do Pana zastępów indywidualnie, broń Boze w jednym z budynkow demonów 2 stopnia mowię oczywiscie o KK, o miłosierdzie.Dla ateistów nie widzę innej alternatywy niz uwierzyć.Siły ludzkie zawiodą w walce z demonem 1 stopnia.Dziękuję szanownemu koledze S , za zwrócenie uwagi na fakt, że źle się dzieje w panstwie duńskim. :)

 • AnonimS

  @AlexAthame dzięki za orginalny komentarz

 • AnonimS

  Moi drodzy . Audytorzy są pracownikami urzędu miasta Warszawa i podlegają prezydentowi . I są przez prezydenta zatrudniani .

  Biuro audytu Wewnętrznego

  Adres
  00-098 Warszawa
  ul. Niecała 2

  Telefon
  22 443 30 70
  22 443 30 71

  Faks
  22 443 30 72
  Godziny pracy
  Poniedziałek - piątek: 8:00 - 16:00
  Kierownictwo
  dyrektor Magdalena Soszyńska-Kamieniecka
  zastępca dyrektora Alina Pirek

  Zakres działania wydziału biura
  Do zakresu działania Biura Audytu Wewnętrznego należy w szczególności:
  ocena ogółu działań podejmowanych w procesie kontroli zarządczej przez kierowników jednostek organizacyjnych podległych Prezydentowi oraz kierowników komórek organizacyjnych Urzędu dla zapewnienia realizacji celów i zadań pod kątem:
  • zgodności z prawem oraz procedurami wewnętrznymi,
  • skuteczności i efektywności działalności,
  • wiarygodności sprawozdań,
  • ochrony zasobów,
  • etycznego postępowania,
  • efektywności i skuteczności przepływu informacji,
  • zarządzania ryzykiem; ocena  adekwatności, skuteczności i efektywności  kontroli zarządczej w oparciu o wyniki przeprowadzonych:
  • zadań audytowych zapewniających, czynności doradczych, czynności sprawdzających,
  • kontroli i wydanych zaleceń Biura Kontroli,
  • audytów zewnętrznych i wydanych rekomendacji lub zaleceń audytorów zewnętrznych, ekspertów, konsultantów,
  • kontroli i wydanych zaleceń zewnętrznych organów kontrolnych; wydawanie opinii na temat adekwatności wykonywania nadzoru w audytowanym obszarze działalności dotyczącej:
  • definiowania i osiągania celów,
  • zabezpieczenia majątku,
  • efektywnego zarządzania zasobami osobowymi, rzeczowymi i finansowymi,
  • wiarygodności sprawozdawczości, finansowej i  pozostałej,
  • zgodności działalności z przepisami prawa powszechnie obowiązującego i prawa miejscowego; udzielanie Prezydentowi racjonalnego zapewnienia, że realizacja celów samorządu m.st. Warszawy w obszarach audytowanych nie jest zagrożona, a służą temu podejmowane przez kierownictwo jednostki lub komórki działania; opracowywanie, w oparciu o coroczną aktualizację ryzyka planów audytu na dany rok  z uwzględnieniem planów audytu nadsyłanych przez kierowników jednostek nadzorowanych, którzy podjęli decyzję o  prowadzeniu audytu wewnętrznego; opracowywanie planów średnio i długoterminowych działalności audytu wewnętrznego w m.st. Warszawie; wykonywanie planowanych zadań zapewniających, czynności doradczych i sprawdzających oraz zadań poza planem audytu na zlecenie Prezydenta; wydawanie niezależnych opinii na temat jakości systemów i procesów zarządzania ryzykiem i kontroli oraz rekomendacji usprawniających funkcjonowanie systemów i procesów w audytowanych obszarach działalności; informowanie Prezydenta, zastępców Prezydenta, Sekretarza, Skarbnika, Dyrektora Magistratu oraz Dyrektorów Koordynatorów o:
  • ustaleniach audytu, które mogą mieć istotne znaczenie dla realizacji celów i zadań,
  • uprawdopodobnionych przypadkach i zdarzeniach noszących znamiona oszustw lub innych naruszeń prawa; analizowanie planów audytu oraz informacji z ich realizacji z jednostek organizacyjnych nadzorowanych przez Prezydenta, których kierownicy podjęli decyzję o prowadzeniu audytu wewnętrznego, celem wykorzystania wyników w procesie planowania zadań audytowych w m.st. Warszawie; sporządzanie informacji zbiorczej dla Prezydenta na temat nadzorowanych jednostek organizacyjnych, których kierownicy podjęli decyzję o prowadzeniu audytu wewnętrznego;
  W Biurze działa Audytor Generalny podległy bezpośrednio Prezydentowi, zatrudniony na stanowisku Dyrektora.
  Do zakresu działania Audytora Generalnego i Zastępcy należy w szczególności:
  nadzorowanie i koordynowanie pracy audytorów wewnętrznych zatrudnionych w Biurze Audytu Wewnętrznego; identyfikowanie, przy współudziale wytypowanych kierowników jednostek lub komórek organizacyjnych, obszarów ryzyka dla celów rocznego i wieloletniego planowania strategicznego; doskonalenie efektywności i skuteczności systemu audytu wewnętrznego w m.st. Warszawie; opracowywanie i stałe doskonalenie warsztatu pracy: metodyki, procedur i narzędzi audytu wewnętrznego; współpraca oraz koordynacja zadań realizowanych z audytorami wewnętrznymi nadzorowanych jednostek organizacyjnych, audytorami zewnętrznymi, ekspertami, konsultantami oraz organami kontrolnymi; współpraca z kierownictwem audytowanych jednostek organizacyjnych w zakresie usprawniania systemu kontroli zarządczej; powoływanie, w uzasadnionych przypadkach, rzeczoznawcy w celu wykonania czynności wymagających specjalistycznej wiedzy i umiejętności niezbędnych dla poprawnej realizacji zadania audytowego; opracowywanie i stałe doskonalenie oraz monitorowanie skuteczności funkcjonowania w Biurze Audytu Wewnętrznego „Programu zapewnienia i poprawy jakości”; ocena systemu kontroli zarządczej w m.st. Warszawie; sporządzanie dla Prezydenta rocznej, zbiorczej informacji z realizacji audytu wewnętrznego przez nadzorowane jednostki organizacyjne; sporządzanie programu dla zadania audytowego zleconego .....

 • Poszukiwacz Prawdy

  Kolega wyjątkowo monotematyczny, chyba ktoś z KO zrobił mu kuku, że tak nie lubi ich przedstawicieli. :lol2:

 • AnonimS

  @Poszukiwacz Prawdy interesuje mnie miasto w którym żyję.

 • Poszukiwacz Prawdy

  @AnonimS Naprawdę nie widzisz nic pozytywnego w tym co robią jego władze. :question:  
  Wszystko jest be?. Ciekawe czy w ten sposób też opisywałbyś rządy dobrej zmiany?
  Wtedy kiedy Warszawą rządził brat bliźniak, wszystko było cacy?

 • AnonimS

  @Poszukiwacz Prawdy niewiele widać porównując obietnice wyborcze i ich realizację. Moim zdaniem Trzaskowski jest zakładnikiem układu politycznego który go popierał. Gdyby przyszedł po władzach konkurencji , zrobił by rzetelny audyt i wietrzenie stanowisk . A tak odziedziczyl ekipę po Gronkiewicz-Waltz i niewiele może. Poczekamy co dalej , kadencja jeszcze trwa

 • MEM

  @AnonimS "interesuje mnie miasto w którym żyję."

  A kraj, w którym żyjesz, Cię nie interesuje? A popatrz, co się w nim, odkąd PiS władzę przejął, wyprawia i ani słowa krytyki na to... Tylko w kółko nielubiane przez właśnie PiS władze samorządowe. Taki przypadek... No nikt nie uwierzy, że to przypadkowe  – gołym okiem widać, że zawsze bijesz w jedną opcję jak w przysłowiowy bęben.

 • MEM

  @AnonimS "Moim zdaniem Trzaskowski jest zakładnikiem układu politycznego który go popierał."

  Anonimie, każdy polityk jest tego rodzaju zakładnikiem – nikt nie działa w próżni. Daleko nie szukając, nawet nie jaskrawym a wręcz już wyjątkowo bezczelnym tego przykładem jest kaczy okupant stołka prezydenckiego, siedzący tam na podstawie w zasadzie sfałszowanych wyborów, podpisujący wszystko jak leci, co mu tylko na Nowogrodzkiej podsuną do podpisania.

 • AnonimS

  @MEM okupantem to był Komorowski .

 • MEM

  @AnonimS "okupantem to był Komorowski."

  Taaak... cacy kaczy długopis, cacy... Sfałszowane wybory, regularne łamanie Konstytucji, potulne podpisywanie kaczych ustaw demolujących demokratyczny ustrój państwa, doprowadzanie gospodarki do ruiny, kompletne nieprzygotowanie kraju na obecną falę pandemii, "misiewicze", afery gospodarcze (i nie tylko, bo nawet i pedofilskie), skłócanie nas ze wszystkimi sojusznikami, rozbijanie UE od środka, żeby Putin miał ułatwione zadanie podboju, burdel w wojsku (prezydent jest przecież zwierzchnikiem Sił Zbrojnych, nie?), pełznąca dyktatura i równie pełznące próby wyciągnięcia nas z Unii, przekładanie istnienia kaczej dyktatury nad finanse państwa (groźba wstrzymania unijnych dotacji – i to jeszcze w obecnym kryzysie – za brak praworządności) itd...  Ale co tam... Najistotniejsze, że "Trzaskowski jest zły i źle rządzi", bo kacza propaganda, za miliardy rocznie z naszych podatków (A na edukację – o co się tak oburzałeś niedawno – nie ma... Wnuk nie będzie miał dodatkowych zajęć... I co? I nic – cacy kaczy długopis...), Ci tak powiedziała... Reszty tego, co się dzieje, udajesz, że nie widzisz, bo niewygodne. To o czym tu w ogóle dyskutować, jak i tak nic nie dociera?

 • AnonimS

  @MEM prezydent jest od podpisywania ustaw. Od uchwalania jest sejm i senat." Bronisław Komorowski, prezydent Polski w latach 2010-2015, podczas swojej kadencji zawetował łącznie cztery ustawy, w tym trzy wnioskowane przez przedstawicieli swojej partii – Platformy Obywatelskiej. Natomiast obecnie urzędujący prezydent Andrzej Duda od 2015 roku zawetował w sumie dziewięć ustaw, w tym pięć autorstwa przedstawicieli jego macierzystego ugrupowania – Prawa i Sprawiedliwości."

 • MEM

  @AnonimS "prezydent jest od podpisywania ustaw."  

  Być może kpina z tego urzędu, jaką jest długopis Kaczyńskiego, doprowadził Cię do takiego wniosku i przez ostatnie lata przyzwyczaił do niego, ale prezydent nie jest jedynie do podpisywania ustaw bezmyślnie jak cielę.

  "Bronisław Komorowski, prezydent Polski w latach 2010-2015, podczas swojej kadencji zawetował łącznie cztery ustawy,"

  A ile z tych ustaw, które Komorowski podpisał, demolowało ustrój państwa, likwidowało trójpodział władzy, całkowicie podporządkowywało widzimisię jednej osoby całość służb w kraju systematycznie przerabiając je na policję polityczną, łamało Konstytucję oraz miało na celu wprowadzenie stanu pełzającej dyktatury?

  "Natomiast obecnie urzędujący prezydent Andrzej Duda od 2015 roku zawetował w sumie dziewięć ustaw, w tym pięć autorstwa przedstawicieli jego macierzystego ugrupowania – Prawa i Sprawiedliwości."  

  Z czego część po największych w historii III RP (i największych od czasu strajków Solidarności) masowych protestach polskiego społeczeństwa (a więc w domyśle na prikaz kaczora, który się w takich przypadkach po prostu panicznie bał, że go wywiozą na przysłowiowych taczkach, i dlatego się cofał ze swoimi próbami szybszego wprowadzania swej dyktatury, w dodatku tylko chwilowo). Naprawdę uważasz, że to jest to samo, co normalne wetowanie ustaw przez poprzedników na tym stanowisku? Duda, nie licząc tego, że jest przestępcą (jak całość PiS-u) współodpowiedzialnym za sfałszowane wybory i demolkę ustroju państwa, jest kpiną z urzędu, na jakim go postawiono, w skali, w jakiej żaden z poprzedników (łącznie ze skakaniem Komorowskiego po meblach japońskiego parlamentu) mu nie dorównuje, i jedną z przyczyn, przez które ten kraj jest coraz większym pośmiewiskiem na arenie międzynarodowej. Za może wyjątkiem Bieruta (a i to tylko dlatego, że kacze możliwości na tym polu są jeszcze na szczęście mocno ograniczone), nie było gorszego człowieka na tym stanowisku nigdy w naszej historii.

 • MEM

  "Audytorzy zwracają uwagę, że burmistrzowie stołecznych dzielnic, działając w zakresie prawa zamówień publicznych (PZP)"

  No to jak działają zgodnie z ustawą, to pretensje nie do samorządu, a do ustawodawcy. A kto jest ustawodawcą?

  Poza tym ABW, podobnie jak pozostałe służby, od ponad pięciu lat działa jak policja polityczna (no ale jak się awansuje kaprali na pułkowników i obsadza nimi kierownicze stanowiska w służbach, to nic dziwnego, że wykonują posłusznie każdy rozkaz wodza na kaczych łapach – przecież po to właśnie zostali mianowani, nie?). Tym samym, są coraz mniej wiarygodne.

 • AnonimS

  @MEM a co ma do tego ABW ?

 • MEM

  @AnonimS "a co ma do tego ABW ?"  

  Ups... Mój błąd. Mści się pośpiech przy czytaniu skutkujący tym, że poprzestawiały mi się w trakcie czytania literki BAW z ABW. :)

 • MrHyde

  Poproszę o "Działania władz Polski": "Prezesowi Rady Ministrów może grozić odpowiedzialność z tytułu naruszenia dyscypliny finansów publicznych lub nawet karna..."

 • MEM

  @MrHyde "Poproszę o "Działania władz Polski": "Prezesowi Rady Ministrów może grozić odpowiedzialność z tytułu naruszenia dyscypliny finansów publicznych lub nawet karna..."  

  A także odpowiedzialność karna za narażenie ludzi na skutki epidemii przez wielokrotnie powtarzane kłamstwa "Pinokia" zamykające się w: "ludzie, idźcie na wybory, jest bezpiecznie pandemii nie ma". Wszystkich przekrętów PiS-u od momentu przejęcia władzy (oraz kompletnego nieprzygotowania państwa na drugą falę pandemii, czego skutki zaczynamy już odczuwać) nawet już nie licząc.

  Ale cóż... Wódz na kaczych łapach kazał atakować samorządy, to się to robi, udając, że reszta jest cacy, a tylko: "Trzaskowski nie nadaje się na prezydenta miasta i nie ma pojęcia o zarządzaniu", co w kółko będziem powtarzać do znudzenia w klapkach na oczach, nie patrząc na to, ile (i czy w ogóle jakiś) w tym sensu.

 • AnonimS

  @MrHyde od tego jest sejm. Jest coś takiego jak Absolutorium budżetowe czyli akceptacjia przez Sejm sprawozdania z wykonania ustawy budżetowej wyrażony w uchwale o udzieleniu Radzie Ministrów absolutorium.

  Źródło:
  Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. z 1997, nr 78, poz. 483 z późn. zm), art. 226 ust. 2.
  Komentarz:
  Zgodnie Konstytucją Sejm rozpatruje sprawozdanie z wykonania ustawy budżetowej w ciągu 90 dni od dnia przedłożenia go Sejmowi przez Radę Ministrów, a po zapoznaniu się z opinią Najwyższej Izby Kontroli podejmuje, uchwałę o udzieleniu albo odmowie udzielenia Radzie Ministrów absolutorium.
  Rada Ministrów w sprawozdaniu z wykonania budżetu informuje Sejm o całokształcie wykonania budżetu, a Sejm dokonuje oceny pod kątem zachowania dyscypliny budżetowej, tj. prawidłowego wykonania ustaleń ustawy budżetowej. Sprawozdanie z wykonania ustawy budżetowej rozpatrywane jest przez Komisję Finansów Publicznych oraz pozostałe komisje sejmowe (w zakresie ich właściwości). Po rozpatrzeniu sprawozdania, uwzględniając również informację Najwyższej Izby Kontroli o wykonaniu ustawy budżetowej Komisja Finansów Publicznych przygotowuje sprawozdanie z wykonania ustawy budżetowej i innych planów finansowych, a także projekt uchwały o udzieleniu bądź odmowie udzielenia absolutorium. Udzielenie absolutorium Radzie Ministrów oznacza, że Sejm nie ma istotnych zastrzeżeń do działalności Rady Ministrów w toku realizacji ustawy budżetowej. Nieudzielenie przez Sejm absolutorium dla Rady Ministrów może skutkować dymisją rządu, jednak przepisy Konstytucji nie zawierają tego wymogu.

 • MrHyde

  @AnonimS Sejm jest od pisania felietonów?

 • AnonimS

  @MrHyde może Ty napiszesz.

 • MEM

  @AnonimS "od tego jest sejm. Jest coś takiego jak Absolutorium budżetowe czyli akceptacjia przez Sejm sprawozdania z wykonania ustawy budżetowej wyrażony w uchwale o udzieleniu Radzie Ministrów absolutorium."  

  Tylko "czyj" od pięciu lat jest Sejm? (a także prokuratura, Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy, zwierzchnictwo nad wojskiem i służbami – nie ma niczego w tym kraju, co mogłoby na drodze legalnej przeciwstawić się kaczej dyktaturze, to myślisz, że jakieś absolutorium budżetowe będzie niezgodne z kaczą wolą?)

 • MrHyde

  @AnonimS jeszcze raz miałbym pisać o tych zgnilcach moralnych? Po co?

 • AnonimS

  @MrHyde po to żeby ludziom oczy otworzyć. Każdy Wasz komentarz analizuję i nieraz pewne sprawy widzę pod innym kątem. Może po Twoim tekście też zobaczę coś inaczej.

 • MrHyde

  @AnonimS Czas na widzenie czegoś inaczej był pięć lat temu, jak się jeszcze warzyło to brunatne piwko. Teraz przyjdzie nam je kolektywnie wypić.

 • MEM

  @MrHyde "Czas na widzenie czegoś inaczej był pięć lat temu, jak się jeszcze warzyło to brunatne piwko. Teraz przyjdzie nam je kolektywnie wypić."  

  Nadal jednak nie jest za późno, by zacząć, i żeby to w jakiś sposób procentowało w przyszłości.  

  A podejście, o jakim mówi Anonim, jest bardzo dobre (m. in. po to zresztą miejsca, w których można pogadać na różne tematy, w internecie są; choć często zawalone spamem, trollerką, "zielonymi ludzikami", patologią, czy ogólnie szambem jak np. fora Interii albo część kanałów na Youtube). Zawsze poznawanie cudzych poglądów sprzyja – choć nie musi to oznaczać z automatu jakiegoś ślepego przyjmowania cudzych poglądów za własne – popatrzeniu na różne sprawy nieco inaczej, niż się na nie wcześniej patrzyło, przemyśleniu tego jeszcze raz, dowiedzeniu się czegoś, o czym się nie wiedziało/nie słyszało wcześniej, i można z tego jakieś korzyści dla siebie wyciągnąć. I to dotyczy wszystkich, a nie tylko np. zwolenników "dobrej zmiany".

 • MrHyde

  @MEM Tak, tak. Tylko czasami jest tak, że wszystko już zostało powiedziane i nie ma się ochoty po raz enty powtarzać oczywistych oczywistości. Znudziło mi się babranie w szambie katoloprawicy. Niech inni piszą.

 • MEM

  @MrHyde "Tak, tak. Tylko czasami jest tak, że wszystko już zostało powiedziane i nie ma się ochoty po raz enty powtarzać oczywistych oczywistości."

  To też racja. :)