Zawracanie dupy, cz. 2 - Krytyka vs Hejt

Zawracanie dupy, cz. 2 - Krytyka vs Hejt

‘Jeśli istnieje jakiś jeden sekret sukcesu to jest to umiejętność przyjmowania cudzego punktu widzenia i patrzenia z tej perspektywy z równą łatwością jak z własnej. ‘ - Henry Ford  

Powyższy cytat stanowi jedną z najmądrzejszych rzeczy, jakie kiedykolwiek przeczytałam. Traktuje bowiem o czymś, co dla wielu osób jest sprawą nie do przeskoczenia - krytyce. Na początek może wyjaśnię, czym według mnie jest krytyka. Okazuje się bowiem, że niektórzy zbyt pochopnie kojarzą ją z nieuzasadnionym, nic nie wnoszącym hejtem. Błąd! Nie pełni ona funkcji walca, który bezmyślnie miesza wszystko z błotem. O nie! Krytyka przypomina bardziej rachunek zysków i strat - zestawia pozytywy oraz negatywy, przekazując wynik. Natomiast kwestia tego, czy saldo będzie dodatnie, czy ujemne… No cóż.  

Skoro wyjaśniłam rolę krytyki, przejdę do  skrytykowanych. Szczerze mówiąc, właśnie ich postawa boli mnie najbardziej. Ostatnio trafiłam na autora (pełnoletniego jeśli wierzyć opisowi), którego tekst nie zawierał żadnych emocji pomimo tematu godnego łez. Przelałam swoje odczucia w dyplomatycznym, raczej konstruktywnym komentarzu… I nastąpiło BUM! Powtórka Hiroszimy. Zaatakowano mnie błyskawicznie, personalnie, z niespodziewaną zaciekłością. Oczywiście, podważono moje kompetencje oraz wyśmiano opinię, którą ośmieliłam się, ja, niegodna splunięcia istota, wyrazić. Naprawdę nie wiem, dlaczego autor (pełnoletni!) zachował się w tak niedojrzały sposób.  

Pomijam kompletny brak racji, gdyż według materiału FAQ, punktu 15, moderatorem strony ‘są wszyscy użytkownicy, to ich opinia ma wpływ na decyzję moderatora’, czyli kompetencje jak najbardziej posiadam (damn it!).

Pomijam także fakt, że autor, dowodząc ponownie swojej dojrzałości, postanowił mnie zablokować, bo ten ruch był mi akurat na rękę.  

Nie rozumiem natomiast pewnej krótkowzroczności, przejawiającej się takim postępowaniem. Nieumiejętność przyjmowania krytyki to przecież strzał w stopę. Jeśli czytelnik, po skomentowaniu utworu, nawiązuje kontakt z autorem i otrzymuje kubeł pomyj pomieszanych z agresywnymi próbami usprawiedliwienia, to nie będzie więcej czytał tekstów tego twórcy, choćby stały się naprawdę świetne. Tyle.  

Sekretem sukcesu jest zrozumienie innych, ponieważ pisarz pisze dla czytelników i oni są jego głównym celem. Jeżeli nie zyska ich uznania, nie może liczyć na jakąkolwiek literacką przyszłość. Dlatego warto czasami wyjść poza własną próżność, aby wysłuchać obiektywnych ocen.

UWAGA
Nie napisałam powyższego felietonu, żeby napiętnować kogokolwiek. Sama jestem daleka ideału i znam Autorów, którzy są ode mnie pięćset razy lepsi. Chciałam jedynie zaapelować o wzajemny szacunek komentujących oraz komentowanych.  

Zamieńmy się rolami - zabawnie jest poznać odmienną perspektywę. Zabawnie, a nawet pożytecznie!

976 czyt.
95%227
Somebody

opublikowała opowiadanie w kategorii felieton, użyła 470 słów i 2955 znaków, zaktualizowała 6 gru 2018

Komentarze (7)

Zaloguj się aby dodawać komentarze. Nie masz konta? Załóż darmowe konto
 • Laura

  Laura 11 lip 2018

  Ale brednie. Cytowanie Henry Forda, amerykańskiego faszystę popierającego Hitlera, jako filozofa, jest co najmniej błędem. Wiadomo Katowice! Co będzie twoją następną myślą przewodnią cytat z "Main kampf" Adolfa Hitlera?

 • fazka

  fazka 13 kwi 2018

  Tradycyjnie dostałam cynk od 1709, więc musiałam zajrzeć. Łapsko do kolekcji

 • Duygu

  Duygu 12 kwi 2018

  "Zamieńmy się rolami - zabawnie jest poznać odmienną perspektywę.", coś pięknego!    Masz całkowitą rację. Wspaniały felieton! Kiedyś człowiek rzeczywiście był dojrzały emocjonalnie, mając te 18 lat. Myślał, jak dorosły, a dziś...? PHI!    Brawo, kochana!  

 • Black

  Black 12 kwi 2018

  Trafiłaś w dziesiątkę! Mam nadzieję, że niektórzy użytkownicy przejrzą w końcu na oczy i wezmą sobie do serca to, co chcesz przekazać. Podpisuję się rękami i nogami pod każdym słowem

 • KatiaZula

  KatiaZula 12 kwi 2018

  Pełnoletność nie jest, niestety!, wyznacznikiem dojrzałości. A "ałtorzy bescelerów" są tego najlepszym przykładem. @agnes1709 czekam na ten fun!

 • agnes1709

  agnes1709 12 kwi 2018

  Aha, zapomniałam. Wyczesany obrazek

 • agnes1709

  agnes1709 12 kwi 2018

  MOJA BOHATERKOOOO!!! "Nie pełni ona funkcji walca, który bezmyślnie miesza wszystko z błotem" -  bezcenne! Powstanie fun, obiecuję!!! Dzięki