Zawracanie dupy - Autokorekta nie boli

‘To możli­wość spełnienia marzeń spra­wia, że życie jest tak fascynujące.’

Wybrałam ten, napisany przez Paulo Coelho, cytat nie bez powodu. Rzeczywiście, życie staje się o wiele ciekawsze, kiedy można realizować swoje pasje, zainteresowania itepe.  
Dzięki portalom internetowym takim jak LOL istnieje szansa, żeby otworzyć szufladę i podzielić pisarskimi wizjami świata z nieco szerszym gronem odbiorców niż Microsoft Office Word. Każdy pisarz zna owo niepowtarzalne uczucie, gdy naciska ‘Dodaj’, przekraczając własny Rubikon obaw.  

‘Czy przeczytają?
Czy zostawią łapkę?  
Komentarze? Naturalnie te pozytywne. Napiszą je?’

Każdemu publikującemu takie myśli przebiegają w tyle potylicy.
Ja jednak chciałam pisać o czymś innym. Wróćmy na chwilę do cytatu z początku. Jak to szło?  
Ach, tak, już pamiętam.  

‘to morzliwosc spelnienia mażen sprawia ze zycie jest tak fascynujace’

Tak, właśnie ten cytat miałam na myśli! Zaraz zaraz… Chyba ten? A może inny? Tamten jakoś bardziej przemawiał, inspirował... O co chodzi?  

Krótko mówiąc - o pisanie.  
Przykładowo słowo ‘paczki’ oznacza kartony, względnie inne pudełka, albo (!) lubiane przez większość wypieki.  
Czasami nowoczesna sztuka pisania obejmuje także tworzenie zupełnie nowych słów powstałych w wyniku ślepego podążania za fonetyką. Nie mogę tu nie wspomnieć o ostatnim odkryciu, które doprowadziło moją szczurzą współlokatorkę do tymczasowej utraty słuchu. Stało się tak wskutek niekontrolowanego wybuchu maniakalnego śmiechu godnego złoczyńcy z bajek. Okropne zamieszanie zostało wprowadzone przez pozornie niepozorne ‘sudki’. Może mało zabawne, lecz mam specyficzne poczucie humoru, więc długo strzelałam salwami prychnięć oraz parsknięć.  

Faktem jest, że pan Białoszewski lub futuryści byliby zadowoleni, widząc jak pieczołowicie kultywowane są ich idee pisania z pominięciem ograniczających zasad. Niestety, obawiam się, iż twórcy nowatorskiego języka strony LOL, nie są świadomi istnienia tych ważnych i uznanych mentorów. Pójdę nawet o krok dalej, ryzykując stwierdzenie, że autorzy ci nie są świadomi istnienia języka ojczystego w formie pisanej.  

‘Ale, Nadia, jak ty możesz? Przecież oni się starają, nie każdemu wszystko wychodzi od pstryknięcia palcami! ‘

Szczera prawda. Nikt nie jest idealny i nawet najwięksi pisarze popełniają błędy. Ok. Jednakże obsługa autokorekty nie wymaga nadnaturalnych zdolności, prawda? Prawda? PRAWDA?  
Dlaczego zatem ciągle pojawiają się teksty najeżone anty-czytelniczymi pułapkami w postaci psotnie pomylonych ‘u/ó’, amputowanych ogonków przy ‘ą/ę’, itede?

Rodzi się ciekawe pytanie, komu szkodzą te pułapki bardziej - czytelnikom, a może samemu autorowi?  
Czy gdyby Paulo Coelho napisał swoje refleksje w sposób, który ja zaprezentowałam, to dotarłby do kogokolwiek? Byłby wart cytowania? Osiągnąłby sukces?  
NIE.  
Żadne, choćby najwspanialsze, wnioski napisane po ignorancku nie poruszą niczyjego serca, gdyż treść pozostanie uwięziona w cieniu formy na wieki wieków. Amen.  

Jeśli chcesz być pisarzem, który postanowił uciec z szuflady - gratulacje. Piątka za odwagę.
Pamiętaj tylko, że szczęście sprzyja cierpliwym. Poświęć odrobinę czasu, aby dopracować swój tekst. Wówczas myśli pod tytułem ‘Czy przeczytają? Czy zostawią łapkę? Komentarze? Naturalnie te pozytywne. Napiszą je?’ nie będą spędzać ci snu z powiek. Znaczy będą, ale przynajmniej zyskasz pewność, że nikt nie każe ci inwestować w słownik, ani nie wyzwie cię od ameb. To już brzmi jak niezły początek, hm?  

Pseudo kreatywny rebus dedykuję wszystkim marzycielom, których czeka konfrontacja ze smutną rzeczywistością.  

P - pomysł  
I - interpunkcja  
S - stylistyka  
A - autokorekta  
R - regularne poprawy  
Z - zapał do dalszych popraw  


***
Jeśli zdecydowałam się opublikować powyższą skargę to znaczy, że mój ból egzystencjalny stał się za mocny, by dalej pisać jak gdyby nigdy nic. Wybaczcie, jeżeli tym tekstem sprawiłam komuś zawód… Ale nie mogę dłużej znieść pewnych zjawisk. Przepraszam.

1 001 czyt.
100%2314
Somebody

opublikowała opowiadanie w kategorii felieton, użyła 673 słów i 4206 znaków, zaktualizowała 6 gru 2018

Komentarze (14)

Zaloguj się aby dodawać komentarze. Nie masz konta? Załóż darmowe konto
 • agnes1709

  agnes1709 14 cze 18:09

  Obecna To mi się nigdy nie znudzi, a że trójki nie ma...

 • agnes1709

  agnes1709 5 stycznia

  Zmieniłaś tytuł... w obu Bardzo fajne posunięcie!

 • agnes1709

  agnes1709 15 paź 2018

  Znowu. Dzięki Wyszczerz jak stąd do... daleko

 • agnes1709

  agnes1709 9 kwi 2018

  SUPER NA DOŁA, DZIĘKUJĘ

 • agnes1709

  agnes1709 4 kwi 2018

  Znowu. Uzależniłaś mnie tym opowiadankiem.  WSPANIAŁE

 • fazka

  fazka 14 mar 2018

  Ja też przeczytałam I daję łapkę

 • agnes1709

  agnes1709 10 mar 2018

  Czytam drugi raz (i na pewno nie ostatni). Jesteś cudowna, BEZBŁĘDNA!!!

 • agnes1709

  agnes1709 9 mar 2018

  Ja czasem wybaczam ( a co przekwiczę, to moje, czasem przydaje się na doła), ale najbardziej wkur... mnie jedno - jeśli zwracasz uwagę bo raz enty i nie dość, że wół nadal stoi, jak wół, to jeszcze pojawiają się kolejne, notabene, identyczne. Ręcy opadajO, patSZały wypadajO od pSzewracania i idzie ze śmiechu pęc A tak poza tym to świetne, bardzo ładnie wychodzi Ci pod humorek (choć tu chyba płakać trzeba). Jestem  
  zachwycona♥♡♥♡♥♡♥ Druga łapka, jak odpalę kompa, w pełnie zasłużona i w podzięce za mój uśmiech. p.s. Czy mogę dostać namiary na " sudki"?

 • Black

  Black 24 lut 2018

  I to jest właśnie to, co nie dawało mi spokoju ostatnio, brawo! Popieram i gratuluję, że powiedziałaś to głośno. Mówimy NIE gwałtom gramatycznym   

 • Duygu

  Duygu 24 lut 2018

  Masz całkowitą rację. Źle się czyta prace bez przecinków, z błędami ortograficznymi...    Pomysł, może i dobry, ale co z tego, skoro... Ach!     Dobrze, że napisałaś ten tekst. Być może ktoś się zastanowi nad kontynuacją nauki języka ojczystego...    Wydaje mi się, ze niektórzy skończyli na drugiej klasie podstawówki.

 • tede

  tede 24 lut 2018

  administratorzy lola przez pewien czas sami akceptowali lub nie - opowiadania. Jak doszło do spięć, to zrzucili to na głosowanie. Teraz to większość ma znaczenie (demokracja)... dalej nie muszę tłumaczyć. Zamieszczane teksty są wynikiem demokracji i tutaj problem.

 • AlexAthame

  AlexAthame 24 lut 2018

  Pamiętam ten dzień. Grałem w piłkę na boisku szkolnym. Poprzedniego dnia mieliśmy maturę pisemną z języka polskiego. Podszedł do mnie mój nauczyciel. Powiedział.
  - Wiesz, że dostałeś dwóję?
  - Teraz już wiem.
  - Praca mi się podobała, zrobiłeś jednak sporo błędów ortograficznych. Nie mogłem ich poprawić, bo dyrektor stał za moimi plecami. Masz tu 200 pytań, z których będą pytania na ustną poprawkę.  
  Uczyłem się całą noc i następnego dnia dostałem piątkę.  
  Wiele lat później, 6 maja 2017 roku przeczytałem pewne opowiadanie. W kilka dni później stało się. I trwa do tej pory. Jestem grafomanem. I dlatego teraz ja proszę o najniższy wymiar kary.  
  Stoję po przeciwnej stronie, ale oczywiście jestem z Tobą. Jak zwykle zresztą. I tak już pewnie zostanie.

 • Milady

  Milady 24 lut 2018

  Nie jesteś sama  

 • MrHyde

  MrHyde 23 lut 2018

  twórcy nowatorskiego języka...  podpisuję się wszystkimi nogami i ręcami )