Materiał zarchiwizowany.

Działania policji za rządów Tuska

Specjalną dedykacja dla MEM i mr Hyde.  
"Interpelacja nr 31144
do prezesa Rady Ministrów

w sprawie brutalnych działań Policji w trakcie legalnej demonstracji górników protestujących w obronie swoich podstawowych praw w Jastrzębiu-Zdroju w dniu 3 lutego 2015 r.

Wydarzenia, które miały miejsce 3 lutego 2015 roku, a następnie 9 lutego 2015 roku w Jastrzębiu Zdroju związane z tłumieniem legalnej demonstracji górników protestujących w obronie swoich podstawowych praw, takich jak ochrona miejsc pracy czy otrzymywanie godziwego wynagrodzenia świadczą o oburzającym lekceważeniu przez rząd PO – PSL wielkiej i ważnej grupy zawodowej oraz zaniechaniu strategicznych działań dla rozwiązania głębokiego kryzysu w sektorze górnictwa. Podczas brutalnych działań Policji w trakcie demonstracji górników przed siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej użyto broni, gazu łzawiącego i armatek wodnych, a rannych zostało ponad 20 osób.

Próba zbagatelizowania tego faktu przez oficjalne komunikaty rządowe mówiące, że nie są to poważne obrażenia, powoduje, że wśród górników, którzy byli świadkami policyjnych działań, jest coraz większe oburzenie.

Pojawia się pytanie, jak poważne muszą być "obrażenia" ofiar policyjnej interwencji, żeby Pani Premier zareagowała w odpowiedni sposób? Czy sygnałem do reakcji będzie trwałe kalectwo postrzelonego czy pobitego? A może "obrażenia śmiertelne"?

Brutalność, z jaką postępowali policjanci podczas górniczej demonstracji jest nie do zaakceptowania w demokratycznym państwie prawa. Strzelanie do ludzi z broni gładkolufowej, brutalne bicie pałkami, używanie wobec demonstrujących górników gazu łzawiącego i armatek wodnych to nie jest metoda na zapewnienie bezpieczeństwa demonstrantom, lecz prowokowanie do odwetu i do wzajemnej agresji.

Wracają wspomnienia sprzed lat, kiedy widzieliśmy czołgi na ulicach funkcjonariuszy MO, ZOMO i ORMO bijących i zabijających górników. ówczesna władza też prowadziła „dialog społeczny” za pośrednictwem milicyjnych pałek, a następnie padł rozkaz strzelania do strajkujących w kopalniach ludzi. Gdy dziś Policja strzela do jastrzębskich górników, to siłą rzeczy pojawiają się skojarzenia z tragedią z 16 grudnia 1981 roku, gdy podczas pacyfikacji strajkujących górników przeciw ogłoszeniu stanu wojennego siłami milicji oraz wojska, w wyniku strzałów oddziału ZOMO zginęło 9 górników, a 24 zostało rannych. Tłumaczenie, że dziś strzelający używają broni gładko- lufowej i pocisków gumowych zamiast ostrych w żaden sposób nie zmienia faktu, że Policja znowu strzela do ludzi. Nie o taką Polskę walczyliśmy.

Słyszeliśmy tłumaczenie, że musiano użyć siły, ponieważ chuligani i pseudokibice zakłócili porządek publiczny i narazili na niebezpieczeństwo funkcjonariuszy Policji. Jest to stylistyka znana ze stanu wojennego. Przypomina mi ona lata 80-te minionego wieku, kiedy jako działacz Niezależnego Zrzeszenia Studentów, a potem podziemnej "Solidarności" manifestowałem wraz z tysiącami ludzi nasz sprzeciw wobec totalitarnego systemu komunistycznego, walcząc o prawa obywatelskie, o prawa człowieka, o wolność i suwerenność Ojczyzny. Wtedy też słyszeliśmy w "Dzienniku Telewizyjnym", że chuligani zaatakowali milicję, która zmuszona była użyć siły.

Pragnę przypomnieć, że prawo do strajku oraz godziwej pracy było jednym z podstawowych postulatów ,,Solidarności” – ruchu, dla którego programu deklarowało kiedyś poparcie wielu dzisiejszych członków rządu PO – PSL.

Przypominam również, że prawa, z których usiłują korzystać dzisiaj górnicy zagwarantowane zostały w szeregu konwencji i paktów o charakterze międzynarodowym, m.in. w Konwencji Nr 87 Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczącej wolności związkowej i ochrony praw związkowych przyjętej w San Francisco w dniu 9 lipca 1948 roku, w Europejskiej Karcie Społecznej, Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności oraz Międzynarodowym Pakcie Praw Obywatelskich i Politycznych z dnia 16 grudnia 1996 roku.

Podobne jak w Jastrzębiu Zdroju niedopuszczalne zdarzenie miało miejsce kilkanaście dni wcześniej, gdy 17 stycznia 2015 roku na ulicach Zabrza protestowali przeciwko zamykaniu kopalń górnicy z żonami i dziećmi, związkowcy i mieszkańcy tego miasta. Wtedy również Policja użyła gazu łzawiącego i broni gładkolufowej, raniąc kilka osób. W związku z kontrowersjami związanymi z brutalną interwencją Policji posłowie Prawa i Sprawiedliwości oraz Sprawiedliwej Polski spowodowali zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych w dniu 5 lutego 2015 roku w sprawie zamieszek między strajkującymi w obronie kopalń górnikami a Policją, jakie miały miejsce 17 stycznia 2015 roku w Zabrzu. Niestety Minister Spraw Wewnętrznych Teresa Piotrowska nie wzięła udziału w tym posiedzeniu delegując na nie swojego zastępcę Sekretarza Stanu Grzegorza Karpińskiego, który nie przedstawił jakiejkolwiek analizy, wniosków czy oceny działań Policji podczas zajść w Zabrzu.

Wobec powyższego, działając na podstawie art. 14 ust. 1 pkt. 7 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz. U. z 1996 r. Nr 73, poz. 350, z późn. zm.) proszę o odpowiedź na następujące pytania:

Czy w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów została przeprowadzona analiza zasadności użycia przez Policję środków przymusu bezpośredniego przeciwko manifestującym górnikom w Jastrzębiu Zdroju3 lutego 2015 roku, a następnie ponownie 9 lutego 2015 roku takich jak gaz łzawiący, broń gładkolufowa, pałki, armatki wodne? Jeśli tak, to jakie są wnioski z tej analizy?

Czy w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów została przeprowadzona analiza zasadności użycia przez Policję środków przymusu bezpośredniego przeciwko manifestującym górnikom w Zabrzu17 stycznia 2015 roku takich jak gaz łzawiący, broń gładkolufowa, pałki? Jeśli tak, to jakie są wnioski z tej analizy?

Czy działania Policji w celu zabezpieczenia manifestacji górników w Jastrzębiu Zdroju były przedmiotem analizy przez właściwe instytucje Pani podległe, np. przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa? Jeśli tak, to jakie są wnioski z tej analizy?

Czy w sprawie użycia gazu łzawiącego, pałek, broni gładkolufowej i armatek wodnych przez Policję przeciwko górnikom w Jastrzębiu Zdroju przeprowadzono kontrolę działań Policji? Jeśli tak, to jakie są wnioski z tej kontroli?

Czy w sprawie użycia gazu łzawiącego, pałek i broni gładkolufowej przez Policję przeciwko górnikom w Zabrzu przeprowadzono kontrolę działań Policji? Jeśli tak, to jakie są wnioski z tej kontroli?

Czy Pani Premier uważa, że przymus bezpośredni przeciwko górnikom i ich rodzinom w Jastrzębiu Zdroju i Zabrzu został zastosowany przez Policję w ostateczności? Czy nie było innych możliwości rozwiązania przez Policję problemu, który wystąpił w Jastrzębiu Zdroju i Zabrzu , zamiast narażać m.in. kobiety i dzieci na utratę zdrowia i życia?

Czy ze strony podległej Pani Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostały przeprowadzone jakiekolwiek czynności wyjaśniające i opiniujące w przedmiotowej sprawie? Jeśli tak, to jakie są wnioski z tych czynności? Jaki dokument to potwierdza?

Czy Pani Premier nie uważa, że Policja poprzez swoje błędy w operacji zabezpieczenia manifestacji górników uczestniczących w pokojowej manifestacji w Jastrzębiu Zdroju, a także swoimi agresywnymi i prowokującymi działaniami nie wywołała reakcji, która doprowadziła do zamieszek? Czy do podobnej sytuacji nie doszło w Zabrzu 17 stycznia 2015 roku?

Czy Pani Premier będąc jednocześnie przewodniczącą Platformy Obywatelskiej posiada informacje, ilu funkcjonariuszy Policji jest związanych z tą partią?

Jak Pani Premier ocenia fakt , że dowódca oddziałów prewencji, które strzelały do demonstrujących górników przed siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej w Jastrzębiu Zdroju kandydował w wyborach samorządowych z listy komitetu Platformy Obywatelskiej?

Czy funkcjonariusz Policji może kandydować w wyborach samorządowych lub parlamentarnych z listy partii politycznej i nie jest to w sprzeczności z zapisami art. 63 ustawy o Policji?

Czy brutalne akcje Policji w Zabrzu i analogiczne dwukrotne wydarzenia kilka dnia później w Jastrzębiu Zdroju były planowanym i celowym działaniem mającym na celu zastraszenie górników i całego społeczeństwa?

Dlaczego Policja użyła w Jastrzębiu Zdroju broni gładkolufowej niezgodnie zobowiązującymi instrukcjami i procedurami mierząc m.in. w głowy demonstrujących osób i strzelając do uciekających ?

Kto wydawał polecenia policjantom w celu użycia broni gładkolufowej podczas tłumienia manifestacji górników w Zabrzu i Jastrzębiu Zdroju?

Czy Pani Premier zamierza wyciągnąć konsekwencje służbowe lub prawne w stosunku do policjantów nie przestrzegających instrukcji i procedur w zakresie posługiwaniu się bronią gładkolufową?

Czy Pani Premier uważa, że nadzór nad Policją ze strony Ministra Spraw Wewnętrznych jest sprawowany w sposób właściwy?

Czy Pani Premier uważa, że unikanie przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych uczestnictwa w pracach sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych podczas rozpatrywaniu ważnych spraw pozostających w jego kompetencji jest dopuszczalne ?

Na jakiej podstawie Pani Minister Teresa Piotrowska dobrze oceniła działania, jakie podjęła Policja podczas brutalnego tłumienia manifestacji górników w Jastrzębiu Zdroju, jak poinformował w komunikacie resort spraw wewnętrznych? Na jakich analizach oparta została opinia Pani Minister ?

Ile kontroli zostało przeprowadzono w latach 2008 – 2015 przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych? Czego te kontrole dotyczyły?

Czy w latach 2008 – 2015 Departament Kontroli i Nadzoru w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów sporządzał oceny funkcjonalności struktur państwa i sprawności ich działania na podstawie prowadzonego nadzoru i kontroli? Ile takich ocen sporządzonych zostało w stosunku do MSW?

Nadmieniam, że zgodnie ze statutem oraz regulaminem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów do zakresu działań Departamentu Kontroli i Nadzoru w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów należy m.in. kontrola działalności organów lub jednostek administracji rządowej, a także jednostek im podległych lub przez nie nadzorowanych oraz realizacja zadania w zakresie koordynacji przez Prezesa Rady Ministrów działalności kontrolnej w administracji rządowej.

Łomża, 16 lutego 2015 roku"  
Odpowiedź na interpelację poszukajcie sami.

AnonimS

opublikował opowiadanie w kategorii felieton, użył 1744 słów i 10864 znaków.

2 komentarze

Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Załóż konto za darmo.

  • Użytkownik merlin

    Wierny wyborca dobrej zmiany. Nic mu jej nie zohydzi., żaden argument nie przekona. Wyznawca zasady, że jak zabraknie siły argumenty to jeszcze pozostaje argument siły.🤦‍♂️
    PS. Komuna go zawiodła to przerzucił się na substytut. Ale jak to zwykle bywa zamiennik gorszy od oryginału. ;)

    29 kwi 2021

  • Użytkownik merlin

    Wierny wyborca dobrej zmiany. Nic mu jej nie zohydzi., żaden argument nie przekona. Wyznawca zasady, że jak zabraknie siły argumenty to jeszcze pozostaje argument siły.🤦‍♂️

    29 kwi 2021

  • Użytkownik AnonimS

    @merlin to samo można powiedzieć o Tobie i innych z takimi poglądami. Co by opozycja nie spieprzyła to i tak jej bronicie. Zaimponowała mi pragmatyzmem Lewica. Te fundusze odbudowy są Polsce niezbędne. I po wyborach będzie z nich korzystał kolejny rząd być może z opozycji.

    29 kwi 2021

  • Użytkownik merlin

    @AnonimS Chyba kpisz bo o drogę nie pytasz? Pragmatyzm Lewicy dobre sobie. Dam sobie rękę uciąć, że tak jak było w przeszłości z innymi, Czarzasty i spółka nieźle się przejedzie na zaufaniu do "dobrej zmiany".
    Podając im rękę trzeba później policzyć czy ma się wszystkie palce. Słuchając niektórych przedstawicieli tej pożal się boże "lewicy mam wrażenie deja vu. Ty chyba również pamiętasz czasy kiedy po zmianie ustrojowej niektórzy sekretarze KW leżeli krzyżem przed ołtarzami jak opowiadali jacy to oni dobrzy chrześcijanie, jak walczyli z przebrzydłą komuną, jak uprawiali swoisty wallenrodyzm.  To za czasów tej pseudo lewicy zaczęło się tuczenie klech i kościoła w imię jakiegoś zadośćuczynienia. To co robi teraz ta pseudo lewica to jest umożliwienie , żeby PiS miał znowu kasę na deprawację społeczeństwa i przekupstwa wyborcze. Ty naprawdę myślisz , że PiS ma na względzie dobro Polski??????? :crazy:

    29 kwi 2021

  • Użytkownik AnonimS

    @merlin przynajmniej tej części która do tej pory była na marginesie. Zlikwidowanie umów śmieciowych to jeden z licznych przykładów.

    29 kwi 2021

  • Użytkownik merlin

    @AnonimS Bądź konkretny, nie rzucaj hasełek z których nic nie wynika. ;) Jeśli już mamy dyskutować to proszę Cię odnoś się do konkretów a nie jak w dowcipie " a u was murzynów biją" ;)

    29 kwi 2021

  • Użytkownik AnonimS

    @merlin/ a ilu u was robotników przypada na bochenek chleba. / . Zobacz jedno . Żadna ekipa nie miała takiego poparcia po 6 latach rządów około 30 %.,w niektórych sondażach nawet 1 do 2 procent więcej. A nikt z opozycji nie jest we stanie pokazać drogi rozwoju Polski poza hasłem odsunąć PiS od władzy. Budka a potem Dulkiewicz wspierając kandydata na prezydenta miasta pomylili Rzeszów z Wrocławiem.  I kolejna  
    Borys Budka zaliczył kolejną wizerunkową wpadkę. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej przypiął flagę Polski… odwrotnie. „Książę Monako”, „Reprezentant Indonezji” – ironizują użytkownicy Twittera/ niby to drobiazgi a przypomnij sobie casusu Petru. Prawie 70 procent:Polaków chce zatwierdzenia funduszu odbudowy. W grudniu Budka mówi że poprą to w sejmie. Teraz zmienił zdanie. A odrzucenia chce 15 procent i to głównie wyborcy Konfederacji i Ziobry. PO znowu straci wizerunkowo.

    29 kwi 2021