" Oficjalnie po raz pierwszy w historii udało się wyhodować zarodki małpio-ludzkie. Co z tego wyniknie?
Zespół hiszpańskich uczonych pod wodzą Juana Carlosa Izpisuy Belmonte z Salk Institute for Biological Studies w La Jolla w Kalifornii wstrzyknął małpim embrionom ludzkie komórki macierzyste i obserwował ich rozwój. Przynajmniej trzy z nich przeżyły do 19. dnia po zapłodnieniu. Eksperyment przeprowadzono w Chinach. To kamień milowy w rozwoju medycyny - przekonują autorzy badania.
Hybryda zwierzęco-ludzka
To nie pierwszy raz, gdy Hiszpanie, z pomocą chińskich naukowców, eksperymentują z hybrydami zwierzęco-ludzkimi. W 2017 roku ogłosili, że udało im się wyhodować zarodki świń i krów z komórkami ludzkimi. Dwa lata później przedstawili dowody na to, że są w stanie wyhodować zarodki małpio-ludzkie.
W najnowszym eksperymencie komórki ludzkie połączono z embrionami makaka jawajskiego. Tydzień od zapłodnienia przeżyły wszystkie 132 zarodki, a trzy z nich dotrwały aż do 19. dnia. eksperymentu. Potem, ze względów etycznych, embriony zniszczono. Praca na ten temat ukazała się w prestiżowym czasopiśmie medycznym "Cell".
Uczeni mają nadzieję, że w przyszłości ludzkie chimery mogą dostarczyć lepszych modeli do testowania leków, pomogą zrozumieć procesy starzenia i rozwoju chorób, a także być wykorzystywane do hodowli narządów do przeszczepów.
Kontrowersje wzbudził fakt, że w badaniach wykorzystano blisko z nami spokrewnione naczelne, które są objęte szczególną ochroną w badaniach naukowych. Wielu uczonych przekonuje, że nie ma potrzeby eksperymentować z małpami, gdy dostępne są inne modele zwierzęce.
Zespół Juana Carlosa Izpisuy Belmonte zarzeka się, że nie zamierza eksperymentować z transferowanie zarodków do macicy, ale kto wie... Pokusa sprawdzenia, co wynikłoby z takiego połączenia, jest wszak bardzo duża. "
Jestem ciekaw Waszych opinii / zwłaszcza mr Hyde/
1 komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Załóż konto za darmo.
AnonimS
Uzupełnienie. Dziś rano słuchałem ciekawej audycji na ten temat. Okazuje się że wstrzykując komórki do embriona makaka działamy na chybił-trafił. Nie mamy żadnej kontroli jaki narząd zasili nasze DNA. Może to być np mózg . Czyli oświadczenia niektórych fachowców że takie krzyżówki mają na celu hodowanie narządów do przeszczepów mija się z prawdą.