Życzenia i tradycje wielkanocne.

Życzenia i tradycje wielkanocne. Z okazji Świąt Wielkanocnych  składam wszystkim bywalcom LOL-a najlepsze życzenia.  Zdrowia, spokoju,  wypoczynku a także udanego biesiadowania w gronie najbliższych.  Autorom - weny i grona wiernych czytelników,  tym których opuściła wena - powrotu natchnienia i chęci do pisania,  czytelnikom - ciekawych tekstów i chęci do komentowania.
AnonimS...  
"
Tradycje wielkanocne, które obowiązują w naszym kraju!

Wielkanoc wiąże się z wieloma tradycjami, sięgającymi nawet XIV wieku. Jest nie tylko ważna ze względu na duchowy wymiar. Jest to bowiem czas, kiedy przyroda na nowo budzi się do życia. Jakie wielkanocne zwyczaje panują w Polsce? Oto one!

Wiosenne porządki
Dawniej początek wiosny był idealną okazją do wielkich porządków. Sprzątało się mieszkania, malowało domy, robiło się świąteczne dekoracje i przyozdabiało nimi pomieszczenia. Nadal panuje zwyczaj sprzątania domu tuż przed Wielkanocą. Wedle starego zwyczaju, wszyscy domownicy muszą przyłożyć się do porządków.

Malowanie jaj
Każdy region naszego kraju ma swój charakterystyczny sposób ozdabiania jaj. Są one symbolem pomyślności oraz rodzącego się życia. Stanowią bardzo ważny element Wielkanocy.

Wielki Tydzień
Wielki Tydzień rozpoczyna się wraz z Niedzielą Palmową. Dawniej zwana "Kwietną" lub "Wierzbową", stanowi bardzo ważny dzień w religii chrześcijańskiej. Symbolizuje wjazd Jezusa do Jerozolimy. W Niedzielę Palmową należy udać się do kościoła w celu poświęcenia tzw. palemki. Są one wykonane z gałązek wierzby, ozdobionych bukszpanem i kwiatami. Kiedyś poświęconą palemką uderzało się lekko każdego z domowników. Następnie umieszczało się ją za obrazem lub nad drzwiami. Miało to chronić przed burzą oraz ogniem.

Tradycją w niektórych regionach było także "Topienie Judasza". W Wielką Środę brano słomianą kukłę symbolizującą Judasza i wleczono przez całą wieś. Mieszkańcy obrzucali ją kamieniami, wrzucali do wody, a na końcu topili.

Triduum Paschalne
W Wielki Czwartek zaczyna się Triduum Paschalne. Z ołtarza znikają wszelkie przedmioty, a dzwony milkną aż do czasu zmartwychwstania.

Następnie w Wielki Piątek odbywają się Drogi Krzyżowe, podczas których składa się ciało Chrystusa do grobu. Tego dnia obowiązuje ścisły post. Jedną z dawnych tradycji było zakopywanie żuru i śledzia, które były typowo postnymi potrawami. Istniał również zwyczaj przybijania śledzi do drzewa.

Za dawnych czasów w Wielką Sobotę spryskiwano dom wodą na znak pomyślności. Palono leszczynę, a jej popiół rozrzucano przy pierwszej orce, na znak dobrobytu. Obecnie w Wielką Sobotę święcone są nie tylko świąteczne pokarmy, ale i woda, ogień oraz cierń. Ozdobione bukszpanem koszyki powinny zawierać:

- baranka - symbol zmartwychwstałego Jezusa

- jajka - symbol rodzącego się życia

- chleb - symbol ciała Chrystusa, dobrobytu i pomyślności

- chrzan - symbol męki Pańskiej

- sól - istota prawdy

- ser - symbol pojednania człowieka z naturą

- babkę - symbol umiejętności

Wszelkie prace domowe, takie jak sprzątanie czy gotowanie potraw wielkanocnych, powinno zostać zakończone przed poświęceniem koszyczka.

Niedziela Wielkanocna
W Wielką Niedzielę nie może zabraknąć stołu przykrytego białym obrusem. Na śniadanie zazwyczaj są: żurek, biała kiełbasa, pasztety, pieczenie oraz szynki. Konieczne są również wielkanocne ciasta, takie jak mazurki czy babki. W niektórych regionach po świątecznym śniadaniu następuje tzw. zajączek wielkanocny - czyli szukanie drobnego upominku ukrytego gdzieś w domu.

Śmingus-dyngus, czyli Wielkanocny Poniedziałek, polega na wzajemnym oblewaniu się wodą. Dawniej obowiązywało także uderzanie się wierzbowymi gałązkami (tzw. śmingus). Aby uniknąć śmingusa, można było wykupić się pisankami, słodyczami lub pieniędzmi. To właśnie jest tzw. dyngus.. "

AnonimS

opublikował opowiadanie w kategorii felieton, użył 650 słów i 3994 znaków, zaktualizował 19 kwi 2019.

2 komentarze

 
 • MrHyde

  XIV wiek? Jajka na twardo mają udokumentowane dobre 2 milenia. ;) Ciekawa jest historia tych zwyczajów i historia tradycji w ogóle. ;)

 • AnonimS

  @MrHyde dziękuje za komentarz. Tu chodzi pewnie o tradycję katolicką ale glowy nie dam. Zauważ że zlozylem zyczenia w duchu pluralizmu światopoglądowego wszystkim LOLowiczom , nie tylko wierzącym :P

 • MrHyde

  @AnonimS Czuję się pozdrowionym ;) Wzajemnie!

 • agnes1709

  Najbardziwj podoba mi się malowanie jajek:lol2: Jajko jako symbol rodzącego się życia - o tak, to by się w pełni zgadzało :D:D:D Dzięki. Także życzę wesołych, spokojnych i pogodnych Świąt, weny, szybszego publikowania i takich tam... :D:D 🐣🐣🐣

 • AnonimS

  @agnes1709 dziękuję za komentarz :)