WYBORY OBYWATELI

Informacje na temat prawa wyborczego w Polsce i UE.    
" Czynne prawo wyborcze (prawo wybierania) – prawo przysługujące obywatelom, które zapewnia im możliwość udziału w głosowaniu i oddania głosu na swojego kandydata do organów przedstawicielskich państwa, do organów samorządu terytorialnego bądź w referendum.

W Polsce czynne prawo wyborcze przysługuje wszystkim obywatelom polskim, którzy ukończyli 18 lat (najpóźniej w dniu głosowania), a którym prawo to nie zostało odebrane prawomocnym wyrokiem sądowym (pozbawienie praw publicznych) albo Trybunału Stanu i nie są ubezwłasnowolnieni. Prawo to przysługuje także pełnoletnim obywatelom państw członkowskich Unii Europejskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego (pod warunkiem stałego zamieszkiwania w Polsce) oraz w wyborach do rad gmin (pod warunkiem stałego zamieszkiwania na obszarze gminy) – o ile nie zostali pozbawieni praw wyborczych w kraju pochodzenia. Wyjątkiem w Unii Europejskiej jest Austria, w której prawo wyborcze przysługuje osobom, które ukończyły 16 lat. 16- i 17-latkowie mogli zagłosować pierwszy raz w życiu podczas wyborów parlamentarnych 28 września 2008. Warto zaznaczyć że w Europie istnieje także inny wyjątek, w państwach byłej Jugosławii 16-latkowie posiadają czynne prawo wyborcze, jeśli pracują, co jest spuścizną byłego ustroju. " Tyle tytułem wprowadzenia. Osobiście uważam, że każdy czlowiek mieszkający i żyjący w naszym kraju, powinien brać udział w wyborach. Jeśli nie głosuje, nie powinien potem narzekać na system, rząd, sejm.lub samorząd, bo nie głosując, scedował swoje prawo na głosujących i pozwolił im dokonać wyboru za siebie. A teraz pytanie? Wiedzieliście, że obywatele państw UE mieszkający na stałe w Polsce, mogą brać udział w głosowaniu do gmin i do parlamentu UE? Pozdrawiam głosujący obywatel RP..

AnonimS

opublikował opowiadanie w kategorii felieton, użył 318 słów i 1910 znaków, zaktualizował 3 paź 2018.

3 komentarze

Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Załóż konto za darmo.

  • Użytkownik agnes1709

    Możesz mi powiedzieć, dlaczego mnie zablokowałeś? To jakiś foch?:woot:

    6 paź 2018

  • Użytkownik AnonimS

    @agnes1709 tak

    6 paź 2018

  • Użytkownik agnes1709

    @AnonimS Ale na Hyde się odzywasz, więc jakiś lewy ten foch. Z pokazówek w tym wieku raczej się już wyrasta. Ale spoko, skoro CI z tym dobrze... Pozdro.

    7 paź 2018

  • Użytkownik AnonimS

    @agnes1709 nie rozumiem.co.ma do tego Hyde?

    7 paź 2018

  • Użytkownik agnes1709

    @AnonimS Hydepark.

    7 paź 2018

  • Użytkownik AnonimS

    @agnes1709 a ja skojarzylem z MrHyde . Próbowałem sie z Tobą dogadać, ale mi to.nie wyszlo. I stąd ta blokada. Przy okazji testuję opcję, której nie znam. Ale faktycznie, to malo skuteczne skoro.gdzie indziej można rozmawiać.

    7 paź 2018

  • Użytkownik agnes1709

    @AnonimS Dogadać?:woot: Żeby się dogadać, najpierw trzeba mieć POWÓD do obrażalstwa. Szczerze bawi mnie Twoje podejście. Zachowujesz się jak rozpieszczony nastolatek, dlatego zakończę już temat, zostawiając Cię w tym błogim stanie. Miłego dnia ;)

    7 paź 2018

  • Użytkownik AnonimS

    @agnes1709 przynajmniej poprawilem Ci humor a to tez    coś. Blokade zdjąłem . A powód mam.

    7 paź 2018

  • Użytkownik AnonimS

    @KontoUsunięte Ty wiedziałeś , ja też ale wiele osób nie ma o tym.pojęcia. :) pozdrawiam

    3 paź 2018

  • Użytkownik Obca

    Ok tego nie wiedziałam. Ale już wiem :jupi:

    3 paź 2018

  • Użytkownik AnonimS

    @Obca powinnaś znać ordynację wyborczą. Wg mnie,kazdy kandydat powinien nim się zdecyduje kandydować, powinien się zapoznać z konstytucją, ordynacją wyborczą, ustawą o samorządach oraz z przepisami  dotyczącymi tematów, którymi ma zamiar się zajmować. Wtedy nie obiecywaliby w kampanii gruszek na wierzbie.

    5 paź 2018