WYBORY OBYWATELI

Informacje na temat prawa wyborczego w Polsce i UE.    
" Czynne prawo wyborcze (prawo wybierania) – prawo przysługujące obywatelom, które zapewnia im możliwość udziału w głosowaniu i oddania głosu na swojego kandydata do organów przedstawicielskich państwa, do organów samorządu terytorialnego bądź w referendum.

W Polsce czynne prawo wyborcze przysługuje wszystkim obywatelom polskim, którzy ukończyli 18 lat (najpóźniej w dniu głosowania), a którym prawo to nie zostało odebrane prawomocnym wyrokiem sądowym (pozbawienie praw publicznych) albo Trybunału Stanu i nie są ubezwłasnowolnieni. Prawo to przysługuje także pełnoletnim obywatelom państw członkowskich Unii Europejskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego (pod warunkiem stałego zamieszkiwania w Polsce) oraz w wyborach do rad gmin (pod warunkiem stałego zamieszkiwania na obszarze gminy) – o ile nie zostali pozbawieni praw wyborczych w kraju pochodzenia. Wyjątkiem w Unii Europejskiej jest Austria, w której prawo wyborcze przysługuje osobom, które ukończyły 16 lat. 16- i 17-latkowie mogli zagłosować pierwszy raz w życiu podczas wyborów parlamentarnych 28 września 2008. Warto zaznaczyć że w Europie istnieje także inny wyjątek, w państwach byłej Jugosławii 16-latkowie posiadają czynne prawo wyborcze, jeśli pracują, co jest spuścizną byłego ustroju. " Tyle tytułem wprowadzenia. Osobiście uważam, że każdy czlowiek mieszkający i żyjący w naszym kraju, powinien brać udział w wyborach. Jeśli nie głosuje, nie powinien potem narzekać na system, rząd, sejm.lub samorząd, bo nie głosując, scedował swoje prawo na głosujących i pozwolił im dokonać wyboru za siebie. A teraz pytanie? Wiedzieliście, że obywatele państw UE mieszkający na stałe w Polsce, mogą brać udział w głosowaniu do gmin i do parlamentu UE? Pozdrawiam głosujący obywatel RP..

427 czyt.
100%44
AnonimS

opublikował opowiadanie w kategorii felieton, użył 318 słów i 1910 znaków, zaktualizował 3 paź 2018

Komentarze (4)

 
 • agnes1709

  agnes1709 6 paź 2018

  Możesz mi powiedzieć, dlaczego mnie zablokowałeś? To jakiś foch?

 • AnonimS

  AnonimS 3 paź 2018

  @MrHyde Ty wiedziałeś , ja też ale wiele osób nie ma o tym.pojęcia. pozdrawiam

 • MrHyde

  MrHyde 3 paź 2018

  Wiedzieliśmy, korzystaliśmy. Dokładnie tak samo jest w wypadku Polaków mieszkających w dowolnym innym państwie EU. Niektórzy nawet głosowali w referendum za taką regulacją praw wyborczych w EU. Dawno. W 2003.

 • Obca

  Obca 3 paź 2018 ip:8121036

  Ok tego nie wiedziałam. Ale już wiem