Neutralność religijna posunięta do absurdu.

"Francja. Radio odmawia puszczenia reklamy ze słowem "chrześcijan"
Stacja radiowa nie chciała puścić reklamy, w której pada słowo "chrześcijanin"  
Francuska stacja radiowa France Inter ocenzurowała reklamę, w której pada słowo "chrześcijanin". Zaproponowano szokujące rozwiązanie.

Francuska publiczna rozgłośnia radiowa France Inter odmówiła puszczenia reklamy stowarzyszenia L’Oeuvre d’Orient. Punktem spornym okazało się słowo "chrześcijanin". Dziennik Le Figaro poinformował o tym, że stacja nie chciała, by słowo padło na antenie.

Chodzi o neutralność religijną. France Inter jest rozgłośnią świecką, w której nie porusza się kwestii religijnych. Stowarzyszenie L’Oeuvre d’Orient to z kolei organizacja non profit nastawiona na pomoc chrześcijanom na Wschodzie. Grupa działa od ponad 160 lat.

Jak podaje Le Figaro, organizacja chciała standardowo zapłacić za reklamę. Utrzymuje się z datków, a część zebranych pieniędzy przeznaczane jest na poszerzanie działalności.

Rozgłośnia uznała, że taka reklama zaburzy zasadę o neutralności religijnej. Niektórzy słuchacze mogliby poczuć się urażeni takim spotem. Zaproponowano więc rozwiązanie, na które stowarzyszenie nie wyraziło zgody.

Stacja France Inter jest wrażliwa na zaangażowanie i pragnąca wesprzeć L'Oeuvre d'Orient”, zaproponowała alternatywę, polegającą na mówieniu w materiale zamiast o wschodnich chrześcijanach - o dziele na rzecz Bliskiego Wschodu - zaproponował rzecznik prasowy radia.".   I to ma być europejska tolerancja?

AnonimS

opublikował opowiadanie w kategorii felieton, użył 262 słów i 1635 znaków.

7 komentarzy

Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Załóż darmowe konto

 • AnonimS

  "Sprawa ustawienia sporych rozmiarów menory przed Pałacem Kultury wywołała falę komentarzy – zwłaszcza w kontekście "świeckich kartek świątecznych", jakie przygotowały stołeczne władze. Pojawiły się zarzuty, że warszawski Ratusz chce pokazać Boże Narodzenie jako święta świeckie, niezwiązane z religią, jednocześnie celebrując żydowskie święto, czyli chanukę.

  – Zapalenie chanukiji symbolizuje wolność, pokój i tolerancję uczestników uroczystości. To jej światło jak zawsze będzie symbolem nadziei, która w tym roku jest nam potrzebna bardziej niż kiedykolwiek – powiedział prezydent Trzaskowski w piątkowy wieczór podczas uroczystości zapalenia pierwszego światła chanukowej menory.".  Tak wygląda świeckość ala Trzaskowski.

 • MEM

  @AnonimS "Tak wygląda świeckość ala Trzaskowski."  

  Anonimie, wziąłbyś już dał sobie spokój z tego typu rzeczami, bo po co się ośmieszać?
  Pierwsze z brzegu...

  "W sobotę po południu w Warszawie rozbłysła świąteczna iluminacja. Świetlne dekoracje można oglądać m.in. na Krakowskim Przedmieściu, Starym Mieście i na Podzamczu.  

  W inauguracji iluminacji wziął udział m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. – Życzę państwu wszystkiego dobrego, od tego dnia będziemy mieli prawdziwie świąteczną atmosferę – powiedział Trzaskowski i włączył choinkę na placu Zamkowym. Na inaugurację przyszli też tłumnie mieszkańcy stolicy i turyści."

  I co? Nie przeszkadza? (Znów pewnie będzie głowa w piasek w oczekiwaniu na to, aż się znajdzie kolejny kij tego rodzaju...)

  (źródło: rdc. pl/informacje/1300-ozdob-i-45-miliona-diod-w-stolicy-uroczyscie-rozblysla-swiateczna-iluminacja-zdjecia/ )

  Mało tego...

  "– Cieszymy się ze społecznością żydowską z rozpoczynającego się święta – święta radosnego, święta zwycięstwa – mówił Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości zapalenia świec chanukowych w Pałacu Prezydenckim, w której wzięła też udział Agata Kornhauser-Duda.  

  Przypomniał, że to śp. Prezydent Lech Kaczyński zainaugurował uroczystość zapalania świec chanukowych w Pałacu Prezydenckim w 2006 roku. – Jest to dla mnie tym większa radość, że ciesząc się wraz z Panami Rabinami, z całą społecznością żydowską, mogę zarazem wspominać także Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego Małżonkę Marię, u boku których miałem zaszczyt służyć Polsce w tamtym czasie, ponad 10 lat temu, i z myślą o których służę mojemu krajowi i wszystkim jego mieszkańcom niezależnie od tego, jakiej są narodowości – mówił. "

  (źródło: prezydent. pl/aktualnosci/wydarzenia/art,2020,uroczystosc-zapalenia-swiec-chanukowych. html)

  I co? Jakiś komentarz?

  Jesteśmy narodem wielowyznaniowym (nawet jeśli większość należy do religii chrześcijańskich), a dodatkowo, z racji naszej długiej historii, Żydzi mają swe miejsce w niej i przez to w naszej kulturze (choć przerwała to II wojna). Niestety, nie jest u nas tak jak we Francji, gdzie świeckość państwa jest zapisana w prawie, i dopóki tak nie będzie, władze mogą brać kurtuazyjny udział w różnych tego typu imprezach dotyczących różnych grup społeczeństwa.

 • MrHyde

  @MEM @AnonimS "z racji naszej długiej historii"... i z racji szczególnej historii miejsca, na którym stoi Pałac Kultury, zostawiłbym tę menorę na zawsze, albo zamiast niej postawił pokaźną gwiazdę sześcioramienną i konsekwentnie odbudowywał jeszcze większą po każdym rytualnym spaleniu przez obrońców tradycji chrześcijańskich.

 • MEM

  @MrHyde "i z racji szczególnej historii miejsca, na którym stoi Pałac Kultury, zostawiłbym tę menorę na zawsze, albo zamiast niej postawił pokaźną gwiazdę sześcioramienną i konsekwentnie odbudowywał jeszcze większą po każdym rytualnym spaleniu przez obrońców tradycji chrześcijańskich."

  Wojny domowej chcesz? :rotfl:

 • MrHyde

  @MEM "Wojny domowej chcesz?" ***** ***!  :rotfl:

 • MrHyde

  @MEM jak można obóz w Oświęcimiu obsikać krzyżem, to czemu nie zaznaczyć "byłej dzielnicy żydowskiej" gwiazdą? Tak tylko ku pamięci. Jakiej tam od razu wojny? ;)

 • MEM

  @MrHyde  
  "jak można obóz w Oświęcimiu obsikać krzyżem, to czemu nie zaznaczyć "byłej dzielnicy żydowskiej" gwiazdą? Tak tylko ku pamięci."

  No, dałby Ci naród taką pamięć, gdybyś im tę gwiazdę na czubku Pałacu umieścił... ;)  

  Choć może wielu "prawdziwych Polaków" by nie zdążyło, bo by podostawali apopleksji. ;)

  "Jakiej tam od razu wojny?"  

  Dobra, dobra... Niewiniątko... Najpierw gwiazdę na PKiN-ie, a potem tylko popcorn, cola, i dziejące się po mieście jasełka oglądać, tak? ;)

 • MrHyde

  @MEM na czubku to nie, bo za wysoko. Dudki od Bączyszkiewicza (jeśli przekręcam nazwisko, to sorry. Chodzi o typka od burd 11.11. w Warszawie. Nie chce mi się go googlować) nie dorzucą petardy. Musieliby wsiąść na drona, a to niebezpieczne ;)

 • AnonimS

  @MEM  Nie mam nic przeciw chanukowym świecom czy religii żydowskiej ( każdej innej też nie) . Ale to Trzaskowski i jego poplecznicy z KO i lewicy nie chcą żadnych religijnych symboli co ma odzwierciedlenie min. w kartce z okazji końca roku " Kartka świąteczna, a na niej: Pałac Kultury, wieżowce, palma przy rondzie de Gaulle'a, warszawska syrenka. A wszystko na tle rozgwieżdżonego nieba i półksiężyca. Do tego napis: "Warszawa na święta". Kolory? Różne odcienie granatu, czerwień oraz beż. Proste linie." Czyli albo żadnych symboli religijnych albo wszystkie.  A świąteczna iluminacja nie ma akcentów Świąt Bożego Narodzenia. Widać że trudno być neutralnym religijnie.

 • MEM

  @MrHyde "na czubku to nie, bo za wysoko. Dudki od Bączyszkiewicza (...) nie dorzucą petardy."

  Racja. :lol2:  
  PS. Bąkiewicza. ;)  

  "Musieliby wsiąść na drona, a to niebezpieczne"

  Się przejmujesz. :lol2: A niech sobie polatają, jak drzewiej kacze "debeściaki". Raz a dobrze, i będzie święty spokój.

 • MEM

  @AnonimS "Ale to Trzaskowski i jego poplecznicy z KO i lewicy nie chcą żadnych religijnych symboli co ma odzwierciedlenie min. w kartce z okazji końca roku"  

  PiS-owska propaganda już z braku tematów to dostaje zwykłego pierdolca. Nie mają o czym nadawać (Bo o czym, nie? O dziesiątkach tysięcy dodatkowych ofiar pandemii przez PiS-owskie nieudacznictwo i złodziejstwo? O tym, że Orban znów ich zrobił w bambuko i naszym kosztem ugrał, co potrzebował, a potem się znów wypiął na kurdupla i jego marionetki i trzeba było pokornie wszystko podpisać a przeca miało być "veto albo śmierć"? O tym, że pajacem z Żoliborza rządzi toruński oligarcha i paru nawiedzonych sponsorowanych przez GRU, którzy kazali mu wydać zbrodniczy wyrok via kaczy TK? O tym, że gospodarka zdycha?), to znaleźli sobie temat jakiegoś kawałka zadrukowanego papierka, wydanego okolicznościowo przez miasto, nie posiadającego symboliki religijnej i "lud" jak zwykle bzdurę kupił. No naprawdę problem... Świat oddech wstrzymał z napięcia i oczekiwania.

  "A świąteczna iluminacja nie ma akcentów Świąt Bożego Narodzenia."

  Nie, no skąd... Przecież powszechnie wiadomo, że tego rodzaju iluminacja wraz z choinką, to jest z okazji Ramadanu robiona... No litości...

  A o świeczkach zapalonych przez kaczy długopis z okazji tej samej Chanuki to ani słowa? Niewygodne, nie...? ;)

 • AnonimS

  @MEM jeszcze raz powtarzam . Nie mam nic przeciwko tej tradycji.  Poza tym iluminacja bez akcentów religijnych nie nazywam świąteczną.

 • MEM

  @AnonimS "jeszcze raz powtarzam . Nie mam nic przeciwko tej tradycji."

  No ale przecież "niepolska", "niekatolicka" itd. Od wczoraj tzw. "prawdziwi Polacy" oraz "prawdziwi katolicy" wołają, że wszystkiemu winni Żydzi-wrogowie Polski, ustawa 447, czy coś w ten deseń? Ci sami katolicy-patrioci wrzeszczą też o wykorzenianiu chrześcijaństwa i kościoła w Polsce (sam przecież za nimi to całkiem niedawno tutaj powtarzałeś, że się chrześcijaństwo wszędzie zwalcza). A tu masz... Duda żydowskie świeczki pali, L. Kaczyńskim się zasłaniając, bo robił to samo... No i jak tu krytykować kogokolwiek innego w takiej sytuacji za to samo... Jak żyć, premierze... ;)  
  No to zostaje "nie mieć nic przeciwko tej tradycji".  
  Ech, Anonimie, Anonimie... :)

  "Poza tym iluminacja bez akcentów religijnych nie nazywam świąteczną."

  To jest Twój problem. Praktycznie każdy zapytany, jednoznacznie to kojarzy, i oboje o tym wiemy.

 • MEM

  @AnonimS Zresztą, za Wikipedią:

  "Choinka – ustrojone drzewko świerku lub jodły (rzadziej sosny), naturalne lub sztuczne, pierwotnie wiązane z przedchrześcijańską tradycją ludową i kultem wiecznie zielonego drzewka, a obecnie będące nieodłączną ozdobą w czasie świąt Bożego Narodzenia.
  (...)
  Gwiazda Betlejemska, którą umieszczano na szczycie drzewka od ubiegłego wieku, miała pomagać w powrotach do domu z dalekich stron.
  (...)
  Oświetlenie choinki broniło dostępu złym mocom, a także miało odwrócić nieżyczliwe spojrzenia ludzi (zły urok). W chrześcijańskiej symbolice religijnej wskazywało natomiast na Chrystusa, który według tych wierzeń miał być światłem dla pogan.
  (...)
  Samo żywe drzewko stało się w chrześcijaństwie symbolem Chrystusa jako źródła życia."

  Ma choinka postawiona w Warszawie gwiazdę na szczycie i oświetlenie? Ma. To o co chodzi? Przecież to są akcenty religijne. Co ma w końcu na niej wisieć? Zakonnica czy co...

 • MrHyde

  @MEM dodajmy, że Chanuka to święto świateł, czyli cała ta warszawska iluminacja (omg, Illuminati?!) jest z okazji żydowskiego święta. Ach, żydzi, masoni  :help:!

 • MEM

  @MrHyde "dodajmy, że Chanuka to święto świateł, czyli cała ta warszawska iluminacja (omg, Illuminati?!) jest z okazji żydowskiego święta. Ach, żydzi, masoni"

  I cykliści... nie zapominaj o cyklistach. ;)

  A co do żydowskiego święta, to tak  – to jakoś "prawdziwym Polakom i katolikom" umyka. ;) Podobnie jak to, że to nie jest prawdziwa polska wiara, bo jest przecież nabyta i w dodatku siłą została wprowadzona.

 • MrHyde

  @MEM "nie jest prawdziwa polska wiara, bo jest przecież nabyta" - nie wyzbyłaś się jeszcze tego (błędnego) mainstreamowego zabobonu? ;) Otóż, i to jest oczywiste, jak tylko się trochę ruszy głową, Jezus i Jan Chrzciciel nie byli Żydami! Byli misjonarzami przybyłymi do Judei z misją z kraju prawdziwej wiary. I, jak wiesz doskonale - nawet mainstream tego nie neguje - zostali brutalnie odrzuceni przez niewiernych syjonszatanów. Dobrze przyjęli ich tylko Mandejczycy - nauczyli się myć w rzece co niedzielę - i dlatego musieli uciekać na wygnanie. Nie dlatego, że ich pogonili Rzymianie i Greko-żydzi Heroda, tylko ksenofobiczny żydowski plebs i motłoch. No, a skąd przybyli ci Jan i Jezus? Ano z tych samych okolic, z których pochodziła późniejsza słynna para misjonarzy (oczywiście nie prawdziwych misjonarzy tylko nędznych naśladowników) Cyryl i Metody. Jezus w tej parze był tak jakby Cyrylem, a Jan jego Metodym. Ze słowiańszczyzny przyszli, która wtedy była o wiele większa i silniejsza niż teraz. Z kraju, gdzie są rzeki, a zimą przeręble. Gdzie się kąpie co niedzielę, a nie tylko w dzień kąpielny nazywany przez mainstream dniem Kupały - jeszcze jeden bożek narzucony nam przez judo-chrześcijańskich pogan! No i, gdzie Jan nie był żadnym świętym, ani jakims innym wynalazkiem, tylko normalnym bogiem. ;)

 • MEM

  @MrHyde "nie wyzbyłaś się jeszcze tego (błędnego) mainstreamowego zabobonu?"

  No jakoś nie mogę... :lol2:

  "Otóż, i to jest oczywiste, jak tylko się trochę ruszy głową, Jezus i Jan Chrzciciel nie byli Żydami! Byli misjonarzami przybyłymi do Judei z misją z kraju prawdziwej wiary."

  A, no tak... – Wielka Lechia ich posłała. ;)

  Ale to opisywanie dziejów Ci dobrze idzie. Gdybyś się tak przysiadł, to mógłbyś z powodzeniem napisać jakąś "świętą księgę" jako podstawę nowej religii. Potem wystarczy sobie kupić jakiś kawałek ziemi (najlepiej na wysokim wzgórzu), z datków pierwszych wiernych postawić maszt radiowy, i interes się kręci bez względu na koniunkturę... A za parę setek lat mógłby to być następca Watykanu. ;)
  Nawet imię masz odpowiednie na pierwszego papę nowej religii. ;)  

  Tak że, marnujesz okazję życia: kasa, panienki, władza, zapisanie się w historii świata... I wszystko to odrzucone za "dżiny 6,50€ + 13€ za przycięcie u krawcowej". ;)

 • AnonimS

  @MEM mój punkt widzenia.

 • MrHyde

  @MEM Wielka Lechia to lipa. Misje wychodziły z Macedonii. ;)

 • AlexAthame

  Kiedyś się mówiło: Są takie wypadki, że garbaty garbatego położy na obie łopatki. I drugie: Nie takie rzeczy ze szwagrem po pijaki robili. Ale te czasy przeminęły. W Angielskich szpitalach nie wolno mówić matka czy ojciec, tylko opiekun pierwszy czy drugi. Sprawozdawca sportowy Tomaszewski nazwał Ryszarda Szurkowskiego cudownym dzieckiem dwóch pedałów. Teraz gdyby tak powiedział? OMG. Dymisja dożywotnia. Disney  
  przyjął zaniepokojenie niezwykle nowoczaśnie myślacej grupy LGBTQ, że w pierwszym z nowej serii filmie Gwiezdne wojny nie występuje żaden charakter nieheteroseksualny. Chrześcijanin to przeważnie rasista, przeciwny związku dwóch mężczyzn czy kobiet, przeważnie antysemita, Przeciwny tatuażom, piciu alkoholu, paleniu papierosów, przekuwaniu ciała, przeciwny współżyciu ze zwierzętami, współżyciu seksualnemu z dziećmi, jedzeniu ludzi, chyba najgorsze, że jeżeli już jest orientacji hetero to wspóżyje RÓWNIEŻ po to by mieć dzieci i jak już kobieta jest w ciąży to chce by urodziła. Popiera takie tam i inne straszne zabobony, to wcale się nie dziwię, że ich skrytykowali. Też bym skrytykował, ale jestem chrześcijaninem. :cray:  :smiech2: Staram się być nowoczesny więc pozostawiam czytającym wybrać odpowiednią emotkę.

 • AnonimS

  @AlexAthame to jest jawna walka o wykluczenia chrześcijaństwa z "nowoczesnego" społeczeństwa. Co.najciekawsze wszystkie państwa gwarantują wolność sumienia i wyznania. "Religia we Francji – historycznie najważniejszym wyznaniem w kraju jest katolicyzm. Największą mniejszość religijną stanowią muzułmanie. Do innych większych grup należą: protestanci, prawosławni, ormianie, żydzi i buddyści. Według różnych badań około 35–45% ludności nie wyznaje żadnej religii. "

 • AlexAthame

  @AnonimS Moim zdaniem, specjalnie tak piszę, bo kilka razy mówiłes, że mówię autorytatywnie, to nie chrześcijaństwo chcą wykluczyć tylko Boga. Z muzułmanami na razie nie zaczynają

 • MEM

  @AnonimS "to jest jawna walka o wykluczenia chrześcijaństwa z "nowoczesnego" społeczeństwa."

  Nie jest. Chrześcijaństwo (a w zasadzie nie tyle ono, co kościoły należące do poszczególnych odłamów chrześcijaństwa – czyli takie "chrześcijaństwo zinstytucjonalizowane" ) samo się z tego społeczeństwa wyklucza przez to co głosi, jak głosi, oraz przez mieszanie się do polityki. To zraża do niego ludzi, bo to już nie czasy średniowiecza gdy społeczeństwo było w większości niewykształcone, i odwracają się oni sami od kościoła (czy to od wczoraj się mówi, że nikt tak nie zniechęca ludzi od kościoła, jak PiS, Rydzyk i kler ostentacyjnie pasożytujący na społeczeństwie i na każdym kroku udowadniający, że nie ma nic wspólnego z naukami jakie teoretycznie kościół powinien głosić?).

  A walka wcale nie toczy się o "wykluczenie chrześcijaństwa z "nowoczesnego" społeczeństwa"", bo to czystej wody demagogia, tylko o to, by chrześcijaństwo miało swoje miejsce w szeregu (porządku społecznym) i nie wychylało się z niego w swych próbach narzucania wszystkim swojego światopoglądu, zamordyzmu i władzy. A to są dwie różne rzeczy. I zarzuty typu: "chcą wykluczyć chrześcijaństwo", są właśnie demagogiczne i bezsensowne. Przypominają powtarzane jak mantrę brednie kościoła o legalnej aborcji. Bo wbrew temu, co kościół bredzi, legalna aborcja przecież nie będzie zmuszać jakimś nakazem do usuwania ciąży tych, którzy nie chcą jej usunąć, tylko będzie dawała taką możliwość (a i to na ogół w uzasadnionych przypadkach a nie we wszystkich) tym, którzy się na to zdecydują. I tak samo, analogicznie, nikt nie chce wykluczyć chrześcijaństwa, bo to nie o to wcale chodzi, ludzie wierzący nadal będą mogli kultywować swoje wierzenia i żyć według "nauk kościoła", chodzi jedynie o to, by zarówno kościół jak i wierzący ograniczali to do samych siebie, a nie "uszczęśliwiali" na siłę (i to dosłowną) innych, a już tym bardziej nie "uszczęśliwiali" społeczeństwa kościelną patologią oraz równie patologicznymi związkami kościoła z polityką. Nikt tu nie zabroni nikomu samej wiary.

  Dlatego ta państwowa francuska stacja postąpiła słusznie. Jest zakaz promowania dowolnej religii przez władze państwowe i państwowe media, bo państwo ma być świeckie, gdyż jest ono dla wszystkich, a nie tylko dla wyznawców danej religii, co gwarantuje równość traktowania obywateli, a nie tak jak u nas nazistowskiego dzielenia na "gorszy i lepszy sort", to się ich nie promuje i wszystkim wychodzi to na zdrowie. Nie ma w tym jakiegoś antychrześcijańskiego, czy prześladującego chrześcijan działania. Chrześcijanie mają przecież całkowite prawo do swego kultu na terenie Francji, ludzie mają też prawo do tego, by się do tej religii przyłączyć, i nikt im w tym w żaden sposób nie przeszkadza.

 • AnonimS

  @MEM to nie dotyczy tylko Polski a całego świata . Wszędzie chrześcijaństwo jest zwalczane. Nie tylko przez ateistów ale też przez islam.

 • MEM

  @AnonimS "to nie dotyczy tylko Polski a całego świata . Wszędzie chrześcijaństwo jest zwalczane. Nie tylko przez ateistów ale też przez islam."

  Ale to jest normalne, że poszczególne światopoglądy ścierają się ze sobą (w tym także i zbrojnie). Niekoniecznie wynika z czegoś w rodzaju zmowy mającej "wykluczyć chrześcijaństwo".  

  Tym bardziej, że z perspektywy ateisty/muzułmanina/kogoś tam jeszcze działania kościoła wyglądają pewnie podobnie. I jakoś chrześcijanie nie mają z tym wtedy problemu. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia? ;)

 • MrHyde

  @MEM "Wszędzie chrześcijaństwo jest zwalczane" - wszędzie czyli gdzie i przez kogo?

 • MEM

  @MrHyde ""Wszędzie chrześcijaństwo jest zwalczane" - wszędzie czyli gdzie i przez kogo?"

  Zły adres. ;)

 • MrHyde

  @AnonimS "Wszędzie chrześcijaństwo jest zwalczane" wszędzie, czyli gdzie?

 • MrHyde

  @MEM naprawone ;)

 • MrHyde

  Ta organizacja zapuściła już macki w Polsce:
  "DZIEŁO DLA ORIENTU jest stowarzyszeniem założonym w 2019 r. pod patronatem arcybiskupa krakowskiego Marka Jędraszewskiego.  Jego celem jest pomoc chrześcijanom na Bliskim Wschodzie".

 • MEM

  @MrHyde ""DZIEŁO DLA ORIENTU jest stowarzyszeniem założonym w 2019 r. pod patronatem arcybiskupa krakowskiego Marka Jędraszewskiego. Jego celem jest pomoc chrześcijanom na Bliskim Wschodzie"."

  I wszystko jasne... ;)

 • nefer

  Mieli racje w tej stacji. A ta organizacja dobroczynna powinna pomagac wszystkim cierpiacym na Bliskim Wschodzie, a nie tylko wybranym wedlug kryteriow religijnych ( jak zaproponowano w tej drugiej wersji reklamy). Ale to nie odpowiadalo "reklamodawcy", najwidoczniej nie tyle pomagaja, co raczej misjonarzuja.

 • AnonimS

  @nefer masz prawo mieć do własnego osądu. Pozdrawiam

 • nefer

  @AnonimS Wiesz, patrzac z punktu widzenia tamtejszych ludzi ( na Wschodzie), to wspomniane francuskie towarzystwo dla mnie kojarzy sie z Towarzystwem Krzewienia Niemczyzny na Kresach Wschodnich, czyli z oslawiona Hakatą. W koncu ona tez niosla na Wschod tzw. "wyzsza kulture". Ale w Polsce mamy na jej temat inne zdanie.

 • MEM

  "I to ma być europejska tolerancja?"

  Nie. To jest poszanowanie prawa.

  Stoi jak byk napisane, że państwo jest świeckie? To w czym widzisz problem?

  Co więcej, skoro to była organizacja chrześcijańska (ta, co się chciała reklamować), to działając od dawna we Francji (za wirtualnemedia. pl: "L'Oeuvre d'Orient, stowarzyszenie non-profit, działające od 164 lat" ), zapewne doskonale wiedziała, jakie jest tam prawo. Czyli wygląda to na prowokację – "wiemy, że takie jest prawo, ale i tak to zrobimy, a potem zaczniemy płakać po mediach, że to "brak tolerancji"".

 • MrHyde

  Znowu straszysz. Zapomniałeś dodać, że we Francji zakonnica nie może wejść do publicznej szkoły w habicie i welonie, a nauczyciele z krzyżykiem na szyi. Tak się tam prześladuje chrześcijan i, o zgrozo!, chrześcijanie tam jeszcze żyją, nie uciekają nad Wisłę! Ach, Ordo Iurisie Mordo Ziobro, jak to możliwe? Jak oni tak mogą, te pomału ugotowane żaby?!  :rotfl:

 • AnonimS

  @MrHyde nie straszę jeno informuję. A uczeń może mieć krzyżyk ?

 • AnonimS

  @MrHyde ciekawe czy jakby reklamowali pomoc dla homoseksualistów też by tak zareagowali

 • MrHyde

  @AnonimS chyba nie. Osobiście nie sprawdzałem, Ale zakaz symboli religijmych (w tym chust na głowie) obowiązuje już ze 20 lat.

 • merlin

  Faktycznie przesada ale na naszym podwórku jest jeszcze gorzej, tylko w drugą stronę. Może kiedyś doczekam się telewizji neutralnej światopoglądowo?  Telewizji , która  nie robi ludziom wody z mózgu. ;)  
  Ciekawe co TVP zaproponowałaby w zamian za wzywanie do obrony kościołów" przed rozpasanym motłochem" -słowa jej prezesa. ;)

 • MEM

  @merlin "Faktycznie przesada"  

  Nie przesada. France Inter jest stacją państwową i finansowaną z francuskiego budżetu. Po prostu przestrzega prawa, w którym państwo jest świeckie. Nie reklamuje żadnych religijnych organizacji, nie tylko chrześcijańskich.

 • MrHyde

  @MEM jeszcze życzliwie stacja radiowa podpowiedziała reklamodawcy, jak poprawić materiał: zaproponowała alternatywę, polegającą na mówieniu w materiale zamiast o wschodnich chrześcijanach - o dziele na rzecz Bliskiego Wschodu - zaproponował rzecznik prasowy radia." Czego się więc, @AnonimS, czepiasz?

 • MEM

  @MrHyde "jeszcze życzliwie stacja radiowa podpowiedziała reklamodawcy, jak poprawić materiał:"

  No popatrz, jacy bezczelni... :lol2:  

  A swoją drogą, we Francji działają chrześcijańskie rozgłośnie radiowe. Czemu tam się reklamodawca nie zgłosił. Przecież to tam ma najlepszy target, który byłby tematem zainteresowany.
  Ustawka jak nic.