Neutralność religijna posunięta do absurdu.

"Francja. Radio odmawia puszczenia reklamy ze słowem "chrześcijan"
Stacja radiowa nie chciała puścić reklamy, w której pada słowo "chrześcijanin"  
Francuska stacja radiowa France Inter ocenzurowała reklamę, w której pada słowo "chrześcijanin". Zaproponowano szokujące rozwiązanie.

Francuska publiczna rozgłośnia radiowa France Inter odmówiła puszczenia reklamy stowarzyszenia L’Oeuvre d’Orient. Punktem spornym okazało się słowo "chrześcijanin". Dziennik Le Figaro poinformował o tym, że stacja nie chciała, by słowo padło na antenie.

Chodzi o neutralność religijną. France Inter jest rozgłośnią świecką, w której nie porusza się kwestii religijnych. Stowarzyszenie L’Oeuvre d’Orient to z kolei organizacja non profit nastawiona na pomoc chrześcijanom na Wschodzie. Grupa działa od ponad 160 lat.

Jak podaje Le Figaro, organizacja chciała standardowo zapłacić za reklamę. Utrzymuje się z datków, a część zebranych pieniędzy przeznaczane jest na poszerzanie działalności.

Rozgłośnia uznała, że taka reklama zaburzy zasadę o neutralności religijnej. Niektórzy słuchacze mogliby poczuć się urażeni takim spotem. Zaproponowano więc rozwiązanie, na które stowarzyszenie nie wyraziło zgody.

Stacja France Inter jest wrażliwa na zaangażowanie i pragnąca wesprzeć L'Oeuvre d'Orient”, zaproponowała alternatywę, polegającą na mówieniu w materiale zamiast o wschodnich chrześcijanach - o dziele na rzecz Bliskiego Wschodu - zaproponował rzecznik prasowy radia.".   I to ma być europejska tolerancja?

AnonimS

opublikował opowiadanie w kategorii felieton, użył 262 słów i 1635 znaków.

4 komentarze

Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Załóż darmowe konto

 • AnonimS

  "Sprawa ustawienia sporych rozmiarów menory przed Pałacem Kultury wywołała falę komentarzy – zwłaszcza w kontekście "świeckich kartek świątecznych", jakie przygotowały stołeczne władze. Pojawiły się zarzuty, że warszawski Ratusz chce pokazać Boże Narodzenie jako święta świeckie, niezwiązane z religią, jednocześnie celebrując żydowskie święto, czyli chanukę.

  – Zapalenie chanukiji symbolizuje wolność, pokój i tolerancję uczestników uroczystości. To jej światło jak zawsze będzie symbolem nadziei, która w tym roku jest nam potrzebna bardziej niż kiedykolwiek – powiedział prezydent Trzaskowski w piątkowy wieczór podczas uroczystości zapalenia pierwszego światła chanukowej menory.".  Tak wygląda świeckość ala Trzaskowski.

  14 gru 2020

 • MEM

  @AnonimS "Tak wygląda świeckość ala Trzaskowski."  

  Anonimie, wziąłbyś już dał sobie spokój z tego typu rzeczami, bo po co się ośmieszać?
  Pierwsze z brzegu...

  "W sobotę po południu w Warszawie rozbłysła świąteczna iluminacja. Świetlne dekoracje można oglądać m.in. na Krakowskim Przedmieściu, Starym Mieście i na Podzamczu.  

  W inauguracji iluminacji wziął udział m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. – Życzę państwu wszystkiego dobrego, od tego dnia będziemy mieli prawdziwie świąteczną atmosferę – powiedział Trzaskowski i włączył choinkę na placu Zamkowym. Na inaugurację przyszli też tłumnie mieszkańcy stolicy i turyści."

  I co? Nie przeszkadza? (Znów pewnie będzie głowa w piasek w oczekiwaniu na to, aż się znajdzie kolejny kij tego rodzaju...)

  (źródło: rdc. pl/informacje/1300-ozdob-i-45-miliona-diod-w-stolicy-uroczyscie-rozblysla-swiateczna-iluminacja-zdjecia/ )

  Mało tego...

  "– Cieszymy się ze społecznością żydowską z rozpoczynającego się święta – święta radosnego, święta zwycięstwa – mówił Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości zapalenia świec chanukowych w Pałacu Prezydenckim, w której wzięła też udział Agata Kornhauser-Duda.  

  Przypomniał, że to śp. Prezydent Lech Kaczyński zainaugurował uroczystość zapalania świec chanukowych w Pałacu Prezydenckim w 2006 roku. – Jest to dla mnie tym większa radość, że ciesząc się wraz z Panami Rabinami, z całą społecznością żydowską, mogę zarazem wspominać także Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego Małżonkę Marię, u boku których miałem zaszczyt służyć Polsce w tamtym czasie, ponad 10 lat temu, i z myślą o których służę mojemu krajowi i wszystkim jego mieszkańcom niezależnie od tego, jakiej są narodowości – mówił. "

  (źródło: prezydent. pl/aktualnosci/wydarzenia/art,2020,uroczystosc-zapalenia-swiec-chanukowych. html)

  I co? Jakiś komentarz?

  Jesteśmy narodem wielowyznaniowym (nawet jeśli większość należy do religii chrześcijańskich), a dodatkowo, z racji naszej długiej historii, Żydzi mają swe miejsce w niej i przez to w naszej kulturze (choć przerwała to II wojna). Niestety, nie jest u nas tak jak we Francji, gdzie świeckość państwa jest zapisana w prawie, i dopóki tak nie będzie, władze mogą brać kurtuazyjny udział w różnych tego typu imprezach dotyczących różnych grup społeczeństwa.

  14 gru 2020

 • MEM

  @KontoUsunięte "i z racji szczególnej historii miejsca, na którym stoi Pałac Kultury, zostawiłbym tę menorę na zawsze, albo zamiast niej postawił pokaźną gwiazdę sześcioramienną i konsekwentnie odbudowywał jeszcze większą po każdym rytualnym spaleniu przez obrońców tradycji chrześcijańskich."

  Wojny domowej chcesz? :rotfl:

  14 gru 2020

 • MEM

  @KontoUsunięte  
  "jak można obóz w Oświęcimiu obsikać krzyżem, to czemu nie zaznaczyć "byłej dzielnicy żydowskiej" gwiazdą? Tak tylko ku pamięci."

  No, dałby Ci naród taką pamięć, gdybyś im tę gwiazdę na czubku Pałacu umieścił... ;)  

  Choć może wielu "prawdziwych Polaków" by nie zdążyło, bo by podostawali apopleksji. ;)

  "Jakiej tam od razu wojny?"  

  Dobra, dobra... Niewiniątko... Najpierw gwiazdę na PKiN-ie, a potem tylko popcorn, cola, i dziejące się po mieście jasełka oglądać, tak? ;)

  14 gru 2020

 • AnonimS

  @MEM  Nie mam nic przeciw chanukowym świecom czy religii żydowskiej ( każdej innej też nie) . Ale to Trzaskowski i jego poplecznicy z KO i lewicy nie chcą żadnych religijnych symboli co ma odzwierciedlenie min. w kartce z okazji końca roku " Kartka świąteczna, a na niej: Pałac Kultury, wieżowce, palma przy rondzie de Gaulle'a, warszawska syrenka. A wszystko na tle rozgwieżdżonego nieba i półksiężyca. Do tego napis: "Warszawa na święta". Kolory? Różne odcienie granatu, czerwień oraz beż. Proste linie." Czyli albo żadnych symboli religijnych albo wszystkie.  A świąteczna iluminacja nie ma akcentów Świąt Bożego Narodzenia. Widać że trudno być neutralnym religijnie.

  14 gru 2020

 • MEM

  @KontoUsunięte "na czubku to nie, bo za wysoko. Dudki od Bączyszkiewicza (...) nie dorzucą petardy."

  Racja. :lol2:  
  PS. Bąkiewicza. ;)  

  "Musieliby wsiąść na drona, a to niebezpieczne"

  Się przejmujesz. :lol2: A niech sobie polatają, jak drzewiej kacze "debeściaki". Raz a dobrze, i będzie święty spokój.

  14 gru 2020

 • MEM

  @AnonimS "Ale to Trzaskowski i jego poplecznicy z KO i lewicy nie chcą żadnych religijnych symboli co ma odzwierciedlenie min. w kartce z okazji końca roku"  

  PiS-owska propaganda już z braku tematów to dostaje zwykłego pierdolca. Nie mają o czym nadawać (Bo o czym, nie? O dziesiątkach tysięcy dodatkowych ofiar pandemii przez PiS-owskie nieudacznictwo i złodziejstwo? O tym, że Orban znów ich zrobił w bambuko i naszym kosztem ugrał, co potrzebował, a potem się znów wypiął na kurdupla i jego marionetki i trzeba było pokornie wszystko podpisać a przeca miało być "veto albo śmierć"? O tym, że pajacem z Żoliborza rządzi toruński oligarcha i paru nawiedzonych sponsorowanych przez GRU, którzy kazali mu wydać zbrodniczy wyrok via kaczy TK? O tym, że gospodarka zdycha?), to znaleźli sobie temat jakiegoś kawałka zadrukowanego papierka, wydanego okolicznościowo przez miasto, nie posiadającego symboliki religijnej i "lud" jak zwykle bzdurę kupił. No naprawdę problem... Świat oddech wstrzymał z napięcia i oczekiwania.

  "A świąteczna iluminacja nie ma akcentów Świąt Bożego Narodzenia."

  Nie, no skąd... Przecież powszechnie wiadomo, że tego rodzaju iluminacja wraz z choinką, to jest z okazji Ramadanu robiona... No litości...

  A o świeczkach zapalonych przez kaczy długopis z okazji tej samej Chanuki to ani słowa? Niewygodne, nie...? ;)

  14 gru 2020

 • AnonimS

  @MEM jeszcze raz powtarzam . Nie mam nic przeciwko tej tradycji.  Poza tym iluminacja bez akcentów religijnych nie nazywam świąteczną.

  14 gru 2020

 • MEM

  @AnonimS "jeszcze raz powtarzam . Nie mam nic przeciwko tej tradycji."

  No ale przecież "niepolska", "niekatolicka" itd. Od wczoraj tzw. "prawdziwi Polacy" oraz "prawdziwi katolicy" wołają, że wszystkiemu winni Żydzi-wrogowie Polski, ustawa 447, czy coś w ten deseń? Ci sami katolicy-patrioci wrzeszczą też o wykorzenianiu chrześcijaństwa i kościoła w Polsce (sam przecież za nimi to całkiem niedawno tutaj powtarzałeś, że się chrześcijaństwo wszędzie zwalcza). A tu masz... Duda żydowskie świeczki pali, L. Kaczyńskim się zasłaniając, bo robił to samo... No i jak tu krytykować kogokolwiek innego w takiej sytuacji za to samo... Jak żyć, premierze... ;)  
  No to zostaje "nie mieć nic przeciwko tej tradycji".  
  Ech, Anonimie, Anonimie... :)

  "Poza tym iluminacja bez akcentów religijnych nie nazywam świąteczną."

  To jest Twój problem. Praktycznie każdy zapytany, jednoznacznie to kojarzy, i oboje o tym wiemy.

  14 gru 2020

 • MEM

  @AnonimS Zresztą, za Wikipedią:

  "Choinka – ustrojone drzewko świerku lub jodły (rzadziej sosny), naturalne lub sztuczne, pierwotnie wiązane z przedchrześcijańską tradycją ludową i kultem wiecznie zielonego drzewka, a obecnie będące nieodłączną ozdobą w czasie świąt Bożego Narodzenia.
  (...)
  Gwiazda Betlejemska, którą umieszczano na szczycie drzewka od ubiegłego wieku, miała pomagać w powrotach do domu z dalekich stron.
  (...)
  Oświetlenie choinki broniło dostępu złym mocom, a także miało odwrócić nieżyczliwe spojrzenia ludzi (zły urok). W chrześcijańskiej symbolice religijnej wskazywało natomiast na Chrystusa, który według tych wierzeń miał być światłem dla pogan.
  (...)
  Samo żywe drzewko stało się w chrześcijaństwie symbolem Chrystusa jako źródła życia."

  Ma choinka postawiona w Warszawie gwiazdę na szczycie i oświetlenie? Ma. To o co chodzi? Przecież to są akcenty religijne. Co ma w końcu na niej wisieć? Zakonnica czy co...

  14 gru 2020

 • MEM

  @KontoUsunięte "dodajmy, że Chanuka to święto świateł, czyli cała ta warszawska iluminacja (omg, Illuminati?!) jest z okazji żydowskiego święta. Ach, żydzi, masoni"

  I cykliści... nie zapominaj o cyklistach. ;)

  A co do żydowskiego święta, to tak  – to jakoś "prawdziwym Polakom i katolikom" umyka. ;) Podobnie jak to, że to nie jest prawdziwa polska wiara, bo jest przecież nabyta i w dodatku siłą została wprowadzona.

  14 gru 2020

 • MEM

  @KontoUsunięte "nie wyzbyłaś się jeszcze tego (błędnego) mainstreamowego zabobonu?"

  No jakoś nie mogę... :lol2:

  "Otóż, i to jest oczywiste, jak tylko się trochę ruszy głową, Jezus i Jan Chrzciciel nie byli Żydami! Byli misjonarzami przybyłymi do Judei z misją z kraju prawdziwej wiary."

  A, no tak... – Wielka Lechia ich posłała. ;)

  Ale to opisywanie dziejów Ci dobrze idzie. Gdybyś się tak przysiadł, to mógłbyś z powodzeniem napisać jakąś "świętą księgę" jako podstawę nowej religii. Potem wystarczy sobie kupić jakiś kawałek ziemi (najlepiej na wysokim wzgórzu), z datków pierwszych wiernych postawić maszt radiowy, i interes się kręci bez względu na koniunkturę... A za parę setek lat mógłby to być następca Watykanu. ;)
  Nawet imię masz odpowiednie na pierwszego papę nowej religii. ;)  

  Tak że, marnujesz okazję życia: kasa, panienki, władza, zapisanie się w historii świata... I wszystko to odrzucone za "dżiny 6,50€ + 13€ za przycięcie u krawcowej". ;)

  15 gru 2020

 • AnonimS

  @MEM mój punkt widzenia.

  15 gru 2020

 • nefer

  Mieli racje w tej stacji. A ta organizacja dobroczynna powinna pomagac wszystkim cierpiacym na Bliskim Wschodzie, a nie tylko wybranym wedlug kryteriow religijnych ( jak zaproponowano w tej drugiej wersji reklamy). Ale to nie odpowiadalo "reklamodawcy", najwidoczniej nie tyle pomagaja, co raczej misjonarzuja.

  8 gru 2020

 • AnonimS

  @nefer masz prawo mieć do własnego osądu. Pozdrawiam

  8 gru 2020

 • nefer

  @AnonimS Wiesz, patrzac z punktu widzenia tamtejszych ludzi ( na Wschodzie), to wspomniane francuskie towarzystwo dla mnie kojarzy sie z Towarzystwem Krzewienia Niemczyzny na Kresach Wschodnich, czyli z oslawiona Hakatą. W koncu ona tez niosla na Wschod tzw. "wyzsza kulture". Ale w Polsce mamy na jej temat inne zdanie.

  8 gru 2020

 • MEM

  "I to ma być europejska tolerancja?"

  Nie. To jest poszanowanie prawa.

  Stoi jak byk napisane, że państwo jest świeckie? To w czym widzisz problem?

  Co więcej, skoro to była organizacja chrześcijańska (ta, co się chciała reklamować), to działając od dawna we Francji (za wirtualnemedia. pl: "L'Oeuvre d'Orient, stowarzyszenie non-profit, działające od 164 lat" ), zapewne doskonale wiedziała, jakie jest tam prawo. Czyli wygląda to na prowokację – "wiemy, że takie jest prawo, ale i tak to zrobimy, a potem zaczniemy płakać po mediach, że to "brak tolerancji"".

  8 gru 2020

 • merlin

  Faktycznie przesada ale na naszym podwórku jest jeszcze gorzej, tylko w drugą stronę. Może kiedyś doczekam się telewizji neutralnej światopoglądowo?  Telewizji , która  nie robi ludziom wody z mózgu. ;)  
  Ciekawe co TVP zaproponowałaby w zamian za wzywanie do obrony kościołów" przed rozpasanym motłochem" -słowa jej prezesa. ;)

  8 gru 2020

 • MEM

  @merlin "Faktycznie przesada"  

  Nie przesada. France Inter jest stacją państwową i finansowaną z francuskiego budżetu. Po prostu przestrzega prawa, w którym państwo jest świeckie. Nie reklamuje żadnych religijnych organizacji, nie tylko chrześcijańskich.

  8 gru 2020

 • MEM

  @KontoUsunięte "jeszcze życzliwie stacja radiowa podpowiedziała reklamodawcy, jak poprawić materiał:"

  No popatrz, jacy bezczelni... :lol2:  

  A swoją drogą, we Francji działają chrześcijańskie rozgłośnie radiowe. Czemu tam się reklamodawca nie zgłosił. Przecież to tam ma najlepszy target, który byłby tematem zainteresowany.
  Ustawka jak nic.

  8 gru 2020