Dokąd może zaprowadzić ludzkość genetyka i uzyskiwanie zarodków w laboratoriach ?

"Chińczycy stworzyli krzyżówkę małpy i świni. Udało im się to dzięki wszczepieniu komórek macierzystych małpy (makaka krabożernego) do pięciodniowych embrionów świni. Tak przygotowane zarodki wszczepiono następnie lochom. W efekcie na świat przyszły dwie chimery. I chociaż prosięta przeżyły zaledwie tydzień, naukowcy twierdzą, że eksperyment zbliża ich do celu, jakim jest hodowla ludzkich narządów w ciałach zwierząt. Dokonania chińskich badaczy opisał m.in. newscientist.com.

Chimery (czyli genetyczne krzyżówki różnych gatunków) świni i małpy przyszły na świat w chińskim laboratorium Key Laboratory of Stem Cell and Reproductive Biology w Pekinie. Chociaż niewielka część komórek pochodziła od makaków krabożernych, prosięta wyglądały normalnie.

Zabieg przeszczepiania narządów jednego gatunku do drugiego nosi nazwę ksenotransplantacji. Choć może się on wydawać rodem z horroru, w przyszłości może on zapobiec niedoborom ludzkich organów do przeszczepów. Naukowcy podkreślają, że jeszcze długa droga do osiągnięcia celu."  Po przeczytaniu tego artykułu zadałem sobie pytania ? Czy i w jakich okolicznościach hodowla ludzkich narzadów w organizmach zwierząt bedzie działaniem  humanitarnym ? Jak daleko posuną się naukowcy w modyfikacjach ludzkiego genomu ?  
" GENOM -Genom człowieka – genom gatunku Homo sapiens. Składa się z 22 diploidalnych autosomów, 2 allosomów oraz MtDNA. Chromosomalny genom zawarty jest w jądrze w 23 parach chromosomów. Całkowita ilość informacji genetycznej zawartej w genomie człowieka jest mniejsza niż 800 MB. "

AnonimS

opublikował opowiadanie w kategorii felieton i obyczajowe, użył 267 słów i 1657 znaków, zaktualizował 10 gru 2019.

4 komentarze

Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Załóż darmowe konto

  • kaszmir

    Witam
    Jednym słowem detronizacja genów.  
    Poszukiwanie metod pozyskiwania narządów poprzez inżynierię tkankową, wykorzystanie komórek macierzystych, tworzenie sztucznych narządów  zawsze było dużym wezwaniem i zainteresowaniem.  
    Każda choroba u ludzi może być leczona ksenotransplantologią: mogą to być ludzie z chorobami nerek, serca, a także cukrzycy oraz Parkinsona, a także potrzebujący przeszczepu szpiku kostnego.  
    Jednak człowiek potrafi chęcią zysku pójść w stronę bardziej drastycznego eksperymentu. Czy pozyskiwanie takich hybryd będzie możliwe, a jeśli tak to czy to się może zakończyć?
    Pozdrawiam

    14 sty 2020

  • AnonimS

    @kaszmir dziękuję za komentarz.  Myślę  ze pozyskiwanie takich hybryd bedzie w blizej  nieokreslonej przyszłości możliwe. Natomiast dokąd nas to doprowadzi to aż strach myśleć.

    14 sty 2020

  • Jagna

    Tylko pytanie, czy to będzie ksenotransplantacja, bo przecież genom tego narządu, będzie taki, jak ludzki. ;)

    10 gru 2019

  • AnonimS

    @Jagna dzieki za komentarz. Chyba najgorsza opcja by byla gdyby zaplanowano genotyp stricye pod potrzeby. Robotnika. Wojownika czy cos podobnego.  Jak u pszczół.  Krolowa robotnice i trutnie

    10 gru 2019

  • Jagna

    @AnonimS nerka - wojownik, wątroba - robotnik, serce - królowa. Oj, podsunąłeś cudowny pomysł ;)

    10 gru 2019

  • Jagna

    @KontoUsunięte Touché, masz absolutną rację

    10 gru 2019

  • merlin

    @Jagna Nienasycona dobrze wybrała. ;)

    4 sty 2021

  • Margerita

    Matko święta do czego to wszystko zmierza

    10 gru 2019

  • BlackCrowe

    @Margerita do wielkiego jebudu!!!

    11 gru 2019

  • BlackCrowe

    laboRatorium.
    Popraw, proszę, brzydko wygląda.....

    10 gru 2019

  • AnonimS

    @BlackCrowe już. Dziękuję za czujność. Nie zauwazylem.bo to tekście cytowanym . Pozdrawiam

    10 gru 2019

  • BlackCrowe

    @AnonimS nie poprawiłeś tego tytułu...

    10 gru 2019

  • AnonimS

    @BlackCrowe faktycznie zaćmienie.  Teraz powinno być dobrze.

    10 gru 2019

  • BlackCrowe

    @AnonimS no i jest dobrze!

    10 gru 2019