Źróło: onet.plWyniki naukowego eksperymentu dowodzą, że seriale telewizyjne podsycają zawodowe pragnienia i warunkują życiowe wybory wielu młodych ludzi. Jednak obraz życia zawodowego płynący z telewizji jest zazwyczaj fałszywy - informuje Deutsche Welle.
Znane seriale niemieckie i amerykańskie były przedmiotem edukacyjnego eksperymentu przeprowadzonego przez Instytut Nauk o Komunikacji przy Uniwersytecie w Münster. Młodzi ludzie w serialach typu: "Gute Zeiten, schlechte Zeiten", "Desperate Housewives", "CSI Miami", "Dr. House", "Scrubs", "Emergency room" itp. pracują przeważnie w prestiżowych zawodach: w agencjach mody, reklamy, w branży medialnej, są cenionymi lekarzami, elokwentnymi adwokatami, dzielnymi policjantami. Seriale, w których głównym bohaterem byłby na przykład krawiec, szklarz czy mechanik samochodowy należałyby do zupełnych ewenementów. Fakt, że co trzeci spośród 40 mln. czynnych zawodowo w roku 2007 Niemców, był zatrudniony w produkcji, znalazł w niemieckich serialach odzwierciedlenie w postaci zaledwie 1 proc.
Ulubiony serial – ulubiona praca
Sceneria zawodowa w niemieckich serialach telewizyjnych to w 35 proc. branża zarządzania wraz z cieszącym się równie wielkim prestiżem wymiarem sprawiedliwości. W 19 proc. akcja seriali rozgrywa się w placówkach opieki zdrowotnej i społecznej. Ten sfałszowany przez telewizję obraz współczesnego świata pracy kształtuje w znaczny sposób zawodowe wyobrażenia nastolatków – szacują autorzy naukowego eksperymentu. Pragnienie młodego człowieka, aby zostać lekarzem umacnia się, im dłużej ogląda on seriale związane z pracą medyków.
Rozczarowanie rzeczywistością
Oczekiwania zawodowe młodych fanów seriali różnią się w znaczny sposób od rzeczywistego obrazu rynku pracy. Za brak zainteresowania "prostymi" zawodami naukowcy również obwiniają telewizję. - Zainteresowanie rzemiosłem wyraźnie spada dlatego, że nie odgrywa ono znaczącej roli w serialach – twierdzą badacze z uniwersytetu w Münster.
Analiza treści dotyczących wizerunku świata zawodowego w telewizyjnych serialach, jak i ankieta przeprowadzona przez autorów eksperymentu z Münster wśród 1300 uczniów udowodniły, że media, a szczególnie telewizja, w decydujący sposób i w masowych rozmiarach wpływają na wybór zawodu przez młodych ludzi.
EPD / Anna Schloemer
(TSz)
źródło: onet.pl
Dodaj komentarz