W Japonii jest ponad 40 tysięcy 100-latków

W Japonii jest ponad 40 tysięcy 100-latkówLiczba stuletnich osób w Japonii po raz pierwszy przekroczyła 40 tysięcy i wynosi blisko 40,4 tys. - wynika z opublikowanych dziś danych japońskiego ministerstwa zdrowia. To o ponad 4 tys. więcej niż w zeszłym roku i dwukrotnie więcej niż sześć lat temu.

Blisko 87 procent (35 tys.) tak wiekowych osób to kobiety. Najstarsza Japonka ma 114 lat i mieszka na Okinawie, gdzie stulatków jest proporcjonalnie dwa razy więcej niż na całym archipelagu. Zdrowe odżywianie się, którego podstawą są jarzyny, i łagodny klimat są od dawna uważane za czynniki sprzyjające długowieczności mieszkańców Okinawy.

Najstarszym Japończykiem jest 112-letni mieszkaniec Kioto, który twierdzi, że tajnik pozwalający osiągnąć długowieczność to spożywanie wszystkiego w umiarkowanych ilościach, bez wybrzydzania na niektóre rzeczy.

W Japonii jednak panuje kryzys demograficzny. Wskaźnik dzietności kobiet wyniósł tam w zeszłym roku 1,37, podczas gdy zapewnienie zastępowalności pokoleń wymaga, by kobieta urodziła co najmniej dwoje dzieci (wskaźnik dzietności 2,07).

Ludność Japonii liczy około 127 mln i wykazuje tendencję malejącą; według demografów spadnie ona do około 100 milionów do 2050 roku.

Wśród czynników sprzyjających niskiej liczbie dzieci przychodzących w Japonii na świat wymienia się brak opiekunek do dzieci i pediatrów, koszty utrzymania dziecka, emancypację kobiet, coraz większą niepewność związaną z zatrudnieniem mężczyzn i coraz rzadsze stosunki seksualne wśród par.

By zachęcić do posiadania dzieci, centroprawicowa Partia Demokratyczna, która niedawno zwyciężyła w wyborach parlamentarnych obiecuje miesięczny dodatek w wysokości 26 tys. jenów (190 euro) miesięcznie na każde dziecko aż do ukończenia przez nie szkoły.

Według danych ONZ ponad 20 procent (20,1 proc.) ludności Japonii to ludzie ponad 65-letni. Ich liczba wzrośnie do 31,3 proc. do 2030 roku.

źródło: inteira.pl

Thornyge

znalazła niusa na inteira.pl. Tagi: #Japonia #długowieczność

Dodaj komentarz