Jesteśmy mutantami - twierdzą naukowcy

Jesteśmy mutantami - twierdzą naukowcyŹróło: gazeta.plKażdy z nas ma przynajmniej 100 nowych mutacji w kodzie DNA, tak przynajmniej twierdzą naukowcy w opublikowanym właśnie w piśmie Current Biology artykule.  

Naukowcy próbują określić właściwą liczbę mutacji od 70 lat - podaje BBC. Jednak dopiero teraz, dzięki postępowi w badaniach genetycznych, możliwe jest rzetelne podanie liczby mutacji DNA. Dzięki temu możliwy będzie postęp w leczeniu różnych schorzeń, jak i wnikliwszy wgląd w naszą ewolucję.

W 1935 r. JBS Haldane przebadał grupę mężczyzn chorych na hemofilię. Wtedy spekulował, że może być 150 nowych mutacji każdego z nas. Przez lata rozwój technologii umożliwiał naukowcom rozwój w tej dziedzinie. Badano tysiące genów w chromosomie Y dwóch Chińczyków. Naukowcy wiedzieli, że byli oni daleko spokrewnieni. Ich wspólny przodek urodził się w 1805 r. Przyglądając się różnicom między Chińczykami wyróżniono od 100 do 200 nowych mutacji na osobę. Okazało się, że Halden był bliski prawdy.

Dzięki nowym odkryciom możliwy będzie postęp m.in. w leczeniu raka. - To ekscytujący czas. Możemy teraz dowiedzieć się więcej o naszej ewolucji - powiedział Joseph Nadeau z Case Western Reserve University z USA.

źródło: gazeta.pl

expeze

znalazł niusa na gazeta.pl.

Dodaj komentarz