Jajko bez jajka.

Jajko bez jajka.Źróło: ekologia.pl"Można z nich zrobić omlet, jajecznicę czy klasyczny kogel-mogel! Amerykańska firma opracowała wegańskie jajka, które ścinają się tak samo jak te tradycyjne, i podobnie smakują.

JUST Kalifornijski startup JUST, został założony w 2011 roku przez Josha Balka i Joshuę Tetricka. Ich marzeniem było stworzenie roślinnych produktów, które byłyby nie tylko zdrowsze niż ich tradycyjne odpowiedniki, ale też bardziej ekologiczne. Zaczęli od wegańskiego majonezu, „Just Mayo”, który podbił kulinarne gusta Amerykanów. Teraz triumfy święci ich jajo-podobny produkt ‒ "JUST Egg".  

Produkt JUST Egg ‒ wegańska alternatywa dla jajecznicy - jest oparty na izolacie białka fasoli mung. „Substytut jajka, który zawiera taką samą ilość białka jak jajo kurze, z bez glutenu i cholesterolu” ‒ czytamy na stronie producenta. JUST Egg ścina się tak samo jak tradycyjne jajko, i podobnie smakuje. Z jego pomocą odtworzysz dowolne jajeczne danie. Tak, nawet jajecznicę czy omlet. Smak jest na tyle obiecujący, że może być ciekawą opcję dla mięsożerców.

Poza walorami smakowymi, twórcy JUST Egg poważnie potraktowali aspekt ekologiczny ‒ produkcja JUST Egg wymaga o 77% mniej wody, a także emituje o 40% mniej gazów cieplarnianych.  

Firma JUST w ciągu trzech miesięcy od dnia premiery sprzedała ponad 2 miliony swoich wegańskich jaj.  

Zatem nic w tym dziwnego, że magazyn TIME umieścił JUST Egg na liście 10 najważniejszych ekologicznych produktów roku 2018, a Popular Science uznał JUST Egg za jedną ze 100 najlepszych innowacji 2018 roku."  


źródło: ekologia.pl/styl-zycia/ciekawostki/jajko-bez-jajka,25021.html

MEM

znalazła niusa na ekologia.pl. Tagi: #jajka #weganizm #ekologia #innowacja

2 komentarze

 
 • AnonimS

  A fuuuuuuj.... :) to to samo co seks z lalką  :P

  1 mar 2019

 • MEM

  @AnonimS "A fuuuuuuj...."

  Czy "fuj", to w sumie nie wiadomo, póki się nie spróbowało. ;)  

  "to to samo co seks z lalką"

  Przypomniał mi się odcinek Star Treka, w którym ktoś, patrząc na androida służącego w Gwiezdnej Flocie, powiedział coś w rodzaju: "syntetyczna wódka, syntetyczni komandorowie...".  
  Ta przyszłość się coraz bardziej czarno rysuje – wszędzie plastik. W jedzeniu, w sypialni... ;)

  Ale od czasu kiedy na etykiecie wędzonej kiełbasy przeczytałam, że zawiera "aromat dymu wędzarniczego", to juz chyba nic mnie nie zdziwi.

  1 mar 2019

 • AnonimS

  @MEM fakt

  1 mar 2019

 • MEM

  Jajka bez jajek, mięso bez mięsa, kawa bez kofeiny, wódka bez alkoholu...

  1 mar 2019

 • Jagna

  @MEM Przecież to samemu Mendelejewowi przypisuje się sformułowanie definicji wódki, jako 40% roztworu etanolu. ;) To jak wódka bez alkoholu? ;)

  1 mar 2019

 • MEM

  @Jagna "Przecież to samemu Mendelejewowi przypisuje się sformułowanie definicji wódki, jako 40% roztworu etanolu. To jak wódka bez alkoholu?"
    
  Wujek Google donosi, że i takie cudo wynaleziono. :) Nazywa się Seedlip. Producent reklamuje to jako: "The world's first non-alcoholic spirits" - pierwszy na świecie bezalkoholowy spirytus. Straszne czasy. ;)

  1 mar 2019

 • Jagna

  @MEM Mój ptasi móżdżek tego nie ogarnia. Produkty mają jednak bardzo estetyczne :)

  1 mar 2019

 • MEM

  @Jagna Też mi się bardzo ich design spodobał. :)

  1 mar 2019