Uczeń zablokował nauczyciela

Uczeń zablokował nauczycielaZalogował się na konta internetowe swego nauczyciela. Tam, na Allegro, Naszej Klasie i w poczcie elektronicznej swobodnie pozmieniał jego hasła dostępu. Policji tłumaczył, że to nauczyciel był nieostrożny, a on sam nie jest nawet porządnym hakerem. Teraz grozi mu do trzech lat więzienia.

Nauczyciel w kwietniu powiadomił policję o cyber włamaniu. Ci, potraktowali sprawę bardzo poważnie. W śledztwie udało się ustalić adres IP włamywacza. Wtedy okazało się, że wszystkich zmian dokonał, 18-letni uczeń szkoły, w której pracuje pokrzywdzony. W ubiegłym tygodniu policjanci zatrzymali dowcipnisia.

To miał być tylko żart

Nie chciałem wyrządzić nauczycielowi żadnej szkody - starał się wyjaśnić podczas przesłuchania zatrzymany nastolatek. Twierdził, że miał to być tylko szkolny dowcip. Na domiar złego uważał, że to nauczyciel przez swoją nieostrożność umożliwił włamanie.

Poczuł jednak skruchę zaraz po tym, jak się dowiedział, że grozi mu za to odpowiedzialność karna. Poprosił o warunkowe umorzenie postępowania na roczny okres próby. Zobowiązał się również do przeproszenia nauczyciela oraz poddania dozorowi kuratora. Ostateczną decyzję podejmie sąd.

Nie wiedział, że to karalne

Młody człowiek był bardzo zaskoczony tym, że funkcjonariuszom policji udało się go namierzyć. Był zupełnie nieświadomy tego, że taka zabawa to przestępstwo. Sądził, że jego ingerencja w sieci jest niewidoczna i nie pozostawia po sobie żadnych śladów.

Jak złamał hasła?

Chłopak podpatrzył w szkole jak jego pedagog wystukuje w komputerze szkolnym swoje hasło. Kiedy wrócił do domu, postanowił sam spróbować, już z własnego komputera wejść na konta belfra i dla żartu pozmieniać hasła. Udało się tym bardziej, że nauczyciel używał we wszystkich portalach i pocztach elektronicznych tego samego ciągu cyfr i liter. Włamywacz nie dokonał żadnych większych szkód, poza zablokowaniem dostępu.

Policja zapewnia, że zmiana zapisu istotnych informacji na nośniku komputerowym, jest przestępstwem. Za udaremnienie pokrzywdzonemu dostępu do kont internetowych, sprawcy może grozić kara pozbawienia wolności nawet do 3 lat.

bas//mat

źródło: tvn24.pl

Theatope

znalazła niusa na tvn24.pl. Tagi: #uczeń #blokada #nauczyciel

Dodaj komentarz