Szczur saper. Zajmuje się wykrywaniem min i właśnie otrzymał złoty medal

Szczur saper. Zajmuje się wykrywaniem min i właśnie otrzymał złoty medalByły psy, były gołębie, były konie, był kot, a teraz do tego zacnego grona dołącza szczur. Przedstawiciel tego gatunku jest żywym detektorem min i właśnie został odznaczony prestiżowym medalem.

Wielkoszczur gambijski o imieniu Magawa jest honorowym “obywatelem” Kambodży. W swojej karierze wykrył 39 min lądowych oraz 28 innych niewybuchów. Oczyścił ponad 14 hektarów terenu, co jest odpowiednikiem 20 boisk piłkarskich. Wszystko dzięki wyszkoleniu przez organizację charytatywną APOPO.

Teraz Magawa został odznaczony Złotym Medalem PDSA – zwierzęcym odpowiednikiem Krzyża Jerzego. Brytyjska charytatywna organizacja weterynaryjna przyznała mu wyróżnienie "za poświęcenie i odwagę w ratowaniu ludzkiego życia poprzez pomoc w oczyszczaniu Kambodży ze śmiertelnie groźnych min". Swój mini medal z dumą nosi na szyi.Bohaterski gryzoń ma siedem lat, waży 1,2 kg i ma 70 cm długości z ogonem. Takie wymiary pozwalają mu bezpiecznie poruszać się po polach naszpikowanych minami i nie aktywować w nich zapalnika. Ma na tyle dobry węch, że wyczuwa chemikalia znajdujące się w bombach. Znalezienie jednej z nich sygnalizuje drapaniem w ziemię.

Co ciekawe, do tej pory takim wyróżnieniem odznaczono 30 zwierząt. Były to głównie gołębie i psy, ale również kilka koni i jeden kot. Oby tylko nie pokłócił się ze szczurem.

źródło: ckm.pl/lifestyle/szczur-saper-zajmuje-sie-wykrywaniem-min-i-wlasnie-otrzymal-zloty-medal,24400,1,a.html

monirth

znalazła niusa na ckm.pl. Tagi: #szczur #saper #miny

Dodaj komentarz