Pomieszali leki kardiologiczne i psychotropowe. GIF prosi pacjentów o zwrot 3 serii Atramu

Pomieszali leki kardiologiczne i psychotropowe. GIF prosi pacjentów o zwrot 3 serii AtramuPacjenci są proszeni o zwrot do aptek trzech serii leku kardiologicznego Atram - poinformował rzecznik Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego Paweł Trzciński. Znaleziono dowody, że substancja ta została pomieszana z innym lekiem. GIF obecnie nie wie, ilu pacjentów może dotyczyć sprawa, ani od jak dawna wycofane serie były na rynku.

Chodzi o serie 2561215 i 2510216 (w obu przypadkach chodzi o tabletki Atram 12,5 mg) oraz serię 2010216 (tabletki Atram 6,25 mg). Daty ważności leków to listopad 2017 r. (seria 2561215) i styczeń 2018 r. (pozostałe dwie serie). Decyzję podjęto w związku z zagrożeniem zdrowia publicznego, wynikającym z pomieszania produktów leczniczych Neurol (lek psychotropowy) i Atram (lek kardiologiczny).

Obie substancje już wcześniej zostały wstrzymane w obrocie - od połowy sierpnia nie można było ich kupić. Podejrzewano, że produkty zostały pomieszane. Wykryła to kontrola GIF w jednej z hurtowni. Informacja ta została przekazana do Czech, gdzie lek jest produkowany. Czeski urząd uznał, że zagrożenie jest na tyle poważne, że rozesłał ostrzeżenie (tzw. rapid alert) do pozostałych krajów europejskich w związku z podejrzeniem wystąpienia niebezpiecznych dla zdrowia konsekwencji.

"Duże prawdopodobieństwo, że to był sabotaż"

Z niepotwierdzonych informacji wynika, że jest duże prawdopodobieństwo, że to był pewnego rodzaju sabotaż dokonany przez pracownika, który został z firmy zwolniony - powiedział p.o. głównego inspektora farmaceutycznego Zbigniew Niewójt

więcej na RMF24

źródło: rmf24.pl/fakty/polska/news-pomieszali-leki-kardiologiczne-i-psychotropowe-gif-prosi-pac,nId,2264330f

1 860 czyt.
100%51
Oceaneca

znalazła niusa na rmf24.pl.

1 komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarze. Nie masz konta? Załóż darmowe konto

  • rotek

    rotek · 6 wrz 2016 · 199855570

    to by wyjaśniało zachowanie jednego z ministrów, leczącego się na nadciśnienie