Kary więzienia dla rodziców stosujących u dzieci dietę wegańską

Kary więzienia dla rodziców stosujących u dzieci dietę wegańskąWłoski parlament zajmie się projektem ustawy zakładającym kary więzienia dla rodziców stosujących u dzieci dietę wegańską. A gdyby tak było tak było w Polsce? Jak pokazał sondaż SW Research dla „Newsweeka”, Polacy są podzieleni w sprawie wprowadzenia kar dla rodziców karmiących swoje dzieci jedynie wegańskimi produktami.

Najmniej, bo 30 proc. badanych to zwolennicy wprowadzenia sankcji. Przeciwnego zdania jest 35 proc. respondentów. Podobny odsetek nie ma opinii w tej kwestii.

– Kobiety częściej są przeciwne takim karom (36 proc. przeciw a 27 proc. za), wśród mężczyzn odsetek odpowiedzi rozłożył się niemal równomiernie. Za wprowadzeniem kar dla rodziców stosujących wegańską dietę u dzieci częściej są osoby o wykształceniu zasadniczym zawodowym (44 proc.) oraz badani z najmniejszych miast (38 proc.) – zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

Włoski parlament zajmie się projektem ustawy zakładającym kary więzienia dla rodziców stosujących u dzieci dietę wegańską. Do szpitala w Mediolanie przyjęto ostatnio rocznego chłopca o wadze trzymiesięcznego niemowlęcia. Z jego diety wykluczono produkty zwierzęce. W zeszłym roku włoski sąd zakazał stosowania wegańskiej diety u 12-latka.

Hanna Stolińska-Fiedorowicz, dietetyk kliniczny z Instytutu Żywności i Żywienia, tłumaczy, że dieta wegańska polegająca na spożywaniu jedynie produktów pochodzenia roślinnego, mimo iż zyskuje coraz większą popularność ze względów etycznych i walorów smakowych, budzi nadal kontrowersje co do jej wpływu na zdrowie, zwłaszcza stosowana w wieku dziecięcym. – Związane jest to niestety z brakiem aktualnej wiedzy dotyczącej korzystnych aspektów stosowania diety roślinnej. Dostępnych jest niewielu specjalistów z dziedziny żywienia oraz lekarzy, którzy posiadają wiedzę na temat prawidłowego bilansowania diety wegańskiej, gdyż wiedza ta nie jest przekazywana w toku nauki, mogą ją zdobyć jedynie poprzez indywidualne dokształcanie i dostępną literaturę anglojęzyczną – ubolewa Stolińska-Fiedorowicz.

I podkreśla, że nieprawidłowe bilansowanie każdej diety, niezależnie od stopnia eliminacji produktów powoduje ryzyko niedoborów pokarmowych i związanych z nimi problemów zdrowotnych. – Dotyczy to jednak również diety tradycyjnej obfitującej w wysokoprzetworzone produkty, duże ilości soli, tłuszczu czy cukru, a z małą ilością warzyw i owoców. Czy oznacza to, że mamy karać również rodziców którzy podają dziecku taką żywność? – pyta retorycznie.

źródło: newsweek.pl/styl-zycia/dieta-weganska-karac-rodzicow-naklaniajacy-dzieci-do-weganizmu-,artyku

Subos

znalazł niusa na newsweek.pl. Tagi: #kara #dieta #wegańskie #dzieci

1 komentarz

 
  • reset

    Już nie długo za nielegalne posiadanie dzieci pójdziemy do paki :)