Matematyk wynalazł "rozwodowy wzór"

Matematyk wynalazł "rozwodowy wzór"Brytyjski matematyk wynalazł wzór, który z dokładnością 94 proc. pozwala przewidzieć, czy małżonkowie rozwiodą się, czy spędzą wspólnie życie.

James Murray, profesor uniwersytetu w Oksfordzie, w czwartek miał zaprezentować wyniki swoich prac w Royal Society w Londynie.

Murray i jego zespół przeprowadzili badania na próbie 700 świeżo poślubionych par. W ramach eksperymentu nagrywali przez 15 minut partnerów dyskutujących na delikatne tematy, jak pieniądze czy seks. Następnie oceniali wypowiedzi obu stron.

Deklaracje o zabarwieniu humorystycznym albo uczuciowym otrzymywały noty pozytywne, a te, w których dominowała postawa obronna czy złość - negatywne.

Na podstawie tych rezultatów badacze oceniali, czy dany związek ma szanse przetrwać próbę czasu.

Następnie z parami kontaktowano się co rok lub dwa na przestrzeni 12 lat. Okazało się, że formuła Murraya pozwalała przewidzieć wskaźnik rozwodów z dokładnością 94 proc.

- Tym, co mnie zdumiało, był fakt, że czasami intensywna i emocjonalna dyskusja mogła tak łatwo zostać ujęta w ramy czegoś, co faktycznie jest prostym modelem matematycznym dla ludzkich związków - wyjaśnił Murray.

źródło: gazeta.pl

juncture

znalazł niusa na gazeta.pl.

Dodaj komentarz