Naukowcy: Ładni są mądrzejsi

Naukowcy: Ładni są mądrzejsiOd wieków piękno zewnętrzne łączono z pięknem wewnętrznym. Ten stereotyp znalazł swoje poświadczenie w wynikach badań brytyjskich naukowców.

A jednak - piękni mają lepiej. Według badań przeprowadzonych przez London School of Economics atrakcyjne osoby mają IQ o 14 pkt wyższe od statystycznej średniej.

- Atrakcyjność fizyczna jest w znaczący sposób powiązana z inteligencją. Jednak inteligencja w żaden sposób nie jest uwarunkowana przez pozycję społeczną, budowę ciała czy stan zdrowia człowieka. Powiązanie między atrakcyjnością fizyczną a inteligencją jest silniejsze u mężczyzn niż u kobiet - komentuje badacz z LSE, Satoshi Kanazawa

Wyniki badań wykazały, że atrakcyjni mężczyźni mają średnio IQ o 13, 6 punktu wyższe niż przeciętne, z kolei kobiety o 11,4.

Potwierdzeniem tych badań może być przykład sławnych osób, które uzyskały wysokie wyniki w testach IQ.

Wśród nich znajduje się supermodelka Lily Cole, która studiowała na Cambridge, aktorka Kate Beckinsale absolwentka Oxfordu, Natalie Portman, która ukończyła Harvard czy David Duchovny absolwent Priceton i Yale. Na polskim gruncie znany jest przypadek Dody, która dumnie mówi o swoim 156 pkt. IQ (potwierdzonym przez Mensę).

Badania Kanazawy zostały wykonane na podstawie National Child Development Study, przeprowadzonego na grupie 17419 osób urodzonych w 1958 r. Począwszy od dzieciństwa, aż po dorosłość, były one poddawane różnym testom sprawdzającym ich postępy w nauce, poziom inteligencji oraz postrzeganie pod względem atrakcyjności.

Naukowiec, Kanazawa przestrzega jednak, iż "Nasze twierdzenia, że piękni ludzie są inteligentniejsi jest czysto naukowe. Nie powinno ono być wyznacznikiem tego w jaki sposób powinniśmy traktować czy osądzać pozostałych".

źródło: fakt.pl

preros

znalazła niusa na fakt.pl.

1 komentarz

 
  • MrHyde

    "atrakcyjne osoby mają IQ o 14 pkt wyższe" mężczyźni o 13,6 pkt, kobiety o 11,4 pkt. Pytanie: o ile punktów większe od przeciętnej jest IQ pięknych trzeciej płci? ;)