Naukowcy: Wąchaj buty zanim kupisz!

Naukowcy: Wąchaj buty zanim kupisz!Uwaga! Buty i inne wyroby skórzane oraz skóropodobne mogą stanowić zagrożenie dla człowieka. Naukowcy z Berlina i pracownicy gdańskiej Inspekcji Handlowej ostrzegają, że ślicznie wyglądające pantofelki i mokasyny mogą być naszpikowane groźnymi substancjami chemicznymi, które wywołują szereg chorób od uczuleń i wysypek po nowotwór. Jeśli, więc buty śmierdzą chemią, po prostu ich nie kupujmy.

Kiedy kupujemy buty powinniśmy upewnić się, że nie zaszkodzimy swojemu zdrowiu. Według opracowanego ostatnio przez naukowców z Berlina raportu Federalnego Urzędu do spraw Ochrony Konsumenta i Bezpieczeństwa Żywności w tworzywach z których produkowane są buty, znajduje się wiele niebezpiecznych substancji takich jak formaldehyd, związki chromu, czy pestycydy.

Szkodliwe związki wytwarzają się na przykład w procesie garbowania skóry, a ich obecność może doprowadzić do groźnej, swędzącej wysypki i nie tylko! Niebezpieczne chemikalia mogą też zwiększyć ryzyko zachorowania na raka.

Przed niespodziankami czyhającymi w butach ostrzegają także nasi fachowcy. Szkodliwy może być, bowiem nie tylko sam materiał z którego wykonano kozaczki, czy botki, ale też torebki wrzucane do butów, by chłonęły wilgoć.
- Różnorodność surowców, materiałów i dodatków, stosowanych do produkcji i w trakcie przechowywania wyrobów skórzanych i skóropodobnych, wiąże się z możliwością występowania w gotowych wyrobach różnorakich substancji chemicznych - wyjaśnia mgr inż. Józef Gafka (55 l.) z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Gdańsku.

Jak w takim razie kupować buty, aby były one dla nas bezpieczne? Specjaliści podpowiadają, że nie pozostaje nic innego, jak zdać się na zmysł węchu. Buty, które drażnią nasz nos i zamiast neutralnego zapachu pachną chemią, od razu powinniśmy odłożyć na półkę.  

Co czai się w butach?
- kancerogenne aminy aromatyczne, które powodują raka
- formaldehyd powoduje uczulenia oraz podrażnienia skóry
- związki chromu Cr (VI) powodują uczulenia, czerwone i swędzące plamy
- pigmenty zawierające metale ciężkie powodują uczulenia
- pestycydy powodują uczulenie i wysypki
- biocyd furmaran dimetylu (DMF), obecny jest często w saszetce dołączonej do wyrobu. Powoduje zapalenie skóry  

Małgorzata Zawadzka (22 l.), mieszkanka Gdańska
Gdy czuć naturalną skórę, albo zapach w ogóle jest niewyczuwalny, wiem, że produkt jest niezłej jakości. Kiedy buty śmierdzą chemią, natychmiast odkładam je na półkę

mgr inż. Józef Gafka (55 l.) z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Gdańsku
Różnorodność surowców, materiałów i dodatków, stosowanych do produkcji i w trakcie przechowywania wyrobów skórzanych i skóropodobnych, wiąże się z możliwością występowania w gotowych wyrobach różnorakich substancji chemicznych"

źródło: fakt.pl

Mane

znalazła niusa na fakt.pl.

Dodaj komentarz