Budowali gazociąg i wykopali bombę. Po zakończeniu prac zakopali ją z powrotem

Budowali gazociąg i wykopali bombę. Po zakończeniu prac zakopali ją z powrotemŹróło: o2.plRobotnicy pracujący przy budowie gazociągu w Nowym Dworze natrafili na niewybuch z czasów II wojny światowej. Odłożyli go w krzaki, żeby nie przeszkadzała, a po skończonych robotach zakopali go z powrotem. O sprawie dowiedziała się policja.

W związku z kuriozalną sytuacją zatrzymano cztery osoby. Wśród nich jest właściciel firmy, która podjęła się budowy gazociągu. Według wstępnych ustaleń to zarząd firmy miał polecić zakopanie niewybuchu, bez uprzedniego informowania saperów o znalezisku, ponieważ "nie chciano wstrzymywać prac".

Odkrycia bomby dokonano w kwietniu. Jeszcze w tym samym miesiącu plotki o niebezpiecznym znalezisku dotarły do policjantów. Kiedy zaczęli sprawdzać wiarygodność tych informacji, wszyscy w firmie wykonawcy zaprzeczali by, któryś z robotników natknął się na coś przypominającego niewybuch. Śledczy nie dali temu wiary, a prokuratura zebrała dowody pozwalające zatrzymać szefa przedsiębiorstwa i jego brata.

Cztery dni po przesłuchaniu, zatrzymano operatora koparki i jego pomocnika, którzy mieli znaleźć niewybuch. Według policji są odpowiedzialni za wykopanie i ponowne zakopanie bomby. Dzięki nim w ubiegły piątek udało się odkopać niewybuch, który przewieziono na poligon. Pocisk mają zbadać eksperci od materiałów wybuchowych.  

"Część podejrzanych przyznała się do zarzutów i składała wyjaśnienia a część odmówiła wyjaśnień i nie przyznała się - informuje Prokuratura Okręgowa cytowana przez Gazetę Wrocławską."

Czwórka zatrzymanych nie została aresztowana. Muszą jednak wpłacić kaucje od 3 do 50 tys. zł. Zabezpieczono także majątek wart 120 tys. zł, w ramach pokrycia akcji saperów. Zatrzymani są oskarżeni o posiadanie i posługiwanie się ładunkiem wybuchowym. Odpowiedzą również za narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo eksplozji.

źródło: o2.pl/artykul/budowali-gazociag-i-wykopali-bombe-po-zakonczeniu-prac-zakopali-ja-z-powrotem-6257077799892609a

Prezes

znalazł niusa na o2.pl. Tagi: #gazociąg #bomba #absurd

1 komentarz

 
  • beti

    A dzisiaj podano że gazu na Nowym Dworze nie będzie do 15 sic! Czerwca co najmniej. 5000 mieszkań 25000 ludzi bez gazu przez 3 tygodnie. Od tygodnia ponad gazownicy nie potrafią usunąć awarii.

    1 cze 2018