Dawcy będą płacić alimenty?

Dawcy będą płacić alimenty?Poważna luka w prawie? Okazuje się, że mężczyźni, którzy zdecydowali się oddać swoje nasienie do banku spermy - mogą zostać pozwani o płacenie alimentów!

Tego chyba nikt się nie spodziewał. Wszystko zaczęło się od wyroku niemieckiego sądu, który rozpatrując skargę młodej kobiety uznał, że ta poczęta metodą in vitro za pomocą nasienia z banku spermy - ma prawo poznać personalia swojego ojca. Sąd bowiem stwierdził, że prawem nadrzędnym jest możliwość poznania tożsamości rodziców przez dziecko, nad prawem do anonimowości, które zapewniać sobie mieli dawcy spermy.

Okazuje się, że również na polskim gruncie prawnym dawcy spermy nie mogą spać spokojnie. Jak informuje "Rzeczpospolita" - prawnicy analizujący przepisy kodeksu rodzinnego doszli do przekonania, że polscy dawcy spermy mogą zostać pozwani przez biorczynie, czyli matki - o alimenty na poczęte w ten sposób dzieci!

- Nie możemy wykluczyć, że takie roszczenia się pojawią i że sądy nie będą się do nich przychylać - przestrzega mecenas, komentująca sprawę w rozmowie z gazetą.

źródło: fakt.pl

Caribaze

znalazła niusa na fakt.pl. Tagi: #alimenty #dawcy #sperma

Dodaj komentarz