Mamy DNA mamuta włochatego

Mamy DNA mamuta włochategoNaukowcom udało się odtworzyć prawie pełen genom mamuta włochatego. To może być krok w kierunku odtworzenia tego wymarłego gatunku w przyszłości. Dzięki współpracy amerykańskich i rosyjskich naukowców zrekonstruowano DNA uzyskane z włosów mamutów wydobytych z syberyjskiej wiecznej zmarzliny. O tych rewelacjach donosi najnowsze wydanie tygodnika "Nature".

Według badań przeprowadzonych m.in. przez Stephana Schustera z Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii mamuty włochate odróżniało od ich najbliższych krewniaków - słoni - zaledwie 0.6 proc. materiału genetycznego. To prawie o połowę mniej niż różni ludzi i szympansy.

Naukowcy odtworzyli już sekwencję ok. 80 proc. DNA jądrowego mamutów włochatych. Ostatnie mamuty chodziły po powierzchni Ziemi ok. 3 700 lat temu. Czy dzięki wysiłkom genetyków pojawią się na niej ponownie? To trochę tak, jak budować samochód mając tyko 80 proc. części, w dodatku niektóre zepsute - komentuje ten pomysł Jeremy Austin z Centrum badań nad starożytnym DNA z uniwersytetu w Adelajdzie. Nie ma jednak najmniejszych wątpliwości, że entuzjastów do takiej budowy nie zabraknie.

źródło: interia.pl

Isodeve

znalazł niusa na interia.pl.

Dodaj komentarz