Dała się nabrać internetowym oszustom - straciła 400 tys. dolarów

Dała się nabrać internetowym oszustom - straciła 400 tys. dolarów- Nie jestem frajerką ani łatwym celem - twierdzi kobieta, która przelała na konto nieznanej osoby prawie pół miliona dolarów. Oszust, podający się za "dalekiego krewnego" obiecywał jej ponad 20 mln zysku.

Janella Spears z miejscowości Sweet Home w stanie Oregon twierdzi, że po prostu zaciekawił ją mail od tajemniczego J. B. Nieznana osoba podawała się za krewnego Amerykanki, który na długie lata utracił kontakt z rodziną, a teraz potrzebował niewielkiego wsparcia. W zamian obiecywał przelać na jej konto 20,5 mln dolarów.

Oszust przekonał Spears do dokonania pierwszej wpłaty, podając imiona jej najbliższych. - Dlatego mu uwierzyłam. A skoro tak, czemu nie miałabym przesłać mu kwoty większej niż 100 dolarów? - tłumaczy spokojnie.

Kobieta zaczęła od 100 dolarów, a skończyła na kredycie hipotecznym, pożyczce pod zastaw samochodu i naruszeniu konta emerytalnego męża. W ciągu dwóch lat przelała 400 tys. dolarów na konto oszusta. - Emerytura, o której marzył, żeglowanie i podróże po całej Ameryce. Wygląda na to, że musi się z tym pożegnać na razie - mówi Spears.

Rodzina i pracownicy banku ostrzegali ją, że ma do czynienia z oszustem i błagali, by przestała wpłacać pieniądze. Wizja obiecanych milionów okazała się jednak zbyt kusząca dla Janelli Spears. Ogarnięta obsesją kobieta dokonywała kolejnych przelewów. W zamian dostawała jedynie maile z prośbą o następne wpłaty oraz oficjalnie wyglądające "dokumenty", które miały świadczyć o zaangażowaniu w przedsięwzięcie Banku Nigerii, ONZ, a nawet prezydenta Busha i dyrektora FBI Roberta Muellera.

Kobieta padła ofiarą znanej formy internetowego oszustwa. Tzw. nigeryjski szwindel polega na wysyłaniu spamu z propozycją udziału w fikcyjnym transferze wielkiej kwoty pieniędzy z któregoś z krajów afrykańskich. Operacja wymaga dodatkowych wpłat ze strony ofiary. Chęć zysku często okazuje się silniejsza od zdrowego rozsądku. - Jedyna nadzieja w tym, że inni ludzie nie dadzą się wciągnąć tak jak ja - ze smutkiem mówi Spears.

źródło: gazeta.pl

Subos

znalazł niusa na gazeta.pl.

Dodaj komentarz