WIARA w BOGA lub jej brak. Zapraszam wszystkich do dyskusji. - str 5/5

Dodano na Hydepark przez AnonimS, 97 postów, ostatni post 31 lip 2019

 • AnonimS
  · 24 cze 2019

  Wstęp.
  Religia – system wierzeń i praktyk, określający relację między różnie pojmowaną sferą sacrum (świętością) i sferą boską a społeczeństwem, grupą lub jednostką. Manifestuje się ona w wymiarze doktrynalnym (doktryna, wiara), w czynnościach religijnych (np. kult, rytuały), w sferze społeczno-organizacyjnej (wspólnota religijna, np. Kościół) i w sferze duchowości indywidualnej (m.in. mistyka).
  Relacja jednostki do sacrum koncentruje się wokół poczucia świętości – chęci zbliżenia się do sacrum, poczucia lęku, czci czy dystansu wobec niego.

  Na świecie żyje około 7.6  miliardów ludzi . Z tego szacunkowo około   59% ludzi uważa się za osoby religijne, 23% nie, a 13% deklaruje ateizm , 5 % nie ma zdania.. Według różnych szacunków na świecie istnieje od 4200 do 10 00 religii.    

  Typologie religii:
  religie Wschodu (kosmocentryczne)
  religie Zachodu (teocentryczne)
  Religie dzieli się:
  ze względu na pochodzenie: naturalne, objawione i dharmiczne.
  ze względu na to, jak pojmują istotę boską: monoteizm, politeizm, henoteizm, deizm, panteizm, panenteizm, nonteizm.
  ze względu na zasięg oddziaływania religii: religie uniwersalistyczne, narodowe, plemienne.
  ze względu na punkt wyjścia: religie teocentryczne, religie kosmocentryczne.
  ze względu na wyznawanie: religie żywe i religie martwe.
  Największe religie świata     
  Na podstawie danych z 2010 r. procentowy udział kształtuje się następująco
  Chrześcijaństwo 33,43%
  Islam 24,35%
  Hinduizm 13,78%
  Buddyzm 7,13%
  Sikhizm 0,36%
  Judaizm 0,21%
  Bahaizm 0,11%
  bezwyznaniowi 9,42%

  Badaniem religii zajmują się:
  - religioznawstwo
  - teologia
  - filozofia religii
  - socjologia religii
  - psychologia religii
  Po tym przydługim wstępie chciałbym Was zaprosić do wyrażenia swojej opinii czy wierzycie czy nie . I co spowodowało Wasz taki wybór. Pozdrawiam  

 • AnonimS
  · 10 lip 2019

  KontoUsunięte

  KontoUsunięte: AnonimS:     . W Japonii chrześcjanie ( nie tylko katolicy ) byli okrutnie tępieni i zabijani. Wynikało to z feudalnych wierzeń które    do.niedawna przypisywały boskość cesarzowi. Stało to w rażącej sprzeczności z dogmatem chrześcjanstwa. Nie wiem.czy wiesz ale Japonia ma jeden z najwyższych wskaźników samobójstw. Widać to kultura materialna szczęścia nie daje.
      No cóż, czy szczęściem jest żyć podporządkowanym prawom, czy zyskać wolność i nie tracić honoru? Śmierć jedyna gwarantuje spokój.  Teza, o kulturze materialnej subiektywna i niezasadna. Samobójstwo jak wiadomo, jest częścią kultury w tamtym społeczeństwie.  Ten aspekt w ogóle nie został wzięty pod uwagę.  Wyrażanie zatem  wniosków a priori na podstawie wiedzy z Wikipedii jest bezzasadne.  
    

  Współczesne powody samobójstw są zupełnie inne i nie związane z honorem .
  "W ciągu 12 kolejnych lat średnio ponad 30 tysięcy osób rocznie odebrało sobie życie w bogatym i wysoko rozwiniętym kraju. Statystyki te są niezwykle alarmujące – przekraczają pięciokrotnie liczbę zabitych w ciągu roku w wypadkach na drodze.". Analiza okresu obejmującego lata 1998-2010 wykazała, że każdego roku ponad 30 tysięcy osób w Japonii popełniło samobójstwo. Niestety, wszystko wskazuje na to, że wskaźnik ten jest aktualny do dzisiaj. Jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez rząd Kraju Wiśni, około 20% samobójstw ma podłoże ekonomiczne, natomiast do 60% doprowadziły motywy związane ze zdrowiem i depresją."
  "Jeszcze w 2016 roku japoński rząd ogłosił plan walki z zastraszającą liczbą popełnianych samobójstw. Plan zakłada, że do 2026 roku liczba zgonów ma zmniejszyć się o 30%. Jednym z ważniejszych celów programu miało być znaczne zmniejszenie odsetka samobójstw wśród młodzieży szkolnej. W tym celu panowano zatrudnić w każdej szkole podstawowej i liceum wykwalifikowanych specjalistów, którzy mogliby szybko udzielić nastolatkom profesjonalnej pomocy.
  Japonia już od lat zmaga się z problem dużej liczby samobójstw. Warto powiedzieć, że stanowią one najczęstszą przyczynę śmierci wśród młodych ludzi nie tylko w kraju Kwitnącej Wiśni, ale także w większości krajów regionu Azji i Pacyfiku. Według danych przedstawionych przez Światową Organizację Zdrowia w  Azji tylko i wyłącznie Korea Południowa ma wyższy wskaźnik samobójstw od Japonii. W 2017 roku liczby sięgały tam aż 26,9 samobójstw na sto tysięcy obywateli, podczas gdy w Japonii było to 18,5 samobójstw."
  "To że w Japonii samobójstwo było częściej spotykane niż w innych krajach i wynikało z wyścigu szczurów. Typowy mieszkaniec Japonii to pracoholik. W tym mieście jak w żadnym innym na świecie można zauważyć klasyczny wyścig szczurów. Japończycy nigdy nie pracują za dużo, całe ich życie kręci się wokół pracy! Nawet w niedzielę po północy w biurowcach paliły się światła w oknach, a widok elegancko ubranych mężczyzn w środku nocy jest tak powszechny jak chętnych zabawy młodych osób. Tu pracuje się 24 godziny na dobę! Wynika to z ogromnego poświęcenia, oddania oraz szacunku do pracy. Młodzi Japończycy nie mają łatwego życia. Nie stać ich na mieszkania, więc muszą mieszkać w czymś, co nazywa się "geki sama". To miniaturowe mieszkanka, przypominające trumny. Trzy metry kwadratowe, niewielka lampka, różowa tapeta, wspólna łazienka na korytarzu - tak wygląda mieszkanie młodych Japończyków w Tokio. Nie stać ich na wynajęcie porządnego lokalu, więc muszą koczować w czymś, co przypomina trumny, albo szafki na bagaż. " 
  Tradycyjne samobójstwo dotyczyło tylko samurajów. ,Bushi wychowywano w pogardzie dla śmierci, aby mogli bez wahania wypełniać obowiązki wasala. Za piękne umieranie uznawano śmierć w bitwie lub samobójstwo – seppuku.  Tymczasem współczesne powody są zupełnie inne co przedstawiłem powyżej. Pozdrawiam

 • MrHyde
  · 11 lip 2019

  AnonimS

  AnonimS: Nie wiem.czy wiesz ale Japonia ma jeden z najwyższych wskaźników samobójstw. Widać to kultura materialna szczęścia nie daje.
    

  E tam, to przez duchowość. Normalny Polak czy Amerykanin na widok ceny sake zakląłby soczyście i tym fucking prices! jakoś złagodził wkurwa. A Japończyk nie potrafi zakląć. Będzie dusić wkurwa, aż wkurw się odwinie i jego udusi.

 • AnonimS
  · 11 lip 2019

  MrHyde

  MrHyde: AnonimS:    Nie wiem.czy wiesz ale Japonia ma jeden z najwyższych wskaźników samobójstw. Widać to kultura materialna szczęścia nie daje.
      E tam, to przez duchowość. Normalny Polak czy Amerykanin na widok ceny sake zakląłby soczyście i tym fucking prices! jakoś złagodził wkurwa. A Japończyk nie potrafi zakląć. Będzie dusić wkurwa, aż wkurw się odwinie i jego udusi.  

  Jak pamiętam czasy komuny było goło i wesoło. Stało się miesiącami w kolejkach po regał czy telewizor. Nawiązywały się znajomości .wspólnie się ludzie bawili , odwiedzali. Teraz już tego nawet u nas brakuje. Sąsiad ledwo na dzień dobry odpowie, bo gdzieś goni . Tworzy się pustka. I słabsze jednostki się załamują. Do tego dochodzi wyścig po dobra materialne i zwykła ludzka zawiść. Bo dlaczego on ma pałac a ja tylko mieszkanie itp. tylko że ludzie zapominają że ta drewniana jesionka do której każdy prędzej czy później trafi nie ma kieszeni.  I nic z tego co tu tak ciężko zapracował że sobą nie zabierze. Pozdrawiam

 • AnonimS
  · 14 lip 2019

  KontoUsunięte

  KontoUsunięte:  chciałam dodać... że można wybrać się we własną podróż na poszukiwanie Boga nie sugerując się nikim ani niczym

  Pod warunkiem że chce Go się szukać. Jeśli z góry założymy że go niemal to i znaleźć ciężko. Co ciekawe wielu ludzi deklarujących brak wiary w Boga . Wierzy w zabobony, gusła czy przesądy. Znałem gangsterów którzy nie bali się Boga ani ludzi a jak jechali na "robotę," a kot im drogę przebiegł to rezygnowali. Albo korzystali z porad wróżących z ręki. :)

 • MrHyde
  · 14 lip 2019

  AnonimS

  AnonimS:  ... jak jechali na "robotę," a kot im drogę przebiegł to rezygnowali.    

  Na psów też tak reagowali? ;)

 • AnonimS
  · 14 lip 2019

  MrHyde

  MrHyde:  
  Na psów też tak reagowali?    

  Do psów to strzelali :)

 • MrHyde
  · 14 lip 2019

  AnonimS

  AnonimS: MrHyde:        
  Na psów też tak reagowali?        
  Do psów to strzelali    

  A to zabobon! ;)

 • AnonimS
  · 20 lip 2019

  Chyba temat naturalnie umarł. Dziękuję wszystkim za wypowiedzi.

 • MrHyde
  · 20 lip 2019

  AnonimS

  AnonimS:  Chyba temat naturalnie umarł. Dziękuję wszystkim za wypowiedzi.

  "Gdyby Bóg żył, głosowały na nas", twitnęła podobno posłanka PiS jakiś czas temu. Ta sama, dla której flaga UE jest szmatką.

 • AnonimS
  · 21 lip 2019

  MrHyde

  MrHyde:  "Gdyby Bóg żył, głosowały na nas", twitnęła podobno posłanka PiS jakiś czas temu. Ta sama, dla której flaga UE jest szmatką.  

  Skoro Bóg nie może to głosują jego wyznawcy  :P

 • AnonimS
  · 21 lip 2019

  Piekło :)
  W buddyzmie, podobnie jak w innych religiach, również występuje pojęcie piekła. I choć nie trafia się tam na całą wieczność, to męki tam zadawane są dość bolesne. A żeby o tym pamiętać, w Tajlandii można odwiedzać "ogrody piekielne".
  Rzeźby prezentują różne rodzaje tortur, a każda kara odpowiada jednemu typowi grzechów popełnionych za życia
  Rzeźby prezentują różne rodzaje tortur, a każda kara odpowiada jednemu typowi grzechów popełnionych za życia (Shutterstock.com)
  Wang Saen Suk to jeden z trzech ogrodów piekielnych w Tajlandii (obok Wat Phai Rong Wua i Wat Thawet), w których naocznie można przekonać się, jakie tortury czekają grzeszników w buddyjskich zaświatach. Przy wejściu na teren kompleksu zobaczymy duży napis "Witamy w piekle", a to, co zobaczymy wewnątrz, nie sprawi, że będziemy czuć się komfortowo.

  Przerażające cementowe rzeźby przedstawiają zdeformowane ludzkie ciała. Niektórzy z potępionych zyskali zwierzęce głowy, ale to nie jest jeszcze tak straszne. Najgorsze są wymierzane kary, a tych znajdziemy w tym ogrodzie bez liku. Zaczynając od wyrywanego obcęgami języka, przybijania go do ziemi, obcinania rąk, wydłubywania oczu czy wbijania włóczni w praktycznie każde miejsce na ciałach grzeszników, a kończąc na ludziach gotowanych w kotle, przecinanych piłą na pół i kobiecie ściskanej w wielkim imadle. Nad wszystkim górują dwie okropne sylwetki kobiety i mężczyzny, zwane Nai Ngean i Nang Thong.

  Każda kara odpowiada jednak popełnionemu grzechowi. Przy wszystkich figurach znajdziemy tabliczki z objaśnieniami, np. przy postaci ze świńską głową możemy przeczytać: "Ci, którzy uprawiają korupcję, są karani w piekle i nazywani duchami świń". W podobny sposób dowiemy się, jakie są kary za alkoholizm, kradzież, zabójstwo czy "niewłaściwe zachowania seksualne".

  W Wang Saen Suk nie chodzi jednak tylko o to, aby straszyć bez celu, ale przede wszystkim, by przestrzegać i dawać nadzieję. Dlatego niedaleko dantejskich scen zobaczymy spokojne sylwetki ludzi, którzy przepełnieni są modlitwą i dobrymi uczynkami.

  Jeśli chcecie spotkać się twarzą w twarz z piekłem, musicie udać się ok. 90 km na południowy wschód od Bangkoku do Bang Saen w prowincji Chonburi. Ogród należy do pobliskiego klasztoru, więc sam wstęp jest darmowy, ale mile widziane jest włożenie datku do brzucha grubego Buddy, który stoi przed ”bramą piekła”.

 • MrHyde
  · 22 lip 2019

  Piekło to mieli mieszkańcy Białegostoku w sobotę 20.7.2019. Nie musieli jechać do Tajlandii.

 • AnonimS
  · 22 lip 2019

  MrHyde

  MrHyde:  Piekło to mieli mieszkańcy Białegostoku w sobotę 20.7.2019. Nie musieli jechać do Tajlandii.

  Nie tyle piekło co Sodomę i Gomorę :)

 • MrHyde
  · 28 lip 2019

  KontoUsunięte

  KontoUsunięte:  OGÓLNOPOLSKI ZJAZD KIBICÓW - Białystok 20.07.2019 r  
  czy o paradę równości Ci chodzi?

  Podejrzewam, że każdemu chodzi o coś innego, i to jest najbardziej straszne. To właśnie jest to białostockie piekło.

 • MrHyde
  · 29 lip 2019

  Mnie chodziło o zamieszki, jeśli nie zainicjowane przez marszałka podlaskiego (PiS) i kościół katolicki, to - wszystko na to wskazuje - zamieszki, do których PiS i kościół się walnie przyczynili. O zjeździe kibiców - zapowiedzianym na forach internetowych kilka dni wcześniej jako akcji przeciw Marszowi Równości - nie wiedziałem. Doczytałem po twoim wpisie. Post factum mogę więc dodać, że chodziło mi uliczne starcie barbarzyństwa z cywilizacją humanistyczną, którą cywilizacja - obawiam się - przegrała.

 • MrHyde
  · 31 lip 2019

  KontoUsunięte

  KontoUsunięte:  cywilizacja czyli marsz równości?

  Nie tyle marsz, co równość. "Wolność, równość, braterstwo" - na pewno słyszałaś ten slogan. Ma ponad 200 lat. Uderzając w kłamliwą strunę patriotyzmu: za wolność, RÓWNOŚĆ i braterstwo nasi się bili nad Berezyną w 1812!

 • MrHyde
  · 31 lip 2019

  KontoUsunięte

  KontoUsunięte:  o cóż Ci chodzi? bo już nie rozumiem konkret poproszę.

  Konkret jest taki, że hołota obrzuciła kulturalnych ludzi workami z moczem i bluzgami. Pięści i kolana też podobnież poszły w ruch. Hołotę zagrzał do boju m.in. miejscowy biskup, dlatego temat znalazł się pod tym postem P.T. Anonima S.

Zaloguj się aby dodać post. Nie masz konta? Załóż darmowe konto