Slasheless

Ehhhh.... opowiadanka w internecie... Trochę tu już spędziłem czasu, dlatego pomyślałem, że dobrym pomysłem będzie pomoc innym pisarzom, w ulepszaniu swojego rzemiosła. Z tego powodu postanowiłem zostać recenzentem i publikować recenzje topowych pisarzy z różnych niszy.
razem:   2
 • Slasheless

  Fabuła zapowiada się całkiem ciekawie. Niestety, nie jestem w stanie dokładniej zgłębić tekstu, ponieważ brak przecinków w niemal co drugim miejscu, gdzie one powinny się pojawić sprawia, że prawie udusiłem się podczas czytania tekstu na głos. Muszę też zaznaczyć, że odnoszę silne wrażenie, iż łamiesz podstawowe prawo pisarza. Mianowicie, to, że "pisarz czyta dużo książek". Możesz mi powiedzieć, jakie książki ostatnio przeczytałaś? Jestem niezmiernie ciekaw Twojego gustu literackiego.

 • Slasheless

  @Margerita To najwyraźniej mało uważnie, ponieważ podczas czytania natknąłem się na podstawowe błędy polegające m.in na gubieniu przecinków.

 • Slasheless

  Dialogi są wyrwane z akcji. Chodzi mi o to, że kiedy bohater coś mówi odnoszę wrażenie, że czas wokół zatrzymuje się, co obniża jakość tekstu. Poza tym patrząc na całość tekstu można dojść do konkluzji, że Ty częściej jednak oglądasz niż czytasz. Widać to chociażby po tym, jak jest rozwijana postać. Na zakończenie zadam Ci jedno pytanie: Ile razy przeczytałaś tekst przed jego opublikowaniem?

 • Slasheless

  Mam tylko jedno pytanie. Dlaczego Piszesz dwa razy "rozdział 8", raz w tytule i jeszcze raz na górze tekstu właściwego?

 • Slasheless

  Cześć, Slasheless jestem.
  A tak na poważnie, to w tytule zgubiło Ci się "ę".

 • Slasheless

  Na moje oko tu i ówdzie przydałoby się wstawić przecinki. Oprócz tego w zdaniu w wersie 9  
  (-"Nie wiem o jakiej płycie pan mówi[...]" ) lepiej pasował by wykrzyknik, zamiast kropki.  
  O tym, że dobrym pomysłem byłoby dodać w dialogu co kto mówi już nie wspomnę...  
  Oprócz tego przyjrzyj się rodzajowi czasowników, których użyłaś podczas pisania.

 • Slasheless

  Zauważyłem, że w trzeciej linijce ("-Nie rozumie pan[...]" ) wkradł się dość spory błąd gramatyczny, mianowicie zdanie jest źle skonstruowane i ciężko się je czyta. Powinnaś je rozdzielić na dwa zdania pojedyncze, z czego pierwsze powinno być pytaniem, a drugie wyjaśnieniem pytania:
  -Nie rozumie pan, to bardzo ważne?--> -Nie rozumie pan? To bardzo ważne./!

  W linijce dziewiątej nie za bardzo wiem, kto konkretnie wypowiedział te słowa.

 • Slasheless

  Ja bym, na Twoim miejscu, częściej dodawał w dialogach opisy, kto to mówi. Bez nich, osoba czytająca szybciej i mniej uważnie może się pogubić w tekście.

 • Slasheless

  Muszę przyznać, że konstrukcja tekstu jest bardzo dobrze wykonana.

 • Slasheless

  @Pani123 "Musisz" czy "Robiła" są bezpośrednimi zwrotami do adresata. Piszę je z uprzejmości i z szacunku do rozmówcy.

 • Slasheless

  @Margerita Bardzo mnie cieszy ta pomyłka. Nie mniej jednak Musisz wiedzieć, że niektóre fragmenty stwarzają pozór, jakbyś to właśnie Robiła.

 • Slasheless

  Zgubiłaś kropkę na końcu zdania w trzeciej linijce("-Skąd mam wiedzieć [..]" ). W tej samej linijce Postawiłaś niepotrzebny przycinek.  
  Podczas, gdy we wspomnianym przeze mnie zdaniu jest nadprogramowy przecinek, tak w drugiej części tekstu znajduje się masa zdań złożonych, które Pozbawiłaś przecinków, jak na przykład zdanie pierwsze w linijce dwudziestej piątej.
  Opowiadanie zawiera wiele strukturalnych błędów i, szczerze mówiąc, odniosłem wrażenie, że zostało napisane na kolanie... (to tylko moje spostrzeżenie i mogę się mylić)

 • Slasheless

  Zarówno ten, jak i poprzednie części tego opowiadania mają ten sam problem, mianowicie błędy czysto gramatyczne.
  Gubią się przecinki, zdania mogące być złożonymi są dzielone na zdania proste, gubione są litery oraz oczywiście pojawiają się dziury fabularne, swego rodzaju luki w zdaniach. Mimo błędów opowiadanie wydaje się ciekawe.

 • Slasheless

  Hmmmm............  
  Za słowem "drugi" postawił bym trzy-kropek, nie kropkę. To buduje swego rodzaju głębie zdania, coś jak nie przerwane wyliczanie.  
  Drugie i trzecie zdanie na Twoim miejscu połączyłbym w jedno, ale złożone.  
  Według mnie bardziej by pasowało, gdybyś zamiast "odbierać" ataki opierała się nim. ;)
  Mimo tych mini błędów tekst jak najbardziej(przynajmniej według mnie) zasługuje na opublikowanie.