Materiał znajduje się w poczekalni.
Prosimy o łapkę i komentarz!

Tramwaj jakiego świat nie widział. Bez szyn i elastyczny jak autobus

Tramwaj jakiego świat nie widział. Bez szyn i elastyczny jak autobusŹróło: exumag.comKolej, pojazdy szynowe, tramwaje. Dzięki bardziej ekologicznemu myśleniu o transporcie, zyskują przede wszystkim ogromną popularność pojazdy poruszające się na szynach. W Chinach postawiono na tramwaje bez szyn. I to działa. Są elastyczne i jeszcze tańsze.

Jakiś czas temu w jednym z tekstów opisywałem, że tramwaje przeżywają na całym świecie renesans swojej popularności. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest, wbrew pozorom, duża uniwersalności elastyczność tego środka transportu. Tramwaj, czasem też po prostu lekka kolej, działają w różnych warunkach, a systemy pomimo wielu podobieństw mają też różnice.

Jednym z takich nowatorskich i nietypowych rozwiązań jest tramwaj, który... nie potrzebuje szyn. W Chinach zaprezentowano rozwiązanie wywodzące się z systemu kolei dużych prędkości. Pojazdy poruszają się na gumowych oponach, kierowane są autonomicznie (bez motorniczego) za pomocą technologii optycznej, lidarowej, radarowej i GPS. Są dwukierunkowe i mają wiele wagonów, a także funkcje bezpieczeństwa i technologie komunikacyjne, które przyczyniają się do zarządzania flotą i jakości jazdy. Dzięki oponom niwelują hałas i mają być tańsze w eksploatowaniu ze względu na to, że nie ma potrzeby montowania rozwiązań związanych z dopasowaniem do układów szynowych.

Lepiej niż autobus

Jazda tramwajami, które opracowali Chińczycy ma być wygodniejsza i stabilniejsza niż w autobusie ze względu na systemy wprowadzające pojazd w stan równowagi. Cały system nazywa się ART (Autonomous Rapid Transit). Powyższe rozwiązania to chińskie pomysły realizowane od 2018 roku. Systemy działają w Szanghaju, Zhuzhou, Yibin czy Harbin.

Co jednak ciekawe, i warte odnotowania, to nie jest pierwszy taki mariaż. Tramwaj z oponami? W Europie wygląda to jednak nieco inaczej. Chociażby we Francji, w Paryżu, funkcjonują pojazdy poruszające się na gumowych kołach. Prowadzone są jednak po jednej szynie i zasilane poprzez odbierak prądu. System nazywa się Translohr, a producentem jest Lohr. Swego czasu podobny system opracował Bombardier - producent pojazdów szynowych.

Tramwaj to elastyczność? Tak

Kluczowe jest to, że tak innowacyjne rozwiązania stwarzają dużą dowolność. Metro nadal będzie najbardziej wydajnym środkiem transportu i pewnie najszybszym. Ale do jego wybudowania są potrzebne ogromne nakłady finansowe i musi jechać określoną, wydrążoną lub wybudowaną trasą. Tam, gdzie ruch jest mniejszy można np. do metra ludzi dowieźć korytarzami wydajnego transportu. Im taniej można stworzyć takie połączenia tym lepiej i łatwiej walczyć z wykluczeniem komunikacyjnym. Elastyczność pozwala dokładać fragmenty trasy, zmieniać je, skracać lub kierować na objazdy. Likwiduje obecny problem, gdy jeden tramwaj na przejeździe szynowym psuje się i blokuje inne pojazdy.

Kamil Jabłczyński

Redaktor warszawa.naszemiasto.pl, z EXU współpracuje od 2019 roku. Interesuje się tematyką miejską, ale nie tylko warszawską. Lubi porównywać stolicę Polski z innymi miastami – przyglądać się zmianom infrastrukturalnym, komunikacyjnym i urbanizacyjnym. Obserwuje co, gdzie i dlaczego się buduje. Oprócz tego lubi podróże małe i duże, ale też sport, film oraz muzykę. Stara się jednak nie ograniczać w tematyce swoich tekstów.

źródło: exumag.com/styl-zycia/zielona-inicjatywa/tramwaj-jakiego-swiat-nie-widzial-bez-szyn-i-elastyczny-jak-autobus?fbclid=IwY2xjawHHnSZleHRuA2FlbQIxMAABHT_AAm-7dbl3s06dJGJeVLneHFLk9ymbbPwImYmUUxR4R5qp2jPwwgTV2g_aem_xeImrJKNwc6Yx8YUGcsC9A

Startowa

znalazł niusa na exumag.com.

Dodaj komentarz