Ssanie piersi wzmacnia płuca

Ssanie piersi wzmacnia płucaDzieci karmione piersią mają mocniejsze płuca. Brytyjscy naukowcy sugerują, że może jest tak dlatego, że wysysanie matczynego mleka jest trudniejsze niż ssanie smoczka od butelki - wymaga trzy razy większego wysiłku ze strony noworodka, a dokładnie, ze strony jego płuc.

Taka praca może według specjalistów wzmacniać płuca. Bardzo przypomina to ćwiczenia, jakie stosujemy u starszych pacjentów podczas rehabilitacji płucnej - wyjaśnia dr Syed Arshad z Southampton University w Wielkiej Brytanii.

Przeprowadził on wraz z amerykańskimi kolegami badania ponad 1400 dzieci. Uczeni śledzili ich rozwój od urodzenia do 10. roku życia. Wiedzieli więc, które z nich były w dzieciństwie karmione piersią i jak długo korzystały z tego dobrodziejstwa.

Badania płuc u dziesięciolatków pokazały, że te spośród nich, które przynajmniej przez cztery miesiące ssały matczyną pierś, miały mocniejsze płuca od pozostałych badanych. Podczas testów dzieci te wydmuchiwały więcej powietrza i to w krótszym czasie, niż ich rówieśnicy.

źródło: interia.pl

kitchant

znalazł niusa na interia.pl.

Dodaj komentarz