Materiał zarchiwizowany.

Budynek gospodarczy bez pozwolenia

Budynek gospodarczy bez pozwoleniaŹróło: projekty.muratordom.plOpublikowano: 2023-11-29
W czerwcu 2023 roku weszła w życie nowelizacja prawa budowlanego, zgodnie z którą możliwa jest budowa budynku gospodarczego bez występowania o pozwolenie na budowę. Dotychczas z tego prawa mogli skorzystać inwestorzy budujący małe obiekty gospodarcze (do 35 m2 pow. zabudowy), natomiast wspomniana nowelizacja dopuszcza budowę bez pozwolenia dla zdecydowanie większych budynków gospodarczych. Ustawa przewiduje dwie opcje: pierwsza - to budowa bez żadnych formalności, a druga - to budowa na zgłoszenie. Aby zrealizować inwestycję korzystając z nowych przepisów, należy jednak mieć na uwadze określone wytyczne, jakie musi spełniać taki obiekt. Jakie to wytyczne? oraz jaką dokumentację musisz posiadać, aby przedsięwzięcie było zgodne z prawem?

Budynek gospodarczy bez żadnych formalności
W związku ze wspomnianą wyżej nowelizacją prawa budowlanego, bez pozwolenia na budowę, a nawet bez konieczności zgłaszania budowy, można wybudować budynek gospodarczy lub wiatę o powierzchni zabudowy nie przekraczającej 150 m2. Jednakże, nie tylko powierzchnia ma tu znaczenie, gdyż oprócz określonego, maksymalnego metrażu budynek musi spełnić jeszcze inne kryteria. Jednym z nich jest maksymalna rozpiętość konstrukcji, która nie może być większa niż 6 m. Co ważne, nie chodzi tu o zewnętrzne wymiary budynku, tylko o rozpiętość w osiach konstrukcyjnych. Kolejnym parametrem jest wysokość budynku, która nie może przekroczyć 7 m. Dodatkowo, budynek musi być parterowy, a jego przeznaczenie musi być związane z produkcją rolną. Czy zatem trzeba być rolnikiem? Otóż, nie ma konkretnych wytycznych w tym względzie - można więc założyć, że nie ma takiej konieczności. Wystarczy, że budynek będzie służył przechowywaniu plonów, narzędzi i sprzętu wykorzystywanego do uprawy ziemi, aby mógł spełnić warunki ustawy.  

Kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę jest to, aby obszar oddziaływania budynku mieścił się w całości na działce lub działkach, dla których został zaprojektowany. Krótko mówiąc, budowa obiektu nie może wykraczać poza inne przepisy, regulujące odległości od granic i innych obiektów oraz musi być zgodna z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - jeśli jest uchwalony dla danego terenu.  

Budynek gospodarczy bez pozwolenia – ale na zgłoszenie. Gdzie tkwi różnica?
Jeżeli obiekt o powierzchni zabudowy do 150 m2 nie zaspokoi Twoich potrzeb, możesz wznieść także większy budynek gospodarczy bez pozwolenia. W takiej sytuacji konieczne będzie jednak zgłoszenie zamiaru prowadzenia robót budowlanych.  

Jakie kryteria musi spełnić obiekt realizowany w uproszczonym trybie? Różnica tkwi w dwóch parametrach. Po pierwsze - budynek nie może przekroczyć 300 m2 powierzchni zabudowy, a po drugie - jego rozpiętość nie może być większa niż 7 m. Pozostałe wytyczne są identyczne jak dla budynków bez żadnych formalności. Dodatkowo, będziesz musiał zgłosić budowę i przedłożyć stosowny projekt, ale o tym opowiemy poniżej.  

Budynek gospodarczy bez pozwolenia – jaka dokumentacja będzie potrzebna?
Jeżeli bierzesz pod uwagę realizację budynku gospodarczego bez pozwolenia – ale na zgłoszenie – musisz przygotować stosowną dokumentację techniczną - w głównym założeniu tożsamą z projektem budowlanym. Musi ona zawierać rozwiązania gwarantujące stateczność i nośność konstrukcji, jak również bezpieczeństwo ludzi i mienia czy zabezpieczenia przeciwpożarowe.

Pamiętaj, że dokumentacja niezbędna do budowy obiektu gospodarczego na zgłoszenie powinna zostać opracowana przez projektanta dysponującego odpowiednimi uprawnieniami. Jej zakres i treść muszą także zostać dostosowane do specyfiki i charakteru obiektu oraz stopnia skomplikowania samych robót. Nie musisz mieć kierownika budowy, ale pomimo tego - warto przemyśleć jego zatrudnienie. Fachowe oko na etapie poszczególnych prac budowlanych zapewni ci spokój i da gwarancję zgodności wykonywanych robót - zarówno z przepisami, jak i sztuką budowlaną.  

Jeśli planujesz budowę bez żadnych formalności - również warto dysponować odpowiednim projektem, opracowanym przez specjalistów. Proces budowy to niezmiernie poważne przedsięwzięcie. Bardzo łatwo tu o błędy, które w konsekwencji mogą skutkować problemami w użytkowaniu, a nawet katastrofą budowlaną. Bazowanie więc na jakiejś koncepcji, opracowanej przez osobę z niewielką wiedzą i doświadczeniem - jest mocno ryzykowne. Ponadto, jeśli kiedyś będziesz planował zmianę przeznaczenia obiektu, musisz zgłosić budowę do nadzoru budowlanego i przedłożyć odpowiednią dokumentację projektową.

Zmiany w prawie budowlanym, które weszły w życie w czerwcu 2023 roku sprawiły, że realizacja budynku gospodarczego jeszcze nigdy nie była tak prosta. Jeżeli zatem planujesz budowę, nie ma na co czekać - kupuj odpowiedni projekt i działaj. W ofercie Muratora znajdziesz gotowe projekty zarówno budynków gospodarczych bez żadnych formalności, jak i te na zgłoszenie.

źródło: projekty.muratordom.pl/poradnik-dla-budujacych/budynek-gospodarczy-bez-pozwolenia-629

Startowa

znalazł niusa na projekty.muratordom.pl.

Dodaj komentarz