WIARA w BOGA lub jej brak. Zapraszam wszystkich do dyskusji. - str 6/6

Dodano na Hydepark przez AnonimS, 115 postów, ostatni post 31 lip 2019

 • AnonimS
  · 24 cze 2019

  Wstęp.
  Religia – system wierzeń i praktyk, określający relację między różnie pojmowaną sferą sacrum (świętością) i sferą boską a społeczeństwem, grupą lub jednostką. Manifestuje się ona w wymiarze doktrynalnym (doktryna, wiara), w czynnościach religijnych (np. kult, rytuały), w sferze społeczno-organizacyjnej (wspólnota religijna, np. Kościół) i w sferze duchowości indywidualnej (m.in. mistyka).
  Relacja jednostki do sacrum koncentruje się wokół poczucia świętości – chęci zbliżenia się do sacrum, poczucia lęku, czci czy dystansu wobec niego.

  Na świecie żyje około 7.6  miliardów ludzi . Z tego szacunkowo około   59% ludzi uważa się za osoby religijne, 23% nie, a 13% deklaruje ateizm , 5 % nie ma zdania.. Według różnych szacunków na świecie istnieje od 4200 do 10 00 religii.    

  Typologie religii:
  religie Wschodu (kosmocentryczne)
  religie Zachodu (teocentryczne)
  Religie dzieli się:
  ze względu na pochodzenie: naturalne, objawione i dharmiczne.
  ze względu na to, jak pojmują istotę boską: monoteizm, politeizm, henoteizm, deizm, panteizm, panenteizm, nonteizm.
  ze względu na zasięg oddziaływania religii: religie uniwersalistyczne, narodowe, plemienne.
  ze względu na punkt wyjścia: religie teocentryczne, religie kosmocentryczne.
  ze względu na wyznawanie: religie żywe i religie martwe.
  Największe religie świata     
  Na podstawie danych z 2010 r. procentowy udział kształtuje się następująco
  Chrześcijaństwo 33,43%
  Islam 24,35%
  Hinduizm 13,78%
  Buddyzm 7,13%
  Sikhizm 0,36%
  Judaizm 0,21%
  Bahaizm 0,11%
  bezwyznaniowi 9,42%

  Badaniem religii zajmują się:
  - religioznawstwo
  - teologia
  - filozofia religii
  - socjologia religii
  - psychologia religii
  Po tym przydługim wstępie chciałbym Was zaprosić do wyrażenia swojej opinii czy wierzycie czy nie . I co spowodowało Wasz taki wybór. Pozdrawiam  

 • AnonimS
  · 11 lip 2019

  MrHyde

  MrHyde: AnonimS:    Nie wiem.czy wiesz ale Japonia ma jeden z najwyższych wskaźników samobójstw. Widać to kultura materialna szczęścia nie daje.
      E tam, to przez duchowość. Normalny Polak czy Amerykanin na widok ceny sake zakląłby soczyście i tym fucking prices! jakoś złagodził wkurwa. A Japończyk nie potrafi zakląć. Będzie dusić wkurwa, aż wkurw się odwinie i jego udusi.  

  Jak pamiętam czasy komuny było goło i wesoło. Stało się miesiącami w kolejkach po regał czy telewizor. Nawiązywały się znajomości .wspólnie się ludzie bawili , odwiedzali. Teraz już tego nawet u nas brakuje. Sąsiad ledwo na dzień dobry odpowie, bo gdzieś goni . Tworzy się pustka. I słabsze jednostki się załamują. Do tego dochodzi wyścig po dobra materialne i zwykła ludzka zawiść. Bo dlaczego on ma pałac a ja tylko mieszkanie itp. tylko że ludzie zapominają że ta drewniana jesionka do której każdy prędzej czy później trafi nie ma kieszeni.  I nic z tego co tu tak ciężko zapracował że sobą nie zabierze. Pozdrawiam

 • AnonimS
  · 14 lip 2019

  KontoUsunięte

  KontoUsunięte:  chciałam dodać... że można wybrać się we własną podróż na poszukiwanie Boga nie sugerując się nikim ani niczym

  Pod warunkiem że chce Go się szukać. Jeśli z góry założymy że go niemal to i znaleźć ciężko. Co ciekawe wielu ludzi deklarujących brak wiary w Boga . Wierzy w zabobony, gusła czy przesądy. Znałem gangsterów którzy nie bali się Boga ani ludzi a jak jechali na "robotę," a kot im drogę przebiegł to rezygnowali. Albo korzystali z porad wróżących z ręki.

 • MrHyde
  · 14 lip 2019

  AnonimS

  AnonimS:  ... jak jechali na "robotę," a kot im drogę przebiegł to rezygnowali.    

  Na psów też tak reagowali?

 • AnonimS
  · 14 lip 2019

  MrHyde

  MrHyde:  
  Na psów też tak reagowali?    

  Do psów to strzelali

 • MrHyde
  · 14 lip 2019

  AnonimS

  AnonimS: MrHyde:        
  Na psów też tak reagowali?        
  Do psów to strzelali    

  A to zabobon!

 • AnonimS
  · 20 lip 2019

  Chyba temat naturalnie umarł. Dziękuję wszystkim za wypowiedzi.

 • MrHyde
  · 20 lip 2019

  AnonimS

  AnonimS:  Chyba temat naturalnie umarł. Dziękuję wszystkim za wypowiedzi.

  "Gdyby Bóg żył, głosowały na nas", twitnęła podobno posłanka PiS jakiś czas temu. Ta sama, dla której flaga UE jest szmatką.

 • AnonimS
  · 21 lip 2019

  MrHyde

  MrHyde:  "Gdyby Bóg żył, głosowały na nas", twitnęła podobno posłanka PiS jakiś czas temu. Ta sama, dla której flaga UE jest szmatką.  

  Skoro Bóg nie może to głosują jego wyznawcy  

 • AnonimS
  · 21 lip 2019

  Piekło
  W buddyzmie, podobnie jak w innych religiach, również występuje pojęcie piekła. I choć nie trafia się tam na całą wieczność, to męki tam zadawane są dość bolesne. A żeby o tym pamiętać, w Tajlandii można odwiedzać "ogrody piekielne".
  Rzeźby prezentują różne rodzaje tortur, a każda kara odpowiada jednemu typowi grzechów popełnionych za życia
  Rzeźby prezentują różne rodzaje tortur, a każda kara odpowiada jednemu typowi grzechów popełnionych za życia (Shutterstock.com)
  Wang Saen Suk to jeden z trzech ogrodów piekielnych w Tajlandii (obok Wat Phai Rong Wua i Wat Thawet), w których naocznie można przekonać się, jakie tortury czekają grzeszników w buddyjskich zaświatach. Przy wejściu na teren kompleksu zobaczymy duży napis "Witamy w piekle", a to, co zobaczymy wewnątrz, nie sprawi, że będziemy czuć się komfortowo.

  Przerażające cementowe rzeźby przedstawiają zdeformowane ludzkie ciała. Niektórzy z potępionych zyskali zwierzęce głowy, ale to nie jest jeszcze tak straszne. Najgorsze są wymierzane kary, a tych znajdziemy w tym ogrodzie bez liku. Zaczynając od wyrywanego obcęgami języka, przybijania go do ziemi, obcinania rąk, wydłubywania oczu czy wbijania włóczni w praktycznie każde miejsce na ciałach grzeszników, a kończąc na ludziach gotowanych w kotle, przecinanych piłą na pół i kobiecie ściskanej w wielkim imadle. Nad wszystkim górują dwie okropne sylwetki kobiety i mężczyzny, zwane Nai Ngean i Nang Thong.

  Każda kara odpowiada jednak popełnionemu grzechowi. Przy wszystkich figurach znajdziemy tabliczki z objaśnieniami, np. przy postaci ze świńską głową możemy przeczytać: "Ci, którzy uprawiają korupcję, są karani w piekle i nazywani duchami świń". W podobny sposób dowiemy się, jakie są kary za alkoholizm, kradzież, zabójstwo czy "niewłaściwe zachowania seksualne".

  W Wang Saen Suk nie chodzi jednak tylko o to, aby straszyć bez celu, ale przede wszystkim, by przestrzegać i dawać nadzieję. Dlatego niedaleko dantejskich scen zobaczymy spokojne sylwetki ludzi, którzy przepełnieni są modlitwą i dobrymi uczynkami.

  Jeśli chcecie spotkać się twarzą w twarz z piekłem, musicie udać się ok. 90 km na południowy wschód od Bangkoku do Bang Saen w prowincji Chonburi. Ogród należy do pobliskiego klasztoru, więc sam wstęp jest darmowy, ale mile widziane jest włożenie datku do brzucha grubego Buddy, który stoi przed ”bramą piekła”.

 • MrHyde
  · 22 lip 2019

  Piekło to mieli mieszkańcy Białegostoku w sobotę 20.7.2019. Nie musieli jechać do Tajlandii.

 • AnonimS
  · 22 lip 2019

  MrHyde

  MrHyde:  Piekło to mieli mieszkańcy Białegostoku w sobotę 20.7.2019. Nie musieli jechać do Tajlandii.

  Nie tyle piekło co Sodomę i Gomorę

 • MrHyde
  · 28 lip 2019

  KontoUsunięte

  KontoUsunięte:  OGÓLNOPOLSKI ZJAZD KIBICÓW - Białystok 20.07.2019 r  
  czy o paradę równości Ci chodzi?

  Podejrzewam, że każdemu chodzi o coś innego, i to jest najbardziej straszne. To właśnie jest to białostockie piekło.

 • MrHyde
  · 29 lip 2019

  Mnie chodziło o zamieszki, jeśli nie zainicjowane przez marszałka podlaskiego (PiS) i kościół katolicki, to - wszystko na to wskazuje - zamieszki, do których PiS i kościół się walnie przyczynili. O zjeździe kibiców - zapowiedzianym na forach internetowych kilka dni wcześniej jako akcji przeciw Marszowi Równości - nie wiedziałem. Doczytałem po twoim wpisie. Post factum mogę więc dodać, że chodziło mi uliczne starcie barbarzyństwa z cywilizacją humanistyczną, którą cywilizacja - obawiam się - przegrała.

 • MrHyde
  · 31 lip 2019

  KontoUsunięte

  KontoUsunięte:  cywilizacja czyli marsz równości?

  Nie tyle marsz, co równość. "Wolność, równość, braterstwo" - na pewno słyszałaś ten slogan. Ma ponad 200 lat. Uderzając w kłamliwą strunę patriotyzmu: za wolność, RÓWNOŚĆ i braterstwo nasi się bili nad Berezyną w 1812!

 • MrHyde
  · 31 lip 2019

  KontoUsunięte

  KontoUsunięte:  o cóż Ci chodzi? bo już nie rozumiem konkret poproszę.

  Konkret jest taki, że hołota obrzuciła kulturalnych ludzi workami z moczem i bluzgami. Pięści i kolana też podobnież poszły w ruch. Hołotę zagrzał do boju m.in. miejscowy biskup, dlatego temat znalazł się pod tym postem P.T. Anonima S.

Zaloguj się aby dodać posty. Nie masz konta? Załóż darmowe konto