Mural Słowikowskiego, Maroko.

ciekawostka : Mural Słowikowskiego, Maroko.

23 stycznia 2023 w Kenitrze w Maroku odsłonięto mural upamiętniający Mieczysława Słowikowskiego, twórcę i szefa Ekspozytury Wywiadowczej Afryka Północna (znanej też jako "Agencja Afryka" ), którego działalność znacznie ułatwiła przeprowadzenie lądowania wojsk alianckich w Afryce Północnej w listopadzie 1942 roku.

O działalności Słowikowskiego nakręcono kilkanaście lat temu polsko-francuski film dokumentalny, który dostępny jest na Youtube:
youtube. com/watch?v=dMZJLm_MzJ4
youtube. com/watch?v=GcQYdG_jO4s

MEM

zamieściła fotkę , 698x900 - 95 kB w kategorii ciekawostki i rzeźby, figurki, budowle. Tagi: #Słowikowski #Maroko #mural #historia #wywiad #Afryka

2 komentarze

 
 • TakiJeden

  Utrwalony na muralu wizerunek majora (wówczas) Słowikowskiego wykonano na podstawie zachowanego zdjęcia, na którym gen. Jacobs Devers gratuluje Mu odznaczenia orderem Legion of Merit za wkład w kampanię w północnej Afryce.

 • MEM

  @TakiJeden "Wielkie uznanie dla Marokańczyków za przypomnienie i uhonorowanie działalności i zasług naszego Rodaka, a także za uwzględnienie polskich znaków diakrytycznych w napisie na tym muralu."  

  Media podają, że pomysł wyszedł z naszej ambasady. Ale oczywiście władze Maroka zawsze mogły się nie zgodzić, więc miło, że nie odmówiły zgody.

  A co do znaków, to autorki muralu są Polkami, to kłopotu z "polska język, trudna język" tym razem nie było.

  "Małym zgrzytem jest natomiast niewłaściwe "powieszenie" na tym malowidle polskiej flagi (amerykańskiej zresztą też)."

  Faktycznie... Nie zauważyłam wcześniej – na pierwszy rzut oka barwy się zgadzały. ;)  

  "Utrwalony na muralu wizerunek majora (wówczas) Słowikowskiego wykonano na podstawie zachowanego zdjęcia, na którym gen. Jacobs Devers gratuluje Mu odznaczenia orderem Legion of Merit za wkład w kampanię w północnej Afryce."  

  Tak. Szkoda tylko, że musiał minąć niemal wiek, zanim zaczęto na Zachodzie przyznawać, za co to odznaczenie dostał. Ale lepiej późno niż wcale. :)

 • TakiJeden

  Wielkie uznanie dla Marokańczyków za przypomnienie i uhonorowanie działalności i zasług naszego Rodaka, a także za uwzględnienie polskich znaków diakrytycznych w napisie na tym muralu.
  Małym zgrzytem jest natomiast niewłaściwe "powieszenie" na tym malowidle polskiej flagi (amerykańskiej zresztą też).
  Pozdrawiam.   :smile: