Sensacja! Niesamowite! Spokojny wywiad o bibliotekach publicznych, pozytywny.

117 wyś.
92%1171
„Współczesna biblioteka stała się miejscem życia społecznego” – Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu Książki podkreśla, jak ważną rolę odgrywają biblioteki atrakcyjne architektonicznie, z bogatym księgozbiorem, z dostępem do Internetu i szerokiego wachlarza multimediów.

Zmieniają się biblioteki, ale czy zmiany dotyczą również bibliotekarzy? Zdaniem Grzegorza Gaudena „zawód bibliotekarza jest zawodem zaufania publicznego. Bibliotekarze od pokoleń kojarzeni są z przewodnikami po świecie wiedzy i tak jest również dzisiaj. Zorganizowaliśmy szkolenia dla bibliotekarzy z bibliotek gminnych. Wówczas uczyliśmy ich wszystkiego: marketingu, zarządzania, asertywności, żeby mieli odwagę kłócić się z samorządowcami. Pamiętam, że jeszcze pięć lat temu przemykali się pod ścianami”.

„To samorządy odpowiedzialne są za biblioteki publiczne. Zamiast organizowania kolejnego pieczenia barana czy budowania kolejnego aquaparku, należałoby zainwestować w biblioteki i wydawnicze nowości. Zamiast parków wodnych – biblioteki, zamiast chemikaliów do basenowej wody – nowe książki” – dodaje Grzegorz Gauden.

Program Biblioteka+ jest wieloletnim programem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przygotowanie i wdrożenie programu Biblioteka+ zostało powierzone Instytutowi Książki. Program to odpowiedź na potrzebę radykalnej poprawy stanu bibliotek publicznych w Polsce.

Strategicznym celem programu jest przekształcenie bibliotek gminnych w nowoczesne centra dostępu do wiedzy, kultury oraz ośrodki życia społecznego, a także wprowadzenie systemu certyfikującego dla bibliotek.
MrHyde

opublikował wideo w kategorii nauka i technika i polityczne. Tagi: #biblioteki #wywiad

1 komentarz

 
  • White

    White · 2 dni temu

    Szkoda bibliotek, ludzie powinni mieć dostęp do książek, do wiedzy, mniejsza o architekturę biblioteki, w Niemczech są autobusy biblioteki które jeżdżą z książkami po wsiach. Książki są drogie a trudno ocenić książkę po okładce bo głupoty też się drukuje więc biblioteka ułatwiła by ludziom dostęp do wiedzy i wogule do książek bo podobno ludzie  coraz mniej czytają. Czy wyobrażajcie sobie dom bez książek?