"No hell can hide you, there is nowhere to run."

"Podczas gdy istniała możliwość prezentacji ostrzału z granatnika w rzeczywistości, to dźwięk najstraszniejszej rosyjskiej broni można było zademonstrować jedynie z nagrania płytowego. Pod nazwą nadaną przez niemieckich żołnierzy – "organy Stalina" (katiusza) – kryła się zamontowana na podwoziu ciężarówki automatyczna wyrzutnia wielu rakiet, która zaledwie jedną serią ognia była w stanie zamienić teren o powierzchni boiska piłkarskiego w piekło najeżone gwiżdżącymi odłamkami. Dobywający się z głośnika rytmiczny, wyjący odgłos startujących rakiet przyprawiał o dreszcze wszystkich słuchaczy. Sepp nagle wrócił wspomnieniem do tamtego wydarzenia, czując na języku posmak gazów prochowych, ran i śmierci. Zapytany przez swych towarzyszy o możliwość ukrycia się w takiej sytuacji, poszarzały na twarzy jakby przybyło mu dziesięć lat, dał im krótką odpowiedź: "Tutaj może pomóc jedynie odpowiednio głęboki dół, gdzie można uklęknąć i się modlić"." – Albrecht Wacker "Snajper na froncie wschodnim".
__________
A ta współczesna wyrzutnia – TOS-1 – jest pod tymi względami jeszcze gorsza. Jedna taka wyrzutnia pokrywa swoją salwą 4 hektary powierzchni pociskami termobarycznymi, czyli takimi, których ładunek wybuchowy jest rozpylany w powietrzu a potem zapala się.

100%11
[i]"Podczas gdy istniała możliwość prezentacji ostrzału z granatnika w rzeczywistości, to dźwięk najstraszniejszej rosyjskiej broni można było zademonstrować jedynie z nagrania płytowego. Pod nazwą nadaną przez niemieckich żołnierzy – "organy Stalina" (katiusza) – kryła się zamontowana na podwoziu ciężarówki automatyczna wyrzutnia wielu rakiet, która zaledwie jedną serią ognia była w stanie zamienić teren o powierzchni boiska piłkarskiego w piekło najeżone gwiżdżącymi odłamkami. Dobywający się z głośnika rytmiczny, wyjący odgłos startujących rakiet przyprawiał o dreszcze wszystkich słuchaczy. Sepp nagle wrócił wspomnieniem do tamtego wydarzenia, czując na języku posmak gazów prochowych, ran i śmierci. Zapytany przez swych towarzyszy o możliwość ukrycia się w takiej sytuacji, poszarzały na twarzy jakby przybyło mu dziesięć lat, dał im krótką odpowiedź: "Tutaj może pomóc jedynie odpowiednio głęboki dół, gdzie można uklęknąć i się modlić"."[/i] – Albrecht Wacker "Snajper na froncie wschodnim".
__________
A ta współczesna wyrzutnia – TOS-1 – jest pod tymi względami jeszcze gorsza. Jedna taka wyrzutnia pokrywa swoją salwą 4 hektary powierzchni pociskami termobarycznymi, czyli takimi, których ładunek wybuchowy jest rozpylany w powietrzu a potem zapala się.
MEM

opublikowała wideo w kategorii motoryzacja i inne. Tagi: #wojsko #TOS-1 #rakieta #wyrzutnia #piekło

1 komentarz

 
 • MIKEL71

  Straszne czego to ludzie nie wymyślą żeby zabić drugiego człowieka . Wystarczy kamień . Jakby te miliardy co idą na zbrojenia przeznaczyć na walkę z głodem , chorobami czy ekologię .Na świecie byłby dobrobyt i pokój . Tylko jaki w tym interes  dla bogaczy i polityków .Dla władzy, pieniędzy i zaszczytów Jedyny taki gatunek na ziemi  . Reszta zabija żeby przeżyć .

 • MEM

  @MIKEL71 "Straszne czego to ludzie nie wymyślą żeby zabić drugiego człowieka . Wystarczy kamień . Jakby te miliardy co idą na zbrojenia przeznaczyć na walkę z głodem , chorobami czy ekologię .Na świecie byłby dobrobyt i pokój ."  

  Tak.  

  Zawsze mi się przy takich okazjach przypomina jeden z odcinków MASH-a, w którym chirurdzy potrzebowali jakiegoś nowego narzędzia i potrafili je skonstruować, ale sami nie mieli jak go wyprodukować, a gdzie się z tym projektem nie zwracali, to im mówiono, że tego się nie da zrobić. I w ten sposób stanęli na wprost realiów, w których byle prostego narzędzia się "nie da stworzyć", ale działo, które zabija z odległości 40 km, to zbudować się dało...

  No ale z drugiej strony, powiedzenie mawia, że jak się chce pokoju, to się trzeba szykować do wojny. Obłęd, ale wyjścia z tego błędnego koła nie ma.

  "Tylko jaki w tym interes dla bogaczy i polityków .Dla władzy, pieniędzy i zaszczytów"  

  Tak, ale to nie tylko ich wina. To wina także mas, które przecież dokonują wyboru (i które zresztą, w swej mikroskali, działają wedle tych samych zasad) tych polityków, i wina samej ewolucji, bo po prostu tak już świat jest urządzony, że przeżycie i rozwój każdego gatunku następuje po trupach.

  "Jedyny taki gatunek na ziemi. Reszta zabija żeby przeżyć ."

  Jedyny, który aż tak wysoko ewoluował. Ale zasady wzięliśmy wprost ze zwierzęcego świata. Z upływem czasu zabawki się nam tylko zmieniają na lepsze, reguły zaś są te same co miliony lat temu. Widziałeś może początek filmu "2001: Odyseja kosmiczna" Kubricka? Przecież małpy się zabijały tak samo, jak my dzisiaj, tylko z użyciem innych środków.

  Musimy, o ile nie wyginiemy, rozwinąć się znacznie wyżej, to wtedy – może, bo też nie na pewno – to się zmieni.

 • MIKEL71

  @MEM tak widziałem ten film i MASH-a tez widziałem

 • MIKEL71

  @MEM to jest dowód ze człowiek pochodzi od małpy .

 • MEM

  @MIKEL71 "to jest dowód ze człowiek pochodzi od małpy ."

  Właśnie. :)