Tradycje

polityka : Tradycje
MrHyde

zamieścił fotkę , 1080x1080 - 128 kB w kategorii polityka.

1 komentarz

 
 • merlin

  "Jesteśmy dziedzicami tradycji greckiej, antycznej" . Ten Pan nie odrobił lekcji, Sparta też była częścią tej kultury.Jeśli tak ma wyglądać wiedza przekazywana uczniom to współczuję milusińskim.

  "Dzieci były własnością państwa. Już od urodzenia o ich losie decydowała rada starszych. Słabe, kalekie porzucano w górach lub zrzucano ze skały. Słabowite dzieci nie nadawały się na wojowników ani na matki.
  Zdrowe dzieci do 7 roku wychowywane były w domu pod opieką matek. Następnie, zaczynał się wstępny okres agoge. Jeszcze pod częściową opieką rodziny, ale już także pod okiem państwowego urzędnika zwanego pajdonomos, któremu stale towarzyszył mastigoforoj – nosiciel bicza. Od 12 roku życia przyszli obywatele Sparty opuszczali rodzinne domy i przenosili się do koszar, w których musieli mieszkać aż do osiągnięcia praw obywatelskich w wieku trzydziestu lat. Wtedy dopiero stawali się równymi, mogąc od tej pory uczestniczyć w zgromadzeniu ludowym (apella). ;)
  Chyba, że jako dziedzictwo potraktujemy naczelną zasadę Sparty "Wszystko, co służyło Sparcie i jej obywatelom było dobre i moralne. W myśl tej zasady każdy, kto nie był Spartaninem, czytaj pisiorem, nie mógł liczyć na słowność, uczciwość lub jakieś inne ludzkie uczucia. Kradzieże i oszustwa były na porządku dziennym. Spartanie w zdobytych miastach często mordowali wszystkich mężczyzn" Dużo nie brakuje, żeby to było obowiązującym wzorcem dla wyznawców dobrej zmiany. :krzeslo:

 • agnes1709

  @merlin Dlaczego wspolczujesz. No wiesz, w tych czasach... Spójrz, co w poczekalni ( i poza) wisi, jakie współczucie? Hehe :faint:

 • merlin

  @agnes1709 Może dlatego, że szkoda mi tych bachorów. Tyle wiedzy, minister chce im zapodać. Gdzie oni ją pomieszczą. Ciekawe czy w ramach tej wiedzy będą ich uświadamiali o miłości greckiej ,ostatnio bardzo popularnej wśród niektórych funkcjonariuszy kościoła.. Wiesz oni chyba poprzez noszenie tych czarnych chałatów mają problem ze swoją orientacją seksualną. :rotfl:

 • MrHyde

  @merlin "noszenie tych czarnych chałatów" oczerniasz?  :rotfl:

 • merlin

  @MrHyde Nie oczerniam. Fakty mówią same za siebie. ;)

 • MrHyde

  @merlin niektórzy z nich noszą białe kiecki ;)

  A nawet tęczowe :)

 • merlin

  @MrHyde Drobna szczegóła bez względu na kolor kiecka. :)