Ciekawe liczby - Prognostyk gospodarczy

polityka : Ciekawe liczby - Prognostyk gospodarczy

https://ciekaweliczby.pl/inwestycje_2020/

MrHyde

zamieścił fotkę , 806x526 - 36 kB w kategorii polityka i ciekawostki.

4 komentarze

 
 • ola43

  Procent pkb haha dobre sobie ;p podajcie dokladna kwote pln. Bo np polska miec pkb 1zl, wiec na inwestycje wyds 17 groszy, a srednia unii gdzie pkb to 1000zl bexezie to juz zuoelnie inna kwota.

 • AnonimS

  Z ciekawostek ...Narodowy Bank Polski został wyróżniony nagrodą „Najlepiej zarządzany bank centralny w Europie w 2021 roku”, przyznaną przez magazyn Capital Finance International.

 • MrHyde

  @AnonimS Capital Finance Int.? Wow!

 • MEM

  @AnonimS "Z ciekawostek ...Narodowy Bank Polski został wyróżniony nagrodą „Najlepiej zarządzany bank centralny w Europie w 2021 roku”, przyznaną przez magazyn Capital Finance International."  

  Problem w tym, że o Capital Finance International praktycznie nikt nie słyszał (takie małe porównanko na szybko: konto tego CFI na Twitterze obserwują 5884 osoby, i to przy założeniu, że część z tego to nie są jakieś fejkowe konta, a taki np., pierwszy z brzegu, Business Insider jest obserwowany przez 3,3 miliona, zaś Twittera Wall Street Journal obserwuje 18,8 miliona). Ma więc to takie znaczenie, jak przyznawanie przez kluby Gazety Polskiej tytułów człowieka roku wiadomo komu, albo nagrody dla filmu "Smoleńsk" przyznawane po wniesieniu opłaty na jakichś festiwalach filmowych organizowanych przez firmy-krzaki.

 • AnonimS

  @MEM to już uslyszalaś  :blee:

 • MEM

  Nie ma się co dziwić. Kto normalny zainwestuje w dyktaturze sprawowanej przy pomocy półgłówków i przy prawie pisanym na kolanie przed głosowaniem, którego i tak władza nie będzie przestrzegać, a potem jeszcze da się opodatkować rekordowo w historii, żeby za te pieniądze kacza partia mogła głosy klientów MOPS-u i innej patologii kupować.

 • AnonimS

  @MEM dla Ciebie klienci MOPS to patologia?  Arogancja typowa dla zwolenników PO i całego KO. A nie wiesz przypadkiem że wielu starych  ludzi korzystających z tej instytucji , ma dzieci i wnuki , tylko że na papierze.

 • MEM

  @AnonimS "dla Ciebie klienci MOPS to patologia?"

  Większość tam przychodzących to patologia (Porozmawiaj z ludźmi, którzy tam pracują. Chcesz scenki rodzajowej? W moim mieście, kilka lat temu, sama widziałam, jak wytoczyła się pod MOPS-em z taksówki dosłownie naprana wódą baba w średnim wieku, bo przyszła odebrać "co się jej należy" – ładnych parę tysięcy, formie różnych zapomóg, na które normalnie ludzie ciężko pracują (o ile w ogóle tyle wypłaty mają), na całą hordę dzieci nie wiadomo z kim. I tak żyją, dziesiątkami tysięcy na skalę kraju i uczą tego samego od dziecka swe, liczne, potomstwo...), to wynika przede wszystkim z chorego systemu rozdawnictwa socjalu w zamian za poparcie polityków w wyborach, zamiast prowadzenia takiego rygoru, że jego skutkiem byłoby to, że pomoc faktycznie trafia do tego drobnego odsetka, który jej potrzebuje, a nie do tych, którzy na tym żerują (a przy okazji odciążyłoby to administrację tam pracującą). W normalnym systemie, w którym nie byłoby rozmaitych "pińcetplusów" i innych podobnych, każdy by był nauczony dbać o siebie, a żulernia albo by wyzdychała pod przysłowiowymi płotami na własne życzenie, albo poszłaby do roboty. A my nie mielibyśmy bandy złodziei przy korycie u władzy, których głosami takiej żulerni wybrano za kolejne zasiłki.

  "Arogancja typowa dla zwolenników PO i całego KO. A nie wiesz przypadkiem że wielu starych ludzi korzystających z tej instytucji , ma dzieci i wnuki , tylko że na papierze."

  Po pierwsze, czy nie uważasz, że taka sytuacja, jaką opisałeś, to także jest forma pewnej patologii?

  Po drugie, jakaś część z tych starych ludzi mających rodzinę na papierze, sama sobie tak pościeliła, co także jest patologiczne i świadczy o nich, nie?

  Po trzecie, ludzi którzy faktycznie potrzebują pomocy, jest znacznie mniej niż tych, którzy po prostu żerują na systemie (a już zwłaszcza dziś, gdy praktycznie w całej Europie bez problemu można podjąć legalną pracę, a my sami musimy sprowadzać Ukraińców czy nawet Azjatów, bo brakuje rąk do pracy setkami tysięcy), a to o tych ostatnich mówiłam.  

  A już w ogóle paradoksem i kpiną jest to, że ludzie, którzy faktycznie potrzebują pomocy, często jej nie dostają, lub jest ona niewystarczająca, bo kacza partia musi przecież wydać grube miliardy rocznie właśnie na kupno głosów patologii. Chcesz przykładu i na to? A już zapomniałeś, jak strajkowali w budynku Sejmu rodzice i opiekunowie niepełnosprawnych, z powodu niewystarczającej pomocy, a czasem nawet kompletnie braku jakiekolwiek pomocy, i ich Twoja ukochana partia parawanami zasłaniała i odgradzała od reszty i od kamer oraz kierowała niewybredne komentarze pod ich adresem (Cóż... Arogancja i wybiórcza pamięć... Typowa dla PiS i jego elektoratu.)? Bo ich jest zaledwie garstka w całym społeczeństwie, i nimi się kacza hołota u władzy i koryta nie przejmuje. Za to rozmaite zasiłki w MOPS-ie i podobnych instytucjach biorą setki tysięcy ludzi, których głosy za flaszkę jabcoka można kupić (dosłownie, to też widywałam swego czasu), i to już – ze względu właśnie na liczbę głosów i łatwość otumanienia takich wyborców – leży w zainteresowaniu PiS z czystej, wyrachowanej na maksa, kalkulacji.

 • AnonimS

  Fakt ciekawe.

 • MrHyde

  @AnonimS Zatrważające.

 • AnonimS

  @MrHyde trzeba przeanalizować z czego zrezygnowano. Np upadł. Jedyni inwestorzy, Energa i Enea, ogłosili właśnie, że zawieszają finansowanie budowy. Jednym z powodów jest wprowadzenie przez UE Zielonego Ładu, który zakłada odchodzenie od spalania węgla.

 • MrHyde

  @AnonimS Jasne, EU winna. Akurat Zielony Ład przez pięć kolejnych lat zniechęca do inwestowania akurat w Polsce. Jaki z tego wniosek?

 • AnonimS

  @MrHyde nie zniechęca tylko wymusza odejście od energii węgla. Za PRL był głównie węgiel. I huty. Hut już nie ma a gospodarka węgla do kończy

 • MrHyde

  @AnonimS Oczywiście. Właśnie z powodu przechodzenia z węgla na wiatraki krzywa na obrazku wygląda, jak wygląda.

 • MEM

  @AnonimS "trzeba przeanalizować z czego zrezygnowano. Np upadł. Jedyni inwestorzy, Energa i Enea, ogłosili właśnie, że zawieszają finansowanie budowy. Jednym z powodów jest wprowadzenie przez UE Zielonego Ładu, który zakłada odchodzenie od spalania węgla."

  Akurat w tym wypadku wniosek jest błędny. Bo o ile faktem jest, że np. budowa nowej elektrowni węglowej to rzeczywiście także jest inwestycja, o tyle w tym wypadku mówimy o przesiadaniu się całej gospodarki z jednego surowca na drugi. A to zmienia postać rzeczy, bo nagle zamiast tej jednej regionalnej elektrowni musisz zbudować praktycznie od podstaw całość krajowej infrastruktury potrzebnej do zasilania się tzw. zieloną energią (i dodatkowo także atomem). Do tego także pojedyncze prywatne firmy powinny wykazywać inwestycje wynikające z wyznaczonych celów ekologicznych, które pozwalałyby na korzystanie z nowych źródeł energii. No a do tego wszystkiego dochodzą wszystkie inne inwestycje, jakie już nie mają związku z przechodzeniem na zieloną energię. Czyli odwrotnie niż na wrzuconym tu wykresie, inwestycje powinny praktycznie pionowo iść w górę, mega wspomagane nakładami na kompletnie nową infrastrukturę energetyczną. A nie idą... a wręcz przeciwnie, jest jazda w dół i to systematyczna od lat, co pokazuje trend. I to w sytuacji, gdy od lat mamy na świecie w zasadzie dobrą koniunkturę, zachęcającą do inwestowania.

  Ponownie: nikt nie będzie inwestował w niepewnym kraju rządzonym przez dyktaturę półgłówków piszących prawo na kolanie wedle aktualnego widzimisię i sponsorował gigant podatkami kiełbasy wyborczej prezentowanej patologii w ramach kupna głosów przez partię.