trujnik

Robert z Taunton, 60 lat
Strona: chomikuj.pl
Z zawodu tłumacz, hobby to między wieloma innymi kolejnictwo (podgatunek zaliczacz linii) i literatura LGBT. Zbieram słowniki jednojęzyczne, głównie angielskie, niemieckie i szwedzkie. Słucham muzyki – bluesa, rocka, jazzu i poważnej. Moje próbki można znaleźć na chomiku – transfer na mój koszt. Próbuję napisać również bardziej "pochwiarskie" opowiadanie i są to Przypadki Krzysia. Dziękuję za zainteresowanie i i życzliwe przyjęcie, prosząc jednocześnie o uwagi. Wiele z opowiadań tu umieszczonych znajdziecie w e-booku, na moim chomiku, adres kilka linijek wyżej :) Transfer na mój koszt.
razem:   thumb_up 63 thumb_down 1
  • trujnik

    @KontoUsuniętenski99 i wsadź sobie głęboko w odbyt tw płaskoziemskie tekstu, pizdo męska. Jesteś autorytetem jak skurwysyn a na pisaniu znasz się jak przysłowiową kura na pieprzu. Utop się w piździe

    5 lip 2023

  • trujnik

    @SPOSTRZEGAWCZY ale do niej wrócę :) Nie jestem franek, by pisać cały czas o ruchaniu, w życiu człowieka są różne momenty. Wiesz co? najciekawsze jest wtedy, jeśli w życiu dzieje się coś z różnych półek, niekoniecznie samo pierdolenie. Poza tym skoro jesteś spostrzegawczy, to zauważ, że Krzysiu ma permanentną chcicę i rządzi nim główka a nie głowa...

    11 kwi 2023

  • trujnik

    @MEM I pewnie szybko znajdzie z nimi wspólny język, bo ma podobną naturę. Dobrze i dla niego (może być sobą) i dla dzieci – on raczej nie będzie ich zanadto karał, prześladował itp.

    10 kwi 2023

  • trujnik

    @MEM Jak na ironię i pewnie na złość sobie pracuję w medycynie :D, na szczęście flaków raczej nie oglądam, widzę pacjenta przed operacją i po, jeśli tłumaczę na żywca. Cóż, życie jest bardzo złośliwe i płata przeróżne figle...

    10 kwi 2023

  • trujnik

    @MEM Dziękuję za wyjaśnienie. Jednak biologia i nauki pokrewne to moja słaba strona i zawsze nią była, od kiedy, pacholęciem będąc, zobaczyłem w gabinecie biologicznym pana bez mięska :) Wolę okoliczniki i podobne :)

    10 kwi 2023

  • trujnik

    @MEM Mało na ten temat wiadomo, a i nie jest to moje główne zainteresowanie lingwistyczne. Wiemy, że był język praindoeuropejski, semito-chamicki (z którego powstały hebrajski, aramejski czy arabski) i być może było tak, jak mówisz. Ponieważ nie lubię spekulacji, trochę ostrożnie podchodzę do wywodzenia co było przedtem. Tak samo nie przekonują mnie ślady pierwszego człowieka, odkryte gdzieś w dzisiejszej Kenii.  

    Z drugiej zaś strony, istnieje takie pojęcie jak uniwersale językowe (l. mn. uniwersalia) i są to zjawiska językowe (gramatyczne, leksykologiczne itp) wspólne dla wielu języków. Dość zadziwiająco te uniwersalia rozkładają się dla grup i rodzin językowych – tworzą wspólne grupy. I tak złożona aglutynacja (dołączanie końcówek) jest we wszystkich językach ugrofińskich, jak też sposób "przyimkowania" końcówkami przypadków. Większość ugrofińskich (chyba nawet wszystkie) mają tzw. harmonię wokaliczną, czyli pewien określony sposób występowania samogłosek w języku. To dowodzi, że były pewne duże grupy, które się później podzieliły. A czy pochodzą od jednej? Pewnie tak, wątpliwe, by ewolucja dokonywała się równolegle w wielu miejscach. Ale o to już musisz pytać biologów :) Pzdr.

    10 kwi 2023

  • trujnik

    @MEM Wierzę w wędrówki ludów, przynajmniej to ma jakieś dowody naukowe. Poszczególne grupy zaczęły się izolować, a że było niewiele przenikania kulturowego, języki odjeżdżały od siebie, im dawniej, tym dziś są bardziej odmienne. Te, które się izolowały już w wieku dwucyfrowym lub coś koło tego, jak polski i czeski, norweski i szwedzki, fiński i estoński, są bardzo podobne.

    10 kwi 2023

  • trujnik

    @elninio1972 Nie że mało, tylko zaistniało dziwne zjawisko, że łapki przybywały normalnie, a potem urwało się do zera na 24 godziny przy ciągłym wzroście odsłon. Mówię, rachunek prawdopodobieństwa w tym momencie zgłupiał :D

    10 kwi 2023

  • trujnik

    @elninio1972 W sumie nie :) Mnie bardziej do pisania motywują komentarze, zwłaszcza te krytyczne, bo wtedy wiem, co zmienić. Na przykład niedawno ktoś mi wytknął, że mylą mi się imiona bohaterów. Czasem tak :) i to już było w moich poprzednich opowiadaniach i powieściach. Dlatego teraz sprawdzam to bardzo uważnie.

    10 kwi 2023

  • trujnik

    @TomoiMery Raczej byłem przekonany, że ktoś manipuluje danymi. No i tak dorobiłem się pierwszej łapki w dół :D

    10 kwi 2023

  • trujnik

    @Gdybff Jestem filologiem :) Ażeby pisać opowiadanie, musi być natchnienie, muszę mieć to wszystko przemyślane, poukładane w głowie. 26 odcinek się właśnie układa :) I dziękuję za uznanie, ale są tu naprawdę lepsi. PS nie lubię pytań bez odpowiedzi, więc odpowiadam dla innych.

    4 kwi 2023

  • trujnik

    Dziękuję za dyskusję, jestem mile zaskoczony, że na portalu dotyczącym ruchańska :) są osoby czytające i dyskutujące o poważniejszych rzeczach. Dlatego zamieszczę jeszcze kilka felietonów językowych, mam nadzieję, że nie zanudze was na mierć

    4 kwi 2023

  • trujnik

    @MEM A to już Chomsky o to pytał :) choć najcenniejsze co opracował, to drzewka.  
    Ależ oczywiście łacina nie stworzyła wszystkich słów, masa zapożyczeń z greki, sporo z arabskiego – tam, gdzie kultury mogły się mieszać. Poza tym wiele przyszło z praindoeuropejskiego – ale to już nie moja działka, ja zajmuję się germańskimi i trochę ugrofińskimi, prehistoria mnie nie interesuje :) Dziękuję za ciekawe uwagi, ale ten tekst ma walor wyłącznie rozrywkowy, nie chciałem zanudzać przykładami, które nikomu nic nie będą mówić, np. wyrażaniem ciągłości w języku fińskim, a to oprócz przypadków da się załatwić bezokolicznikami. Pozdrawiam.

    4 kwi 2023