Za gwałt półtorej bańki

Za gwałt półtorej bańkiOryginalny tytuł: Radio ZET: zakon chrystusowców złożył kasację ws. milionowego zadośćuczynienia ofierze zakonnika-pedofila  

Kasację do Sądu Najwyższego złożył zakon chrystusowców, który wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Poznaniu zapłacił milion złotych zadośćuczynienia ofierze zakonnika-pedofila – ustaliło Radio ZET.  

Sprawa dotyczy 13-letniej Kasi, która przez kilkanaście miesięcy była gwałcona i więziona przez księdza Romana B. z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Działo się to w latach 2006-2007.

W styczniu ubiegłego roku Sąd Okręgowy z Poznania przyznał jej milion złotych zadośćuczynienia i 800 złotych comiesięcznej renty. Wyrok podtrzymał jesienią poznański Sąd Apelacyjny. Wyrok był precedensowy, bo po raz pierwszy przesądzono odpowiedzialność cywilną Kościoła, a nie konkretnego księdza.  

- Były już zakonnik dokonał tych haniebnych przestępstw na własny rachunek – tłumaczy złożenie kasacji pełnomocnik chrystusowców, adwokat Krzysztof Wyrwa.

Podkreśla, że ksiądz miał dbać o dobro dzieci, a nie je molestować, w dodatku przełożeni nie wiedzieli o jego czynach, więc trudno tu mówić o odpowiedzialności zakonu. Według adwokata konieczne jest rozstrzygnięcie sprawy przez Sąd Najwyższy, sprawa jest precedensowa i ważna nie tylko dla zakonu chrystusowców, ale dla wszystkich ofiar księży pedofilów.  

Złożeniem kasacji przez chrystusowców zdziwiony jest pełnomocnik pani Kasi, adwokat Jarosław Głuchowski. Jego zdaniem wyrok jest zgodny z aktualnie obowiązującymi przepisami.

- Pani Kasia miała nadzieję na zakończenie sprawy, kasacja ją przedłuża i utrzymuje moją klientkę w niepotrzebnej niepewności – mówi reporterce Radia ZET Dance Woźnickiej, Głuchowski.

Pedofil został skazany na cztery lata więzienia, z zakonu usunięto go po latach, kiedy sprawę opisały media.  

***
Tytułem komentarza:
Ten nius jest ważny z kilku powodów.
1. Podaje wycenę komfortu psychicznego człowieka (wiem, okropnie to sformułowałem, ale na gorąco nie przychodzi mi na myśl nic bardziej adekwatnego). Wywołanie traumy rzutującej na całe życie skrzywdzonej osoby (wielokrotny gwałt, pozbawienie wolności) kosztuje półtora miliona złotych (zasądzono milion odszkodowania i 800 zł. miesięcznej rennty, co zakładając, że pokrzywdzona przeżyje 50 lat, daje w sumie mniej więcej 1,5 miliona zł). Czy to dużo, czy mało, nie mnie oceniać. Po prostu takie są teraz stawki.  
2. Pokazuje, że jeśli oczekujesz sprawiedliwości od Kościoła rzymsko-katolickiego, to się doczekasz - w niebie.
3. Pokazuje, że wartości humanistyczne, czyli traktowanie po ludzku, i wartości chrześcijańskie to nie zawsze to samo.
4. Stanowi ostrzeżenie. Jak kościół przejmie sądy, obsadzając je swoimi ludźmi, to ofiary księży będą mogły liczyć nie na odszkodowanie a na "wała".

źródło: wiadomosci.radiozet.pl/Polska/Radio-ZET-zakon-chrystusowcow-zlozyl-kasacje-do-Sadu-Najwyzszego-ws.-milionowego-zadoscuczynienia-ofierze-zakonnika-pedofila

MrHyde

znalazł niusa na wiadomosci.radiozet.pl.

2 komentarze

 
 • Ir

  Półtora bańki

 • MrHyde

  @Ir półtora litra (rodzaj męski), półtora palta (r. nijaki) i półtorej godziny, szklanki, bańki (r. żeński)

 • AlexAthame

  Hańba. Tyle mogę napisać. Tu w innym niesprawiedliwym kraju by dostał pewnie 10 i z 2 mil $. Według mnie powinien zostać powieszony, a ciało rzucone psom na pożarcie. Ale może się nawróci i Bóg mu wybaczy. Ale ludzie nie powinni. Bo sam Bóg kazał takich kamienować.

 • MrHyde

  @AlexAthame to sprawa cywilna a nie boska. P. p. 3. ;)

 • MrHyde

  @AlexAthame  ... ale dobrze, że wspominasz $. W USA po podobnych procesach KRK kilkanaście razy ogłaszał bankructwo, żeby tylko nie płacić odszkodowań. Taka to jest katolicka moralność.  

 • AlexAthame

  @MrHyde W tym miejscu się z tobą zgadzam co pewnie zauważyłeś. KK to kryminalna organizacja.Dziwie się ze 3/4 Polaków tego nie widzi. I oczywiście sądzą ze JP II był inny.

 • MrHyde

  @AlexAthame Pamiętam, że nie kochasz KRK ;) Co do JP II oczywiście nie jestem bezkrytyczny. Zwłaszcza w kontekście newsa powyżej.